şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: tae kwon do)
 • korenin milli sporu olup günümüzde salon sporu olarak bilinen savunma sanatıdır. kelime anlamı olarak: el, ayak, huzuru, doğru yolu bulmak demektir. hız ve çevikliğin ön plandadır. sırasıyla beyaz, sarı, yeşil, mavi, kırmızı ve siyah kuşaklardan oluşur sonrasında 9 adet dan vardır. bir sonraki kuşağa geçmek için en az 2 ay, bir sonraki dana geçmek için ise kaçıncı danda iseniz o kadar sene bekleme süresi vardır. kuşak ve dan sınavlarında pumse çizmenize, tekniğinize, duruşunuza ve disiplininize bakılır.
 • marco berger'in martin farina ile çektiği, her zamanki gibi cinsel gerilim üzerine olan filmlerinden biri. 2016 yapımı.

  diğer filmlerinde de sık sık cinsel gerilim olgusunu kullanıyor marco berger. bu film tamamen bu olgu üzerine olmuş. filmdeki erkek oyuncuları izlerken cidden sıcak basıyor. insan bir fena oluyor. ama film biraz sıkıcı. pek akmıyor, ilerlemiyor. yönetmenin önceki filmleri çok daha başarılıydı bana kalırsa.

  --- spoiler ---

  bir sahnesinde karakterlerden birinin salinger'in catcher in the rye'ını okuduğunu görebilirsiniz. üstelik hemen diğer karakterin poposunun arkasından. yine söz konusu kitabı okuyan karakter başka bir sahnede de knut hamsun'un sult isimli romanını okuyor.

  filmde sık sık yakın plan çekimler kullanılmış. bu yakın plan çekimlerde genellikle erkek oyuncuların ayaklarına, bacaklarına, göğüslerine, ellerine, kollarına, koltukaltlarına, yüzlerine, penislerine, popolarına odaklanılmış. dediğim gibi, izlerken insanı ter basıyor.

  --- spoiler ---
 • milattan önce 668-37 yılları arasında kore’nin kuzey kıyısında yer alan ve eski kore krallığı olan koguryo hanedanlığı’na ait kalıntılarda mezar duvarlarına resmedilmiş figürler taekwondo’nun yaklaşık 25-26 asır önce de yapıldığını göz önüne seriyor.

  dünyanın bilinen en eski dövüş sanatı olan taekwondo’yu en yalın tanımla ifade edecek olursak çıplak el ve ayakla yapılan kore çıkışlı savunma sporudur. “tae” ayak vuruşları, “kwon” el vuruşları ve “do” ise bu savunma sporunun çıkış felsefesini oluşturan doğruluk ve dürüstlük olarak tanımlanır. kore halkı bu savunma sanatını geliştiriken ilk rakipleri düşmanlarından daha çok vahşi hayvanlardı. bu dövüş sanatı günümüze gelene kadar temel anlayışı olan “savunma” düşüncesini muhafaza etse de birçok değişime uğramıştır.

  “do” prensibi doğrultusunda ilerleyen taekwondo’da başlangıç yani ham olma hali beyaz kuşak ile ustalık yani pişme hali ise siyah kuşak ile tanımlanır. siyah kuşak olan her sporcu “dan” alma hakkını elde eder. taekwondo’da 9 seviye dan mevcuttur. 10. seviye dan mevcut olmakla beraber bu seviye 9. dan seviyesine erişmiş üstadlara sembolik olarak “ruhani” bir seviye göstergesi olarak sunulur.

  dünya çapında kabul edilen 2 farklı federasyon bulunmaktadır. bunlardan birincisi olimpiyatlar’da da kabul gören federasyon olan wtf’dir. ikincisi ise şu anki merkezi finlandiya olan ıtf’dir. iki federasyona bağlı sporcuların kullandıkları teknikler aynı olsa da başta puanlamalar ve koruma ekipmanları farklılık göstermektedir. büyük çoğunluğu ayak tekniklerine dayanan taekwondo, poomse (hayali dövüş) ve müsabaka yarışmaları olmak üzere ikiye ayrılır. taekwondo’da gösteri yarışmaları yapılsa da iki ana yarışma kategorisi bulunmaktadır.

  ayrıca taekwondo günümüzde en büyük spor organizasyonu olan olimpiyat’larda temsil edilen tek dövüş sporudur. 1988 seul ve 1992 barselona olimpiyatları’nda gösteri sporu olarak yer alan taekwondo ilk kez 2000 sidney olimpiyatları’nda ana spor branşı olarak yer almıştır. dünya’da en yaygın dövüş sporu olan taekwondo, türkiye’de de futbol’dan sonra en çok lisanslı sporcu barındıran branş olarak dikkat çekiyor. 1970’li yıllarda güney kore’den davet edilen ço sao-se ile türk taekwondosu çok hızlı bir yükselişe geçmiş art arda tüm uluslararası müsabakalarda başarılar kazanılmaya başlanmıştır. ayrıca avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonlarında güreş ile beraber en çok başarı kazanılan spor dalı taekwondo’dur.

  bahri tanrıkulu, hamide bıçkın, azize tanrıkulu ve nur tatar olimpiyatlar’da 2.’lik ve 3’lük kürsüsüne çıkan sporcularımızdır. tek olimpiyat şampiyonu sporcumuz ise dövüş tarzı, tekniği ve hızı ile seyir zevki en yüksek taekwondocu olma özelliğini taşıyan servet tazegül’dür. ayrıca ülkemizde tüm spor branşları dikkate alındığında dünya şampiyonu olan ilk kadın sporcu taekwondocu tennur yerlisu’dur.
 • orijinali korece olan ve kore alfabesiyle yazilan tekvando'nun okunusunun amerikan alfabesi ile yazilisi.
 • 46 kiloda avrupa şampiyonu olduğunuzda madalya olarak 5i 1 yerde takılan savunma sporu.
 • bir zamanlar severek yaptığım spor.
  özgüven eksikliğinden dolayı hiçbir şey yapamasam da, beceriksiz olsam da çok güzel anlar yaşattı bana. geriye dönüp baktığımda iyi ki diyorum, iyi ki o gün salonun önünden geçmişim, iyi ki kısa süre de olsa bir şeylere inanmışım.
 • çıplak el ve ayakla yapılan savunma sporu.

  koreceden türkçeye geçen tek kelime.
 • taekwondo, çıplak el ve ayakla yapılan, kore kökenli bir uzak doğu savunma sanatıdır.
 • 2020 itibari ile güncel verilere göre lisanslı sporcu sayısı bir hayli artmıştır.

  kadın: 166.079

  erkek: 321.179

  toplam : 487.258