şükela:  tümü | bugün
 • sığırlarda gözüken 6 ile 10 metre arası uzunluklarda olan parazit. iyi pişirilmemiş ya da çiğ olarak sığır eti yiyen insanda bağırsak tıkanmasına kadar varacak problemlerin başlamasına sebep olur.
 • (bkz: abdest bozan)(bkz: sığır tenyası) (bkz: silahsız tenya)
  az pişmiş veya pişmemiş sığır/otçul etinin yenmesiyle bulaşan barsak sestodu. taenia soliumun aksine insanda kist yapmaz.
 • kendisi ile kisa bir sure ev sahibi kiraci iliskimiz olmustur. bulasma nedeni buyuk oranda az pismis etler, domuz eti, ve hic pismemis sushidir. 14 gunluk tayland ve singapur seyahatlerimde bu mereti aldigimi dusunuyorum. belirtileri cok basit. got deliginiz surekli kasiniyorsa ve diskinizda parca parca beyaz makarnaya benzeyen yaratiklar goruyorsaniz size de bulasmis demektir. cok cok ileriki safhasi ise uykuda agizdan salya gelmesi imis fakat ben bunu yasamadim. doktorumun verdigi 4'lu bir hapi icip ardindan da ishal edici bir surup ile kendisinden tamamen kurtuldum. tum bunlarla beraber butun ic camasirlarimi atarak yenilerini aldim ki yumurtlama tehlikesine karsi onlemimi almis oldum. ayni ilaci 14 gun sonra almak en garantili cozumdur.

  canlinin vucudunuzdan atildigini gormek kisa sureli depresyona girmenize sebep olabilir. ben 2 gun yasadim.

  temizlik en buyuk dusmanidir.
 • cestoda(sestod) sınıfına mensup parazit türüdür. insanlara az çiğ veya az pişmiş sığır eti yemekle geçmekte son yıllarda yurdumuzun göz bebeği güneydoğu anadolunun incisi çiğ köfte sayesinde türkiye geneline yayıldı ayrıca taenia saginata taşıyan insanlar bu şeridin halkalarını tek tek düşürdükleri için abdest bozan tenyası olarak da bilinir boyları 8-10 metreye ulaşabilir.
 • (bkz: abdest bozan)(bkz: sığır tenyası)(bkz: silahsız şerit) denmiş zaten.
  türkiyede en fazla görülen sestod olup sonda yer alan gebe halkalar hareketli oldukları için anüsten istemsiz şekilde dışarı çıkabilir,bu yüzden abdest bozan olarak adlandırılır.
  not: boyu 4-12 metre , eni ise 2-7 mm arasında değişir.
 • beni hayretlere düşüren bir sestod.

  insanda kesin konak, ara konağı sığır. yani insanda seks dönüyor yumurtaları insan dışkısıyla atılıyor. ama insandan insana fekal oral bulaşmıyor. yani o yumurtalı boku alan diğer insan hasta olmuyor. sığırın yemesi lazım. yumurta sığır bağırsağında açılıyor, gelişiyor, ve sığırın kasları arasına yuvasını yani larvasını kuruyor. larva orada yaşamına devam ediyor, gelişmiyor. gününü bekliyor. ta ki bir gün konağı olan sığır ölecek, ve o sığırı bir insan yiyecek. yiyen insanın bağırsağında üreyecek. evrimini insanın sığırı yemesi üzerine kurmuş. hadi insana bulaşmasını geçtim kendi konağının(sığırının) ölmesini bekleyecek şekilde evrimleşen bir mahluk. itoğlu it.
 • çok uzun bir sestod. abdest bozan veya silahsız şerit de denir.
  larval dönemi "cysticercus bovis", sığırlarda görülür, sığır eti tam pişirilmeden yenirse insan ince bağırsağına yerleşir.
  uterus etrafı yan dal sayısı 15 ve üzeridir.
  halkalarında yumurtlama deliği yoktur.
  yumurtanın etrafındaki kahverengi tabakaya embriyofor denir.
  tespitinde selofan bant yöntemi kullanılır.
 • cysticercus bovis larvası ile bulaşır.
hesabın var mı? giriş yap