• ispanyolcanin kurt aksani gibi bi sey, ahah tanima kos. yani ses olarak ispanyolcanin daha girtlaktan konuslani gibi. misal, como estas (isp) - kamusta ka (tag)
    tekrar eden kelimeler de cok komik oluyor, asansorde gecen bir diyalog, duyunca gulmemek elde degil:
    - bababa ba? (asagi mi gidiyor?)
    + bababa. (asagi gidiyor)
  • filipinli bir garson kızla aramda çok ilginç bir diyaloğa sebep olmuş dildir.

- tea please.
    - excuse me, sir?
    - tea, tea!
    - ti-ti ?!! (gülmeye başlar)
    - just one black tea, pleaseee!
    - ahh, black tea... ok, sir. (hala kıkırdar)

ilginç olan, ondan sonra gayet rahat yanıma gelip niye güldüğünü söyledi. meğerse titi filipincede penis demekmiş. hayır ben utandım, kız hala gülüyor. öyle de rahat bir millet yani.
  • filipinlerin resmi dili. 1962 yılında ülkenin resmi dili ilan edilmistir. büyük çogunlugu manila ve güney luzon'da yasayan 10 milyon kisinin ana dilidir. hükümet tarafindan yogun bir egitim seferberligi ile nüfusun %75 inin anlamasi saglanmistir. malayo-polinezyan dil ailesine aittir. tagalogca'da yüzlerce ispanyolca kökenli sözcüge rastlanir.
    örnegin:
    mesa=table
    tenedor=fork
    papel=paper
    asero=steel

bu dilden bir örnek:

hagurin ng tanaw ang ating palibot:
    taniman, gawaan, lansangan, bantayog,
    lupa, dagat, langit ay pawang sinakop,
    at kamay ng tao ang nagpapakilos.

(observe carefully our world:
    fields, fctories, streets, statues,
    earth, sea, sky have been dominated
    by the hands of men, which can move mountains)

amado v. hernandes
  • black eyed peas'in sarkilarinda sikca kullandigi bir dil..

(bkz: bebot)
    (bkz: the apl song)
    ve daha niceleri..
  • filipinler'deki en medeni kabile (bkz: manila).
  • flickr'ın beni bugün "kumusta!" diyerek selamlamasıyla öğrenmeye başladığım dil.

(bkz: başlamak bitirmenin yarısıdır)
  • filipinler'in ulusal dili filipino temelli en yaygın avustrogenez dilidir. 1987'de devletin resmi dilinin filipino olması kararı ile "filipinlerin resmi dili tagalogtur." ifadesi tedavülden kalkmıştır. *

işin hikaye kısmı şu entryde vuku bulmuştur.

edit:(bkz: #10736632)
  • linguistics 101 derslerinde en çok incelenen dillerden biridir.
  • filipinler'in resmi diline verilen addır.
  • malay dillerine yakindir. filipinlilerin hemen tamaminin ingilizce konusabilmesi nedeniyle, ogrenilmesi geregi yoktur.
hesabın var mı? giriş yap