şükela:  tümü | bugün
 • zor kişiliklerle yaşamak adlı kitaba verilebilecek alternatif isim... bu tür bir rehber arayan bir ukte sahibi, söz konusu kitabı okuyabilir...
 • <buyuk ustalar*'dan>

  rip their flesh burn their hearts
  stab them in the eyes
  rape their women as they cry
  kill their servants burn their homes
  till there’s no blood left to spill

  *
 • ancak insanın sinirlerini aldırmasıyla mümkün olabileceğine inandığım olay. zira alttan alsanız problem olmadığını zannedip daha da kudururlar, altan almazsanızda kavga etmekten yıpranırsınız; olan yine size olur.
 • yazılmasını dört gözle beklesek de işe yarayacağına şüpheyle baktığımız rehber. tahammül edemediğiniz, aynı ortamda bulunmaya, aynı havayı solumaya dahi katlanamadığınız kişilere tahammül etmenin tek yolu onlardan kaçmaktır. fakat bu da her zaman mümkün olmuyor. diyelim ki tahammül edemediğiniz kişi ablanızın eşi. istemeseniz de aile toplantıları vs. gibi durumlarda aynı ortamda bulunmak ve ona katlanmak zorundasınız. çok cici ve de saygılı bir insan olduğunuzdan değil ablanızı üzmemek adına bu kişiye olan tahammülsüzlüğünüzü gösteremiyorsunuz da. sinir sisteminiz ciddi tehlike altında. böyle bir durumda rip their flesh, burn their hearts, stab them in the eyes, rape their women as they cry, kill their servants, burn their homes till there’s no blood left to spill de yapamıyorsunuz. yapabileceğiniz en iyi şey aynı odadayken ona mümkün mertebe en uzak noktayı kendinize mesken seçmek ve onunla konuşmak zorunda olduğunuz anlarda içinizden 10'a kadar sayıp, yüzünüzde cici bir gülümsemeyle iç sesinizi bastırmaya çalışmak akabinde bir sinir ilacı içmek.
 • "iyi huy-kötü huy çaprazı"nı barındıran rehber.
  tahammül edilemeyen kişi'ye(t.e.k.) yakla$alım. lakin burnumuza kötü kokular geldiği için nasıl ki kötü kokan bir$eye yakla$ırken burnumuzu tıkarız, bunu yapalım. tıkanmı$ burun çoğu zaman "görmezden gelinen bir el hareketi" veya "sözcük"tür.
  yakla$tıktan sonra bir iyi huyunu bulalım. ama gerçekten takdir edilebilecek. akabinde bu huyu övelim. dürüstçe. sonra kötü bir huyunu (ki bunu bulmak baya kolay olacaktır) yerelim.
  bir iyi bir kötü diye giderek tahammül edilebilir noktasına çekmeye çalı$alım.
  %50 i$e yarar. ama hala yarmıyorsa. god damn it!
 • (bkz: erdener abi)
 • 1. kişiyi bütün olarak algılama... özgürlüğünü kazanmış organlar olarak kişiyi böl. her parçasını ayrı bir odaya koyalım şimdi. güzel oldu. tahammül hissini hissedebiliyorsak, üstümüzü başımızı yıkayalım. etrafı temizleyip, kişiyi dinlemeye başlayalım.

  2. danset onunla... evet, danset!.. diyelim ki abuk subuk konuşuyor mütemadiyen, boğuyor adeta, tut ellerini, çek kendine doğru onu. evet! uygun vals adımlarıyla hayali pistte döndür döndür onu... kendini sakınacaktır senden. bırak gitsin.

  3. kus üstüne. şaşıracaktır.

  4. tahammül etme yeteneğini kazanmak için vücudumuzun diğer organlarıyla da çalışmalıyızdır. diyelim o kişiyle görüşmemiz, konuşmamız gerekiyor. eve çağıralım onu. çivili tahta üstünde yatarken konuşalım onunla, eline verdiğimiz kırbacı bir yandan bize vurmasını rica ederken konuşmamızı sürdürelim. nirvana pek yakında. yapmak istemezse, gitmek isterse, anlayışla karşılayalım.
 • iki yolu vardir:

  a) sevmek
  b) mecbur olmak

  kucukken ogretmen gibi buyuyunce de patron gibi tahammul edilemeyen kisilere tahammul etmenin tek yolu baska careniz olmamasidir. elbette dayanilmaz raddeye geldiginde basip gidebilirsiniz. ancak onemli olan tahammul edilemeyen kisiye tahammul edebilmenin yollarindan birisinin tahammul etmeye mecbur olmak oldugudur. neticede tahammul derecesi bir tercih meselesidir ve normalde tahammul etmeyeceginiz bir kisiye baska careniz olmadigi icin katlanirsiniz.

  ikinci secenek ise tahammul edilemeyen kisiyi sevmektir. sevgi garip bir ucucu madde oldugu icin hemen her seyin uzerine bulasip izini birakmayi becerebilir. insanin her hareketinin her ozelliginin uzerine sevginiz bulastiysa tahammul etmek gibi bir sorun yasamiyorsunuz demektir zaten. baska birisinde olsa tekmeyi basip kapinin onune koyacaginiz tahammul edilemez kisi ozellikleri sevdiginiz kiside gorunmez olur. en azindan tahammul edilemeyen ozellikler sinifindan cikar onu tanimlayan ozellikler sinifina girer ve tahammul sorunu aninda cozulmus olur. dikkat edilecek tek husus sevginizin oraya buraya bulasici ozelligini yitirmemesidir..
 • birgün hayatınızdan tamamen çıkacağını düşünüp rahatlayın. kimse tahammül edemediği insanları hayatının sonuna kadar yanında taşımaz.