135 entry daha
  • kesinlikle katildigim iddia.

artik modern dunyadayiz, birakalim taharet aliskanligini. eskiden kit imkanlar vardi, teknoloji gelismemisti, savastan cikmistik vs. temizlik icin yapmislar, iyi de yapmislar ama su an cok guzel alternatiflerimiz var.

bazilari (ozellikle yasli teyzeler!) taharet almayi da bilmiyor ki. halka acik alanlarda veya gelen bir misafirde bile her yeri su yapip cikanlar, tuvalet kagidina islak imza gibi parmak izi birakanlar, taharet bezini ortalikta birakanlar vs. hepimizin midesini bulandiriyor.

islak tuvalet mendilleri cok guzel. taharetsiz, kirli dolasiyor dedigimiz avrupalilar bunun tillahini cikarmis. bizim ulkemizde de uygun fiyata guzel mendiller var. ornegin (link vermiyorum) 55 tl'ye 420 yaprakli; alkol, paraben icermeyen ve ph dengesini koruyan mendiller var. supermarketlerde de orta kalitede daha uygun olanlari satiliyor. hic bu parayi veremeyenler icin bir sey diyemem ama butce ayirabilen (ayda 50-60 tl) insan kendi hijyeni ve bence kendine olan saygisi icin bunu verebilir. mesela ter onleyicilere de dis macunlarina da benzer fiyatlari veriyoruz zaten.

bunun butce ayirma haricinde dezavantaji iyi mendiller kullanmayinca tahrise neden oluyor, ozel bolgeye zarar veriyor ve ph dengesini bozuyor. bunlarin olmamasi icin en iyi islak mendiller su ozelliklere sahip:

- yumusak (fazla su oranina sahip)
    - parabensiz
    - alkolsuz
    - parfumsuz/kokusuz
    - icerigi temiz, zararsiz, vegan
    - hipoalerjenik
    - doga dostu, suda cozunebilir, surdurulebilir (bunlar borulari tikamaz ama yine de klozete atmayalim bence)

hatta ozel bolgelerini simartmak isteyenler icin aloe verali, naneli veya e vitaminli secenekleri bile var. yalniz e vitamini uzun vadede kil koklerini besledigi icin almaya korkuyorum ben ama bunu da dusunmuslerdir, bilerek yapmazlar diyorum icimden. yine de bilenler aydinlatabilir.

son olarak buyuk boy olani tuvalete, kucuk boylar cantaya, arabaya ve tek kullanimlik olanlari da cebe, cuzdana vs konarak rahatlikla her yerde kullanilabilir. bitti gitti. bu kadar basit ve hijyenik.
  • benim bu başlığa tepkim ektedir;
    görsel
  • ulan insanlık tarihi kaç bin yıldır var neler oldu ne savaşlar ne hadiseler buluşlar icatlar ölümler kalımlar ama hala göt silmeyi sıçmayı işeyemeyi çözemedik pehh
7 entry daha
hesabın var mı? giriş yap