1. hiçbirşey ile karıştırılmadan, katıksız yenmesi gereken bir besindir. kakaolu ve fıstıklı (ikisi aynı anda) olanı tercih edilir. zira kakaolu kısmı yerkene, insan yemeksel uzuvları ile (dil, diş, ağız, dudak vs.) fıstık araştırır. buluşturulduğu zaman ise, arşimedin buluşları altedilmiş olur. üstelik buzdolabı filan olmayan mekanlarda (çekmece gibi -büyük veya küçük-) barındırılması gayet normal olduğu ve çabuk bozulmadığı için, komando tabiatlı insanlar için tavsiye edilir.
  2. ekmek arasi yapildiginda manyak enerji deposu ve doyurucudur. bedenen cali$an i$cilerin oglen yemegi hep yarim ekmek arasi kalin tahin helvasidir.
  3. meyhane usulü bir parmak kalınlığında bir dilimin alüminyum folyoya sarilip kızgın fırında veya mangalın üzerinde 15 dakika bekletilmesi halinde de süper olan bir helva cesidimiz.
  4. iki dilimin arasina koyulan kaymak, uzerine serpistirilen ceviz veya tercihi bir fistik ile balik sonra afiyetle migdeye indirilen helve. yaninda kizarmis ekmekle tuketilinebilir ve duvara tirmanilabilinir.