1. tahin'den yapılan bi helva olduğunu tahmin etmek gerçekten çok güç. sade, fıstıklı, kakaolu gibi çeşitleri mevcuttur. koska en iyisidir. bol limon suyuyla ezilip karıştırılmalı, dadundan yinmemelidir.
  2. hiçbirşey ile karıştırılmadan, katıksız yenmesi gereken bir besindir. kakaolu ve fıstıklı (ikisi aynı anda) olanı tercih edilir. zira kakaolu kısmı yerkene, insan yemeksel uzuvları ile (dil, diş, ağız, dudak vs.) fıstık araştırır. buluşturulduğu zaman ise, arşimedin buluşları altedilmiş olur. üstelik buzdolabı filan olmayan mekanlarda (çekmece gibi -büyük veya küçük-) barındırılması gayet normal olduğu ve çabuk bozulmadığı için, komando tabiatlı insanlar için tavsiye edilir.
  3. ekmek arasi yapildiginda manyak enerji deposu ve doyurucudur. bedenen cali$an i$cilerin oglen yemegi hep yarim ekmek arasi kalin tahin helvasidir.
  4. meyhane usulü bir parmak kalınlığında bir dilimin alüminyum folyoya sarilip kızgın fırında veya mangalın üzerinde 15 dakika bekletilmesi halinde de süper olan bir helva cesidimiz.
  5. iki dilimin arasina koyulan kaymak, uzerine serpistirilen ceviz veya tercihi bir fistik ile balik sonra afiyetle migdeye indirilen helve. yaninda kizarmis ekmekle tuketilinebilir ve duvara tirmanilabilinir.
  6. kup seklinde dogranmis tahin helva ve kasar peynir karistirilip kasiklanir.
    yaninda visne suyu ile iyi gider.

tahin helvası hakkında bilgi verin