1. nezdimde nutella yı bile dövebilen alaşım, bileşim, karışım, harman, ayrılmaz ikili.
  2. hiç yemedim, kimseye de itiraf edemiyorum.

müthiş bir mahalle baskısı var sanki tahin pekmez yemeyenlerin üstünde. tahini 20 yaşımda ancak yemeye başladım, pekmez desen hala koklayamam. nasıl oluyor da nutella'yı nakavt ediyor, harbiden meraklardayım.

yeni başlayanlar için tahin pekmez adlı bir çalışma istiyorum.
  3. bir kabı, kaseyi artık her neye koyacaksanız onu 3 paya böldüğünüzde 2/3 kadarına tahin, 1/3 kalanı içinse pekmez eklemeniz gereken karışım.

o yüzden ikisini aynı miktarda almayın. aynı miktarda karıştırılmadığı için pekmez her daim artacaktır. taze tahin almak istediğinizde elinizde beklemiş pekmez olacak. en güzeli o dengeyi bir kere ayarlayıp her daim onun üzerinden taze taze gitmek.
  4. karıştırıldığında gerçek bir 'enerji yiyeceği' vücuda getirebilen besin maddeleri. bu ikisi karıştırılıp ekmeğe güzelce sürülür. o ekmekten bir lokma alınır, ardında da şekersiz çaydan bir yudum.. bunlar güzelce erir ağızda; damağa tat, vücuda enerji, ruha huzur gelir.
  5. belirtilen oranlarda karıştırıldıktan sonra, isterseniz içine bir tatlı kaşığı nutella da koyabilirsiniz madem nutella'yı bu kadar çok seviyorsunuz. kahvaltıda reçel koyulan kap için tabi bu bir tatlı kaşığı. daha büyük bir kapta tahin pekmez yapıyorsan bilemem ama yapma. bitmez o gün öyle.

hatta bal sevenler nutella yerine bal da koyabilir. kaymak falan da tabi. güzel şeyler bunlar.
  6. kilo alabilmek umuduyla gözlerimi yumup her gün bir kase yediğim karışım. işe yarasa büyük sevap işleyecek üreticiler. işe yaramazsa hepsini kepaze edeceğim burdan!
  7. küçük çocuklara aa bak annem şokellaa diye yutturulabilir. ama özünde gönüllerde yeri büyüktür. bide aydın taraflarında bunu pekmezsiz olarak tahin ve baldan yaparlar onuda çok sevmiştim bak.
  8. soğuk kış aylarında bizzat tukettigim, gün boyu vucudu sicak tutabilen ve ayrıca kimse tarafından bilinmez ama balgam sokturucu özelliği olan müthiş bir ikilidir kendileri. kışa denk gelen ramazan aylarında ise sahurlarin vazgeçilmezidir.
  9. esasen harika bir lezzettir. herkesin tatması gerekir fikrimce. sınavlara çalışırken sürekli yediğim zamanlardan birinde odaya giren arkadaşımın gereksiz esprilerine maruz kaldığımdan beri rahatça yiyemiyorum. gidip de yiyeyim bari nostalji olsun.

tahin pekmez hakkında bilgi verin