• (bkz: tahanlı)
  • kardeşim illa ki sizi aşağılayalım mı? laf mı söyleyelim hakaret mi edelim? sözlük açılalı 23 sene olmuş. sence tahinli pide ya da bursa'da söylendiği şekliyle tahanlı* başlığı açılmamış olabilir mi? şu sözlüğe yazar olurken en başta ilk kurallardan biri 20 yıl boyunca yazdı "thriller albümüyle patlama yaratan michael jackson şarkıcısı" başlığı şeklinde açmayın düz ne ise onu yazın diye. tamam sözlük değişti de sabahtan akşama kadar aynı şeyi görmekten bıktım tiksindim artık. birisi de erik satie gnossienne falan yazmış. abi gerçekten bu en ama en basit kural hakkında nasıl hata yapabiliyorsunuz?

edit: bu entry bursa'nın nefis tahinli pidesi diye açılmış bir başlığa isyan maksatlı idi. tahinli pideye taşınınca mesele halloldu.
  • yerken gözlerinizi kapatıp tadını beyin hücrelerinizde hissedebilmeniz mümkün olan simit büyüklüğünde hamurun üzerine tahin yayilmiş pide.
    bursa'da yaşamış olup yemeyen insan yoktur kanaatindeyim. birçok fırında üretilmekle birlikte muradiye ve kırmızı fırınınkiler şahanedir. bir de ülkü pastanesi minik versiyonlarını yapar ki kadın toplaşma günlerinin vazgeçilmezidir.
    çayla mükemmel ikiliyi oluştururlar.
  • bursanın en güzel lezzetlerindendir; daha çok tahanlı pide olarakta anılır. tuzpazarı'nda tarihi abdal fırını ve muradiye inanç fırınında en güzel tahanlı pideyi bulabilirsiniz.
  • ilk kez aydın'da rastladığım, tadına doyulmaz mikkemmel bir şey. aydın'da tahin bolluğu mu vardır bilmem ama yine orada ilk kez tahinli dondurma yemiştim, on metreden kokusu gelmeye başlıyor allah sizi inandırsın. orgazmik yiyecekler arasına en tepeden girebilir direkt.
  • kayseri civarlarında da yapıldığını bir pide ustasından öğrendiğim tadına doyulmaz şekerli pide.
    merak edenler için yapılışı:
    hamuru alıp açıyoruz pide gibi olunca üstüne bolca tahin sürüyoruz ardından isteğe göre şeker ekleyip iyice karıştırarak tahin ve hamurun birbirine girmesini sağlıyoruz. bunu uzun ince bir şekilde yoğurup gül şeklinde birleştirmeye çalışıp üstüne vurarak pide haline getiriyoruz. bu işlemi tahin, şeker ve hamur iyice birbiri içinde eriyene kadar yapıp bir pide şekli elde ediyoruz. pidemizin üzerine ince bir kat daha tahini sürdükten sonra üstüne yoğurt ve yumurta karışımını (güzel kızarması için) sürdükten sonra fırına veriyoruz. 5-10 dakika yüksek ateşte piştikten sonra çıkarıp soğumaya bırakıyoruz. fazla sıcak olması midenize oturabilir o yüzden biraz soğusun önerimizi dikkate alın. afiyet olsun. yanında herhangi bir içecek içebilirsiniz sorun olmaz.
    (bkz: bugun bunu gördüm)
  • bugün üçüncü kez karşıma çıkıyor.

normalde çok da fazla sevmem ama bu kadar alakasız bir şekilde ve alakasız kaynaklardan ardarda adına rastlayınca, can çekiyor yahut kan çekiyor, bilemedim...

neyse, bayrama da az kaldı, bozdoğana gidildiğinde mutlaka yenmeli... hasından...

-tahanlı da yaptırıverelim mi? rejim mejim deyipdurudunuz?
    +yeriz babannem, yaptırın, yeriz...

http://tinyurl.com/ygp34gb
  • istanbul'da anca kırçiçeği'ndeki rezil versiyonuna kalakaldığım, ege gezilerimde ise her fırsatta tükettiğim müthiş lezzettir. bu pidenin kralı denizli'de yenir, başka yerlerde de zannetmiyorum o kadar lezzetli olsun. üstünde kaymak da eritilerek yenilirse tadına doyulmaz. denizli de "tahanlı pide" diye isteyiniz ki size garip garip bakmasınlar.

edit: bugün tekrar denedim, şahane olmuş. yukarıda yazdıklarımı bana yedirtmişlerdir.
  • tavas elmallı pide salonunda yenilmelidir.şimdiye kadar çok tahinli pide yedim ama burası kadar güzel yapan bir yer görmedim.
hesabın var mı? giriş yap