şükela:  tümü | bugün soru sor
  • nef'i'nin tahir efendiye verdiği tarihi ayarın ilk dizesi.
  • tahir efendi bana kelp demiş
    iltifatı bu sözde zahirdir,
    maliki mezhebim benim zira,
    itikadımca kelp tahirdir.
  • son mesnevihanlardan meşhur tahirül-mevlevi kuleli askeri lisesinde edebiyat ögretmenidir. bir gün aynı okulda öğretmen olan sadık bey tahir efendiye "köpeğin tahir olduğunu söylüyorlar efendim" der. tahir efendi de "bu, mezhepler arasında ihtilaflı bir konudur. ama sadık olduğunda herkes hemfikirdir." diye cevap verir.
  • dünya edebiyat tarihinin belki de en büyük ayarı.

tam olarak açıklamak gerekirse tahir efendi bir gün bir olaydan ötürü nef'i'ye kelp (köpek) der. bunu işiten nef'i ise sözkonusu dörtlüğü kaleme alarak hem köpeğin tahir (temiz) bir hayvan olduğunu, bu yüzden bu kelp sözünü bir iltifat olarak kabul ettiğini, hem de ufak bir kelime oyunuyla kendisine göre de tahir'in köpek olduğunu söylemiş olur.

nef'i'nin dili kullanma ustalığına, şairliğine ve ayar verme yeteneğine şapka çıkarmamak imkansız.
  • tahir efendi bu ayara karşılık "hıı sensin kelp bi kere :s" demiştir ama ondan kimse bahsetmez.
  • bugün mecliste bir millet vekili tarafından verilen ayar
  • müftü efendi bize kâfir demiş,
    tutalım ben o'na diyem müselman,
    lâkin varıldıkta ruz-ı mahşere,
    ikimiz de çıkarız orda yalan.

müftü efendi bana kâfir demiş, ben de ona müslüman desem, mahşer gününde ikimiz de yalancı çıkarız.

tahir efendi bana kelp demiş,
    iltifatı bu sözde zâhirdir,
    malikî mezhebim benim zira,
    itikadımca kelp tahirdir.

tahir efendi bana köpek demiş, belli ki bana iltifat ediyor, çünkü benim mezhebimce köpek temizdir. ama “kelp tahirdir” derken, hem “köpek temizdir” diyor nef’î, hem de “köpek tahir efendi’dir” demiş oluyor.
  • sinameki'nin mehmet ayan'a verdiği cevap;

https://www.youtube.com/watch?v=xyojth9q_8m
  • "tahir, bana kelb demiş, iltifatı zâhirdir,
    mezhebim mâlikî’de, domuz ve kelb tâhirdir."