şükela:  tümü | bugün soru sor
  • eski diyarbakır baro başkanı tahir elçi'nin öldürülmesiyle ilgili olarak ingiltere'nin londra üniversitesi adli mimarlık bölümü (forensic architecture), tahir elçi cinayeti ile ilgili çok iyi bir video analizden oluşan rapor hazırlamış. rapora göre kuvvetli suç şüphesi bulunan 3 polis tespit edilmiş.

iki noktaya değinmek istiyorum. birincisi ülkede onca üniversite, eğitim kurumu, teknoloji kuruluşu varken, bu kalitede bir video analiz yapamayacak kadar yeteneksiz oluşumuz. belki de o yetenek mevcuttur ama o "cesaretten" yoksunuzdur. ne demişti aristo "cesaret, korkaklık ve atılganlık arasındaki doğru ortadır." erdem sahibi olmadığımız sürece failimiz hep meçhul olacak bu ayrı.

ikincisi dönemin başbakanı ahmet davutoğlu bu cinayeti çözeceğine dair söz vermişti. fakat dosya diğer tüm "faili meçhul" cinayetlerde olduğu gibi, hasır altı edilmiş ve cinayet mahallinde yer alan polislerle ilgili herhangi bir dava "açılamamıştı." o zaman bir "doğru orta" da benden gelsin. "dürüstlük, yalancılık ile patavatsızlık arasındaki doğru ortadır."

bizim ne yazık ki "doğru ortalarımız" yok. kodlarımız hep faili meçhul cinayetler, katliamlar, kitlesel yok oluşlar ve ölümlerle dolu. daha dün "durup dururken" bina çökmüş 15 can daha gitmişti. sizce bu bir cinayet mi, kader mi, yoksa "tahir elçi'nin öldürülmesi hakkında konuşan bir avuç densizin belirttiği gibi "şanssızlık" mı?

analiz için buyrun

edit: link düzeltildi.
  • teknik olarak takdire sayan bi produksiyon olmus. ya bunu turkler mi yapmis diye bakinirken gordum ki ingiltere temelliymis yapan forensics architecture sirketi. sonra oradan twitter sayfalarini buldum. twitter sayfasinda bu videoyu kim duyurmus? opendemocracy.net. yani acik toplum vakfi tayfasi.

erdogan acik toplumculari ulkeden attiktan sonra ben bazi dis kaynakli girisimler bekliyordum. bu onlardan biri gibi gozukuyor. teknik olarak guzel olmus ama kalkip simdi ne istiyorsun derler adama? politik amacin ne? kim verdi bunun parasini? oraya teror eylemi yapmaya gelmis iki kisi var, polisleri mi tutsun atsinlar iceri? bu mudur yani arastirmanin vardigi nokta?

kim gonderdi abi bu adamlari bunu niye arastirmamislar hic? sadece mermi sayarak suikast analizi yapilip polis mi suclanir?
  • konuşurken pekeke diyen sesi duyunca izleme gereği duymadım. eğer dava devam ediyorsa bu yapılan yargının işine karışmak olur, yok devam etmiyorsa bunu delil olarak kim kabul edecek merak ediyorum.
  • 1- orospu çocuğu pkk yandaşları tarafından finanse edilmiştir.
    2- çok güzel bir göz boyamadır, bilgisayar destekli animasyonla desteklenen her çalışma başucu eseri olamaz.
    3- mevzuyu polisin üzerine yıkmaya çalışmak, orospu evladı olduğunuz gerçeğini değiştirmiyor.
    4- otopsi raporuna göre ölüm nedeni uzak mesafeden atış.
    5- şimdi gelelim en can alıcı ve en çok şerefsizlik kokan olaya. olaydan hemen sonra yapışan açıklamalarda, tbb başkanı feyzioğlu’nun bir tv kanalıyla yaptığı canlı bağlantıda, çatışmanın “tahir elçi öldükten sonra” çıktığını söylüyor. bir paralı kuruluş da çatışma anında öldüğü senaryosuyla çalışma yapıyor. gerisi takdir meselesi.
    6- pkk, orospu çocuğu ordusudur. sempati duyanı da, içinde olanı da aynıdır. hepinin leşleri teker teker serilene kadar bize rahat yoktur.