şükela:  tümü | bugün
 • tarık öcal tarafından bestelenip esin afşar tarafından yorumlanarak katledilmiş olan nazım hikmet şiiri
 • "yani sen elmayı seviyorsun diye
  elmanın da seni sevmesi şart mi?"
  mısralarıni ilk okundugumda elma alerjimden kaynakli bana hayatın anlamina erişmişlik hissi yaratmış şiir...

  elma alerjisi genel de kendiniz cok severek fakat farkli tekniklerle ve biraz zorlanarak yiyebildiginiz halde başkaları yedigi zamanlarda kabukla dişin birleştigi anda cikan sesden ve goruntuden cok fazla derece rahatsiz olmak şeklinde cereyan edior...bunu yazarken ki hayali bile tuylerimi diken diken edecek kadar gucludur..
 • karsiliksiz sevmek hissiyatini anlatan belki de en güzel siir.
 • ilk okuduğum anda bende yarattığı infial çok sert olan,bir senedir her yalnız kaldığımda kafamı kurcalayan şiir.tahir gibi bir kör aşığın değeri,karşılıksız aşkla azalır mıydı acaba yoksa zaten karşılıksız aşk düpedüz bir aptallık mıydı?belki de bu aşık olunan şahsın değerine göre verilebilecek bir cevaptı.işte bu vuslatsızlık hastalığına eğer ona değecek bir insan için yakalanmışsak o hastalıktan ölmek kurtulmaktan daha iyidir.
 • karşılıksız aşk nasıl bir çaresizliktir ki, tesellisi bile böyle fena can acıtır. elmayı seveceksin, o seni sevmese de. elmayı başkasının yeme ihtimalinde, sesini de çıkarmayacaksın. fena mevzular bunlar kamil, pardon tahir..
 • karsiliksiz ask i degil bilakis ask i anlatan , ask icin karsilik beklemeye gerek kalmadigini , insanin sevmesi icin birsey beklemesi gerekmedigini anlatan sevgi nin ask in ne oldugunu anlatan bir siirdir. ask i yasamak icin sevgili dahi gerekmez iste oyle guzel anlatan , insan oldugunuzu hatirlatan bir guzel siirdir.
 • ask iki kisiliktir dusuncesini yalanlayan siir, ask tek kisiliktir, kendi basina yasarsin, kendi icinde yasarsin.sen birini seviyorsun diye o seni sevmek zorunda degildir, tahiri zuhre sevmeyebilir, gun gelir zuhre olur askindan tahir icin ama gecmistir o sevda.
  ne zaman anneme birini sevdigimi ve karsilik gormedigimi soylesem "sen elmayi sevdin diye elmanin da seni sevmesi sarti mi" der. haklidir, nazim haklidir, en buyuk felsefeyi yapmistir ask icin hikmet.
  sen dunyayi, yasamayi seviyorsun birakip gitmek niyetinde degilsin, kazik kakamazsin ki. sen birakmazsan o seni birakacaktir, boyledir. elma seni sevmez her zaman, elma bazen oyle de guzeldir.
  gunumuz kizlari icin son lafim "sen birinle yattin diye ertesi gun seni aramasi sart mi?"
  elma burada doner ayvaya.
  nazima selam olsun.
 • ne guzel demis nazim..yani tahiri zühre sevmeseydi artık, yahut hiç sevmeseydi, tahir ne kaybederdi tahirliginden?
  tahir tahirdi hep, hep de oyle kalacak, zuhrede bir tahir var, o da sadece zuhrenin olacak..