şükela:  tümü | bugün
  • tahlequah, bilimsel sınıf numarası ise j35, 20 yaşında dişi bir orca balinası, washington yakınlarındaki puget koyundaki kalan ve nüfusları tehlikede olan 75 orcadan biri.

tahlequah, 24 temmuzda, kokain kalıntılarından kurşuna kadar pek çok kimyasal ile kirlenmiş, balinaların beslenmesini engelleyecek kadar avcılığın bilinçsizce yapıldığı koyda doğum yaparak bir dişi orca dünyaya getirdi. yavru 30 dakika kadar hayata tutunabildi. o gün bugündür tahlequah, yavrusunun vücudunu, günde 100 km kadar yüzerek koyda gezdirerek büyük bir acı ve keder içinde yaşamaya çalışıyor.

orcalar, dünyanın sosyal açıdan en gelişmiş beyinlerine sahip memeliler. evet bizimkilerden bile daha gelişmiş. matriarch denilen, kadın egemen sürüler halinde dolaşıyorlar. bu sürüler en kötü ihtimalle 4 nesilden oluşuyor. yani bir orca, torununun çocuğu ile birlikte varlığını sürdürüyor. sürülerdeki dişiler çok önemli, yeni doğan nesle büyük anneannenin tüm deneyimi aktarılıyor. yüz yıllık bir deneyimden bahsediyoruz.

yüz yıl içinde dünya denizlerindeki değişimi ise açıklamaya mecalim gerçekten yok. orcalar hızla tükeniyorlar, çok az ve sorunlu beslenebiliyorlar. geçtiğimiz 3 yıl boyunca doğmayı başaran tek orca tahlequah'ın yavrusuydu, o da sadece 30 dakika hayatta kalabildi. bütün bir ailenin bel bağladığı tahlequah başarısız oldu. şimdi bunun utancı ve acısı ile birlikte, ailesinden ayrı kalmak pahasına yavrusunun naşına tutunuyor.

bazı arkadaşlar beni "türcü" olarak yaftalayacak biliyorum; ancak ben bazı hayvanların diğerlerinden daha yüce olduğuna inanıyorum, beyin yapıları , sosyalleşme becerileri ve aile olma başarıları ile. bir ineğin ölümü canımı bu kadar sıkmazken, bir balina yavrusu ağlamama sebep olabiliyor.

eminim belli bir süre sonra okyanusların her açıdan akıl hakimlerinin tükeneceğini öngörüyorum. hayır onları topla tüfekle öldürerek yok etmeyeceğiz, ama kendisine yaptığımız saygısızlıktan ötürü doğa ana onları bizden alacak. tahlequah'ın yavrusunu aldığı gibi.

yenilenebilir enerji kaynakları, daha temiz bir çevre, geri dönüşüm gibi anlayışlar o kadar büyük bir yük olmalı ki ekonomiye, yaşadığımız yeri düzeltmektense, mars'a kaçmanın planlarını yapıyoruz, öldürdüğümüzi yok ettiğimiz her şeyi geride bırakarak.