şükela:  tümü | bugün
 • çocuk hükümdar..şah ismail in oğlu olan safevi şahıdır..
 • kanuni ile çağdaştır.
  şah tahmasb olarak bilinir. 3 mart 1514 tarihinde isfahan'da doğdu. şah i. ismail'in oğludur, çaldıran savaşı'ndan sonra horasan'a gönderilmiştir. bir süre sebzvar ve herat'ta kalmıştır. şiilerin ve safevilerin tanınmış bilgin ve şeyhlerinden özel öğrenim gördü.
  1521'de sultaniye'deki babasının yanına dönen şah tahmasb, şah ismail'in ölümü üzerine 1524'te 10 yaşında tahta çıktı. tahta çıktığını kanuni sultan süleyman'a bildirmemesi ve osmanlılara karşı bir tutum izlemesi üzerine kanuni, batı seferlerine ara vererek iran üzerine 3 sefer yapmıştır
  1524-1576 yılları arasında hüküm sürmüştür.
 • tamı tamına 52 yıl süren şahlık dönemi boyunca sadece 3 osmanlı padişahı * * * görmüştür. bunun tek sorumlusu ise 46 yıl hüküm süren kanuni sultan süleyman'dır.

  ne yemiş ne içmiş te bu kadar uzun süre tahtta kalmış bu adamlar, merak etmemek elde değil.
 • şah ismail'in oğlunun adı. babasının çaldıran'da yavuz ile savaşmasının hata olduğunu, çünkü kızılbaş ordusunun sayıca az ve yeterli donanmaya sahip olmadığını, hatta babasının beylerin sözüne kandarak kendisine çok güvendiğini ve savaş arefesinde avlanıp eğlendiğini söylemiş.
 • yavuz'un babasına attığı yemler gibi kanuni kendisine yem atmış ama askeri güç olarak osmanoğlu'nun karşısında duramayacağını bildiğinden kanuni'nin karşısına çıkamamıştır. tahmsap hem kurnaz hem de fırsatçıdır osmanoğlu ne zaman batıya doğru eğerlense azerbayacan üzerine seferler yapıp ganimet toplamayı da ihmal etmez.
 • safevi şahlarının ikincisi. babası şah ismail annesi taçlı begüm'dür. safevilerde kardeş katli diye bir olay olmadığı için en büyük erkek evlat olarak tahta geçmiştir. *

  kendisi fuzuli'nin öğrencilerindendir. dört yaşında valiliğe atanmıştır. 9 yaşında ölümden dönmüştür. babasına kızan eski bir devlet adamı onu yay kirişiyle boğmak üzereyken son anda kurtarılmıştır. burcu balıktır. boş zamanlarında balık avlamayı ve para saymayı severmiş. avrupalı elçiler sürekli üzgün görünen, sakin mizaçlı biri olduğundan bahsetmiş. tutumlu, çaldıran gibi bir yenilginin tekrarlanmaması için aklını ve ileri görüşlülüğünü konuşturan ilgi çekici bir isimdir. kriz yönetimi konusunda uzmandır. bu zekası torunu şah abbas'a intikal edip üstüne askeri kuvvetle birleşince ortaya korkutucu bir güç çıkmıştır. yine de şah tahmasb dönemi kısmen sakin geçmiştir denilebilir. savaş sevmez çünkü gücünün sınırlarını bilir.

  venedikli bir gezginin mission to the lord sophy of persia adlı eserde anlattığına göre anadolu alevileri kendisini görebilmek için yalınayak kilometrelerce yolculuk yaparlarmış. şah'la tanıştıktan sonra da geri dönerlermiş. ordusu ve ona bağlı boyların şah'a sadakati inanılmazdır. kızılbaşlar denen süvari birlikleri şah ismail döneminden beri yaptıkları korkusuz akınlarla hatta bazen üstsüz ve kalkansız savaşmalarıyla tanınmıştır. o dönemin üzerinden zaman geçmiş olmasına rağmen kızılbaş türkmenlerden oluşan tüm askeri ve idari birlikler şah'a delicesine bağlıdır dersek abartmış olmayız. aralarında çıkıntılık yapanları da kendileri ayıklarlar. tahmasb'ın 24 yıl boyunca muhafızlarına maaş bile vermediği buna rağmen hiçbirinin isyan çıkarmadıkları söylenir.

  şehzade bayezid'in babası kanuni sultan süleyman ve ağabeyi selim'den kaçtığı zaman sığındığı kişidir aynı zamanda. yanlış bir strateji uyguladığını söyleyelim. kimse kendisine ihanet edildiğini düşünen sinirli bir babayla, işin içinden zarar görmeden hatta kazançla sıyrılmayı iyi bilen bir adam arasında kalmak istemez.
 • açık kaynak kodlu bir şah.

  (bkz: tahmasp.net)

  .
 • muhteşem yüzyıl dizisinde sermet yeşil tarafından canlandırılmış acem şahı.
 • gülen cemaatinin en çok nefret ettiği tarihi kişilik.

  (bkz: acem oyunu)
 • şehzade bayezid'i boğdurtmadığı hem peçevi hem de iskender bey türkmen'in verdikleri bilgilerden anlaşılabilecek bir ölümlü kişi.