şükela:  tümü | bugün
 • bazı verilere dayanarak varılan kanı...kesin emin olunmayan, öne sürülen...
 • olasilik hesaplarinin dogal sonucu
 • kendileri yürümüyorsa ihtimaldirler. yürümeyi öğrenirlerse gerçek olurlar. yürüttüğün takdirde gayrete dönüşürler. yürümeyi öğrettiğinde gerçekleştirmiş olursun.
 • bir şeyin olabileceğini varsaymak
 • anakütlenin bilinmeyen değerinin ne olduğunu seçilen örneklemden hareketle bulmaya çalışmaya tahmin denir.
  2 çeşidi vardır:
  -nokta tahmini => anakütle parametresini tek bir değer olarak tahmin etmektir.
  -aralık tahmini => örneklemin değerini içeren bir aralık içinde anakütle parametresini tahmin etmektir.güven aralığı büyüdükçe tahminler o kadar doğru yapılır.
  tahminde 2 kavram vardır; güven ve hassasiyet.

  hassasiyeti istatistiksel olarak ele aldığımızda tek değere yaklaşmak anlamına gelir.yani bir değere eşitlik.eğer aralık küçük tutulursa hassasiyetten uzaklaşılır.yani güven aralığı büyüdükçe hassaslığa yaklaşılır.
 • kimisine gereken önem verilmez. izliyoruz:

  arkadaş: evet arkadaşlar, şans topu 5+1 için tahminleri alalım?
  bi arkadaş: 23.
  başka bi arkadaş: 18.
  bi başka arkadaş: 7
  keyfekeder: bence toplardan biri küreye sıkışacak bu hafta.
  arkadaş: bi sus ya. başka?

  :/
 • bir olayın veya durumun önceden gerçekleşebileceğini öngörmek. mesala bir maçın sonucunu bilmek, kazanan şanslı numaraları tutturmak. tahmin hayatını şekillendirir. çoğu şeyi tahmin ederek yaparsın. sonuçta kazanırsın ya da kaybedersin. bazen risk alırsın. zaten her şeyi tahmin edebilsen dünyanın en zengini olurdun. tahminlerin yanlış çıkarsa sonucunda kaybedersin. doğru çıkarsa günü kurtarırsın veya kazanırsın. bu ne kadar risk alacağına bağlıdır. burada esas olan tahmini sadece kendin için yapmalısın ki sonuçları başkalarını etkilemesin. kumarla arasında bu nokta da ince bir cizgi vardır.
 • atama anlamıyla tayin memurun çalışacağı yerin belirlenmesi. atmakla bağını türkler iyi bulmuş. oradan da sürgün kavramını geliştirmişiz. özgün arapça sözcüğün bir anlamı da adını koymak. daha dibinde ayn; belirli*, tanımlı şey varmış. tahmin ve kehanet de bir tür belirsizi belirleme, ad koyma.

  "(...) başarı kazanmak sıradan kişileri aşan bir iştir, olacakları önceden bilmeyi gerektirir. olacakları önceden bilmek ruhlar veya hayaletlerden bilgi almayla, geçmişte yaşanmış benzer olaylarla karşılaştırmayla veya astrolojik tahminlerle* mümkün değildir, bu bilgi ancak insanlardan alınabilir, bu insanlar da düşmanın durumunu bilenlerdir*." sun tzu - savaş sanatı

  (bkz: tahminen), tahmini
  (bkz: muhammen)
  (bkz: hava tahmini)
  (bkz: öngörü), öndeyi
  (bkz: kestirim), önkestirim
  (bkz: kehanet)
  (bkz: evvel de var)
  (bkz: tahmin etmek), tahmin edememek