şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: sallamak)
  • ilişkilerde; kadınların erkeklerden beklediği ama erkeklerin pek de beceremediği olay. beklentiyle de paralel gider.

    - neden sustuğumu tahmin edeceğini beklemiştim!
  • bir şeylerin olacağını, olabileceğini önceden kestirme yeteneği. eğer bir konuda tahmin yapacaksanız, elinizde data, olayı veya kişiyi tanımak, bilmek tahmin gücünü arttıracaktır. ayrıca doğru tahmin edebilmek olayın gelişini rahat karşılamanıza sebebiyet verecektir ve come true olayı olunca şokun etkisi azalacaktır. bilhassa ekonomide, sınavda ve hayatta doğru tahminler sizi iyi bir hayata götürecek ve güçlü kılacaktır.
  • bu ara çok zorlandığım şeylerin başında geliyor hayatımda. (bkz: tahmin etmek)gerçekten zor. karşındakinin ne yapacağını tahmin edebilmek, insanların nasıl değişeceğini tahmin edebilmek, ya da olaylayların, ülkenin, zamanın nereye gideceğini tahmin etmek çok çok zor bu zamanda.

    ama beni son günlerde en çok şaşırtan ürün fiyatlarında ki tahminsizliğimdir. evde listemi hazırlayıp en fazla bu kadar tutar dediğim çoğu şey, ya da fiyatını tahmin edip netten araştırdığım neredeyse herşeyde tahminim hiç tutmuyor.

    sabah boğaz ağrısı ile uyanıp eczaneye uğradım. (bkz: strefen)boğaz pastili alayım dedim ve yolda en fazla ne kadar olmuştur diye tahmin yürütmeye başladım. geçen sene 25tl den aldığım aklıma geldi ve 50 lira değildir yok artık diye tahmin ettim, 35 - 40 tl fiyatı vardır diye tahmin etmemle ezcaneye gidip 50 tl vermem arasında çok zaman geçmemişti. aslında normal herşeyin 2 - 3 kat zamandığı bir fiyat politikasında kendisinin 50 tl olması fakat konduramıyor işte insan. bir de kalitesi tahmin edilemiyor, 2 ya da 3 boğaz ağrımı kesen ilaç hala bir etki gösteremedi gitti.
hesabın var mı? giriş yap