şükela:  tümü | bugün
 • ölüyü, bozulmaması için ilaçlama.
 • özellikle kedigillerin içi doldurulduğunda hayli sanatkârane örneklerine rastlanır.
 • (bkz: taxidermia)
  (bkz: taksidermi)
 • ölünün vücuduna belirli kimyasallar enjekte edilerek vücudun havasız ortamda kalmak şartıyla bozulmamasının sağlanması.
  2000 yılında çıkan sağlık bakanlığı genelgesine göre ölü naklinin 12 saatten fazla süreceği durumlarda tahnit zorunludur.

  ataturk'e anıtkabir yapılana kadar naaşı bozulmasın diye 11kasım 1938'de tahnit yapılmış, 9kasım 1953'de bozulmuştur.

  (bkz: 10 kasim 1953 de cekilen ataturk fotografi)
 • bir kadavranın korunmasını sağlayan tekniklerin tümü.
  eski mısır'da, önce iç organlar çıkarılır, sonra doğal sodyum karbonat veya karbonatla vücut kurutulup tabnit hale getirilirdi.
 • çeşitli kimyasallarla 'donduran' diğer bir benzeri de fotoğraftır.
 • dün gece national geographic'te ölüm ve cenazelerle ilgili geleneklerin konu edildiği tabu programında izledim. amerikanyada açık tabutlu cenaze törenlerinde, cenaze levazımatçısı dediğimiz undertaker kişileri bu işi şöyle yapıyormuş:

  öncelikle ölü alınır, bir güzel yıkanır. sonra, boynundan bir kesik açılır. şah damarın oralardan biyerden işte. bildiğin hortumla, vücuttaki kan dışarı boşaltılır. boşaltılan kanın yerine, tahnit sıvısı pompalanır. hatta isterseniz esanstır, renk pigmentidir bu sıvının içine katabiliyomuşsunuz. neyse, vücuda tahnit sıvısı pompalanırken, vücuda eşit dağılmasını sağlamak için ölünün vücuduna masaj yapmak da gerekiyor tabi.

  neyse bu işlem bittikten sonra, ölümüz artık hazır. tahnit sıvısı renklendiriyomuş da yüzü. böyle kan geliyomuş yüze, ölü gibi değil de uyumuş gibi duruyomuşsun. sonra undertakerımız yüze fondötendir pudradır allah ne verdiyse sürer, tırnaklarını ojeler, efenim en süper elbiseleri giydirir, kulağına küpe bile takar. sonra ölüyü tabuta böyle vinç gibi bişiyle yerleştirip cenazeye hazır hale getiriyorlar.

  ilk tahnit işlemleri de amerikan iç savaşında, ailelerin kaybettiği çocuklarını kendi memleketlerinde gömmek istemeleri sonucu, ölüler nakliye sırasında kokmasın diye yapılmaya başlanmış. hatta başkan lincoln ölünce, vücudu tahnitlenip eyalet eyalet gezdirilmiş, cenazesi herkese gösterilmiş.

  yahudiler ve müslümanlara göre tahnit, cenazeyi mundar etmek anlamına gelip bu işlemi ölülerine yaptırmazlarmış. böyleyken de böyle işte. belki sözlükten birisine lazım olur, burda dursun bu bilgiler. bir zipirinsanla ilim irfan öğreniyorum entrysinin daha sonuna geldik. esen kalın. erler film. son.
 • turgut özal'ın cenazesi de kısmen tahnitliymiş.
  http://haber.gazetevatan.com/…1/gundem#.uggtv5jzaso
 • gyorgy palfi'nin 2006 yılında çektiği izlemesi zor ancak izleyebilenlerin pişman olmadığı film. (bkz: taxidermia)