şükela:  tümü | bugün
 • "...
  özetle ifade edersek tahrir defterleri osmanlıların ‘klasik devri’ denilen 15 ve 16. asırlarda, timar sistemini uyguladıkları bölgelerde, vergi mükelleflerine ait çeşitli bilgileri (ki bazen vergiden muaf kişiler de kaydedilirdi), bunların yaşadıkları yerlerden toplanması beklenen vergileri, bu vergilerin hangi kişi veya kurumların tasarrufunda bulunduğunu tespit eden ve genelde sancak esasına göre tertip edilen resmî belgelerdir(barkan 1940, 1941, 1988; inalcık 1954, 1993; fekete 1947; kaldy-nagy 1968; öz 1991)
  ..."

  çok daha fazlası için bkz:
  http://www.history.hacettepe.edu.tr/…rchive/die.htm
 • amerika merkezli www.archive.org isimli sitede 16. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar pek çok örneğine ulaşabileceğiniz kayıt defterleridir.
  aslen ürdün'lü olan bir arkadaşın ricası üzerine, bugün suriye-israil sınırına yakın bir bölgede kalan sanneriya isimli köye ait yaklaşık 250 sene öncesinin kayıtlarına bizzat ulaşabildiğimi belirtmek isterim.

  search kısmına tahrir / tahrir defteri vb bir anahtare sözcük girerek siteyi kurcalamaya başlayın, sonrası çorap söküğü gibi geliyor. temel seviyede osmanlıca bilginiz de var ise, keyif dolu zamanlar sizleri bekliyor diyebilirim.

  son olarak, türk vatandaşı olarak osmanlı arşivlerine gidip pek çok belgeyi görüntüleyemiyorken bu belgelerin amerika merkezli bir sitede yayınlanıyor olması da oldukça düşündürücü.
 • osmanlı devleti'nde tapu kayıtlarının ve dirliklerin tutulduğu defterlerdir.
 • fethedilen toprağın kaydının tutulup pay edilmesini sağlama gibi bir amacı da var bu defterlerin.