şükela:  tümü | bugün soru sor
 • arapça adı 'midan tahrir' olarak geçen, kahire'nin en merkezi meydanı. meydanın çevresi, tepesi ışıklı panolarla bezenmiş yüksek* apartmanlarla, arap birliği'nin köşke benzer binasıyla, intercontinental ve hilton otelleriyle, içinde içişleri'nden eğitim'e çeşitli bakanlık ve devlet dairelerini barındıran sovyet tarzı devasa mugamma binasıyla, kahire amerikan üniversitesi'yle ve ünlü kahire müzesi ile çevrilidir.orta yerinde enver sedat'ın adının verildiği bir metro istasyonu bulunur.

  yeşil alan oranı çok azdır o yüzden dışardan bakınca sanki alıştığımız gibi bir meydan değilmiş gibi de gözükebilir. ayrıca taksim meydanı'nda bulunan geniş yürüme yolları ve trafiğe kapalı alanlar, caddeler, bu meydandan ne yazık ki esirgenmiş, parmaklıklarla kapatılmış yüksek kaldırımları, polis bariyerleri, sürüp giden altyapı kazıları ve kahire'nin o dillere destan trafiğiyle birleşince meydan yayalar için tam bir yasak bölge halini almıştır. trafiğin yoğun olduğu saatlerde karşıdan karşıya geçmek can güvenliği açısından oldukça tehlikeli olabilir, özellikle dikkatli olunmazsa. metro istasyonuna inip gayet iyi işaretlenmiş olan alt geçitin içinden yolunu bularak yürümek daha emniyetlidir.
 • http://www.yesilgazete.org/?p=20146

  "siz bu yazıyı okuduğunuzda, mısır’da çok şey değişmiş olabilir. bugün 31 ocak 2011. yarın ise ayın biri. kimisi için rejime girme günü, kimisi için sigarayı bırakma günü. mısırlılar için ise büyük bir eylem günü. gelen haberler 1 milyon kişinin meydana çıkacağını ve mübarek’e karşı tek ses olacağını söylüyor. samet bey’in 3 gün sonra bozacağı rejim ya da nermin hanım’ın 4 gün dayanabileceği sigarasızlığa benzemezse bu direniş, yani pes etmezlerse, mısır’da çok şey değişecek. belki yeni bir dönem başlamış olacak. suikastlerle yer değiştiren devlet başkanları döneminin yerine, tarih başka bir şey yazacak."
 • bu son mısır isyanlarıyla kulaklarımıza aşina olmuş kahire'nin en büyük ve en ünlü meydanı, sanırsam. yalnız bu gösteriler tahrir meydanı'nın çok boktan bi meydan olduğunu görmemize vesile oldu. meydan demeye bin şahit ister lan bu ne. istanbul'da sadece bağcılar meydanı ile yarışabilir.
 • hüsnü mübarek'in yıkılışına şahit olması beklenen mısır'ın en ünlü meydanı.
  iki milyon insanın toplandığı söyleniyor. organize bir hareket olmayan mısır'daki halk ayaklanması lidersizlikten nerede ne yapacağını bilmiyor.
  bu meydanda toplanan insanların birinin liderliğinde hareket etmesi de mümkün. meydanın marifeti değil tabi ama bir arada olmanın verdiği güven insanlara daha farklı davranma ihtiyacı hissettirebilir. mübarek yıkılırsa ne olur tam olarak kestirmek zor ama her şeye rağmen mısırlıların mübarek'e tahammül edemediğini göstermesi heyecan vericidir.
 • tarihi günlere evsahipliği yapan meydan. eğer ısrarla istifa etmeyen mısır lideri hüsnü mübarek'e bu meydandan yükselen başkaldırı sonucu halk darbesi yapılırsa adını devrim tarihine altın harflerle kazıyacaktır tahrir..
 • iki tarafın birbirine acımasızca saldırdığı meydan.
 • mübarek'e bağlı merkezi güvenlik teşkilatı'na bağlı süvariler el tahrir meydanı'ndaki kalabalığa at ve develer üzerinde saldırdı.
 • türkçeye "özgürlük meydanı" şeklinde tercüme edilebilecek ve mısır ayaklanmasında, adına yaraşır sonuçların alındığına şahit olmak istediğimiz meydandır.
 • taksim meydanı'na acayip benzeyen yer.