şükela:  tümü | bugün
 • 18 nisan 2010 kktc cumhurbaşkanlığı seçimleri'nde cumhurbaşkanlığına adaylığını koyan ubp milletvekili.
 • cumhurbaskanligi secimlerine ubp'nin dervis eroglu'nu aday gostermesine ragmen, yaklasik iki hafta bekleyip secimlerde bagimsiz aday olmasinin ardindan ubp'den ihrac edilmis ubp eski milletvekili.
 • mehmet ali talat'ın seçilmesini isteyen akp hükümetinin desteğini alarak cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylığını koymuş milletvekili.
 • tahsin ertuğruloğlu (d. 1953). kıbrıs türkü devlet adamı ve siyasetçi.

  1953’te lefkoşa’da doğdu. 1981’de abd’nin arizona üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi uluslararası ilişkiler bölümü’nden mezun oldu. 1983’te kktc dışişleri ve savunma bakanlığı’nda göreve başladı. 1986-1991 yılları arasında kktc londra temsilciliği’nde 2. ve 1. sekreter olarak çalıştı. 1991’de başbakanlık müsteşarı oldu. 1994-96 yıllarında müşarvirlik yaparken minnesota üniversitesi’nde kamu yönetimi üzerine eğitim programına katıldı.

  1996’da tekrar başbakanlık müstaşarlığı’na atandı. brtk yönetim kurulu üyeliği ve başkanlığı görevi yaptı.
  1998 seçimlerinde ubp’den lefkoşa milletvekili seçildi. seçim sonrasında kurulan ubp-tkp koalisyonunda dışişleri ve savunma bakanlığı görevine getirildi. 16 aralık 2006 tarihinde yapılan olağanüstü kurultayda ubp genel başkanlığı'na seçilen tahsin ertuğruloğlu, 2008 yılındaki kurultayda rakibi olan dr. derviş eroğlu'nun kazanması ile başkanlığı kaybetti. 2009 yılında yapılan genel seçimlerde lefkoşa milletvekili seçilen tahsin ertuğruloğlu, 2010 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde parti tüzüğüne aykırı olarak aday olduğu için bağımsız milletvekili konumuna düştü. 2011 yılında demokrasi ve güven partisi'ni kurdu ve bu partinin başkanlığını yaptı. 2012 yılı sonunda eski partisi ubp'ye geri dönmüştür.

  kaynak: vikipedi
 • yoğun bakıma alınmış ancak durumu iyiymiş sanırım.

  http://www.kibrispostasi.com/…name/kibris_haberleri
 • abd temaslarında "ya tanıma, ya özerklik" tezini ortaya koyan kktc dış işleri bakanı. türkiye'ye bağlı özerk cumhuriyet tezi bu gidişle yakın bir gelecekte adada gündeme gelebilir.

  http://www.hurriyet.com.tr/…ma-ya-ozerklik-40598918
 • kktc'nin geleceği açısından, üzerinde düşünülebilecek bir tez sunan siyasetçi.

  prof. dr. erhan arıklı buna benzer bir planı, nahçıvan modeli olarak tanımlamıştı.

  konuya ilişkin alternatifler için;

  (bkz: #67027860)

  bunun türkiye'ye başlıca olumsuz yansıması, üniterlik - federasyon tartışmaları olacaktır.