• kendisine çok saygı duyuyorum ama feysbuk'ta "bor madenlerimizi çalıyorlar!" gibi saçma paylaşımlar yapıp duruyor üzülüyorum. yanlış bilgilendirmelere dair gösterdiği özeni kendi paylaştıklarına da gösterse keşke.

misal:

https://www.facebook.com/…0021051979&type=3&theater
  • anadolu üniversitesi güzel sanatlar fakültesi'nde animasyon bölümünde hocalık yapmış başarılı animatör. daha sonra don bluth studios ve arkasından da disney'de hercules gibi projelerde çalışmış, daha sonra türkiye'ye dönüp yoğurt teknolojileri'nde çalışmaya başlamıştır.
  • değerinin bilinmesi gereken,gerçek bir çizgi filmcidir.işini iş olsun diye değil,sevdiği için yapmaktadır...saygı duyulası bir insandır.
  • 1985'te tanıdığımda manajans'ta çizgi film bölümünün başındaydı.

ciklet içinden çıkan karikatürlerden birinin (dandy/aşk budur) yayımlanmamış (zaten şirin de olsa erotik desen çocuklara göre değildir, yayımlanamazdı) bir versiyonunun orijinali fakîrdedir.

muhteşem (el yazısıyla yazdığı ve desenleriyle süslediği) bir aylık mektup/dergi çıkarır ve bütün dünyadaki arkadaşlarına postayla yollardı.

.

(o zamanlar henüz manajans, manajans /thompson olmamıştı, zincirlikuyu'daki aygaz binasındaydı. 31 yıl mı geçmiş?)
  • emekli olmuş über animatör,
    bir de ara sırada olsa yaptığı desen ve animasyonları eklediği bir blogu var
    (bkz: http://tahsinozgur.blogspot.com/)
    ayrıca animasyondan ayrı bir yerde memleket duyarlılığını gösteren başka bir blogu daha varmış efenim
    (bkz: http://tashlik.blogspot.com/)
    aynı zamanda hv. orgeneral nahit özgür' ün oğludur

edit; tek sıkıntı doğu perinçek* gibi şaibeli birinin kurduğu, kritik zamanlarda hep akp ye destek çıkmış,
    deniz gezmiş'in idam kararına imza atan birinin genel başkan yardımcısı* olduğu partiye* yakınlığıdır diye düşünmekteyim.
  • sözlükte kendisi hakkında yazılanlar hakkında düzeltme yapmış, görünür olması açısından paylaşıyorum, sözlüğü okuması ayrıca mutlu etmiştir ;

"herkül" ("hercules") filminde "pegasus" karakterinin animatörlerinden sadece biriydim; başanimatör ellen woodbury'nin denetiminde çalışan toplam 7 animatör vardı.

"tarzan" filminde de "başanimatör" statüm yoktu; yetişkin "tarzan" karakterinin animatörlerindenim. o karakterin başanimatörü de glen keane'di ve onun denetiminde çalışan 13 animatörden biriydim. bu bilgiler jeneriklerde de vardır.

"mısır prensi" ("prince of egypt") filminde çalışmadım. öyle bir arzum da olmazdı zaten, öyle konulardan uzağım.

ımdb'de çalıştığım prodüksyonların bir listesi var.

"yoğurt teknolojileri"'nde sadece "mydonose çocuk gezegeni" reklâm filmini yapan bir ekibin başındaydım. "mydonose çocuk gezegeni" gerçekleşmediği için reklama da gerek kalmadı ve film gösterilmedi. güzel bir çalışmaydı ama malesef sonra o ekip dağıldı.

lâle özgür eşimdir; bugüne dek bitirebildiğimiz tek özel filmimiz "kebabaluba"'da temiz çizim ve renklendirme yaptı.

animasyonu gerçekten sevdiğim için yaparım, o çok doğru! verilen linkler de öyle.
    26.01.2014 23:08 tahsin ozgur

https://eksisozluk.com/biri/tahsin-ozgur
  • aşı karşıtı animatör, umarım şanslı biridir de... kendisi ve sevdiği, ikna etmeye çalıştığı insanlar hastalığa yakalanmaz.
    bu nedir arkadaş? ve bu?
    şakadır inşallah
  • youtube'a el çizimi klasik animasyon (çizgi film) hakkında güzel bir söyleşisi geldi. bu başlıkta komploculuk konusunda eleştirildiğini görüyorum: yayında kendisi de bunu doğruladı zaten yani kuşkucu bir tarafının olduğunu. ayrıca eleştirildiği "aşı karşıtlığı" konusunda da haklı çıktı çünkü onunki aşı karşıtlığı değildi. kızamık veya tetanoz aşısıyla kimsenin bir derdi yok. onunki, daha tamamlanmamış bir aşıyla ilgili aşıyı üretenler kendileri bile mesuliyet kabul etmezken bu kadar zorlayıcı uygulamalara gidilmesiydi. örneğin kendi takip ettiğim bir pokémon go oyuncusu var amerika'da. onun discord grubunda takılıyorum. o bile bu konuyla ilgili şu anda 26 yaşında sağlık sorunlarıyla boğuşuyor. üstelik sırf o da değil, onun bakın hiç aşıyla maşıyla ilgisi olmayan, bir oyun topluluğunda başka oyuncular da bu şikâyetlerin aynılarını dillendirdiler yani bu konu kıtalardan falan bağımsız olarak dünyada kalp çarpıntısı şu bu derken belli ki bazı olumsuz etkiler bıraktı. e zaten adam da bu olmasın diye dikkat çekiyordu. uyarıyordu.

tahsin abi biz seni yıllar boyu uzaktan tanıdık. okuyup araştırmayı ve hatta yazmayı seven bir abi olduğunu biliyorum uzun uzun yazılarını yıllar boyunca okudum. olur da sen bu başlığa uğrar da "bu kimmiş" diye benim profilime girecek olursan lütfen girme abim. küfür kıyamet. küfürlerimden gurur duymuyorum ama küfür de bir dilde gerektiği için var abi. sen asker çocuğusun ve cumhuriyet türkiyesi'nin aydınlık yüzlerindensin; benim profil seni bozar. saygılar abim. ilham kaynağısın.
  • (bkz: kebabaluba)
    bir de lale ozgur var karisi herhalde.
  • tarzanda da animatördür kendisi.
hesabın var mı? giriş yap