şükela:  tümü | bugün
 • 1402 tarihli ankara savaşı nda timur un batı aleminde söz sahibi olmaya başlayan al-i osman'a kendince verdiği mesajdır.
  malum türk topluluklarında yönetim altında bulunan alan büyüyünce genelde kabaca ikiye ayrılırdı, doğu ve batı kolları olarak. ve her zaman batı, doğu kanada tabi olurdu- ya da tabi olmaya zorlanırdı-. palazlanmaya başlayan osmanlı'ya bu töreyi hatırlatmak ve asıl abinin kim olduğunu göstermek niyetiyle timur, sözü edilen harbte tabiri caizse, lisanı hal ile haykırmıştır başlıktaki ibareyi.
  bir de cengiz kanı mevzusu var tabi; hükümdarlık yapmaya çalışan bir çok türk soylu hanedanın nesebini cengiz'e bağlama çabası olmuştur. cengiz han'ın tatarlar aracığıyla devam eden soyuna dahil olabilme bir üstünlük payesi olarak öne sürülüp sürekli yüceltildiğinden, toplumsal bilinçaltında tahtın tatara ait olduğu kabulü yerleşmişti.
 • dördüncü murat'ın son nefesini vermeden önce kafesteki son kardeşi deli ibrahim'in de boğdurulması emrini vermesinin sebebi. tabi o zamanlar o sadece ibrahim'di.

  saray erkanı bu emrin yerine getirildiğini söyleyip getirmemişlerdir tabi. kırım'dan gelecek girayların tüm saray teşkilatını baştan aşağı adam etmesi kesin gibiydi zira...
 • osmanlı-kırım tatarlarının işbirliğinden kaynaklanan söz.

  osmanlı hanedanının sona ermesi halinde, kırım hanı tahta geçecekti. sözün kaynağı budur.

  4.murat ölmeden önce, tahtın tek varisi olan arızalı kardeşini (deli ibrahim) boğdurma emri verir ama emri yerine getirilmez. emri yerine getirilseydi, osmanlı hanedanı sona erecek, kırım hanı imparatorluğun başına geçecek yani tahta oturacaktı.

  tarihin kırılma noktalarından biridir bu olay. olumlu ya da olumsuz, bugün çok farklı bir ülke olabilirdi türkiye.

  not: belki, yeni başlayacak muhteşem yüzyıl benzeri kösem sultan da bu olaya değinebilirler. tabii dizinin bayağı ilerideki bölümlerinde.

  not 2: hatam varsa belirtiniz, düzeltirim.