şükela:  tümü | bugün
 • antalya/kemer'de bulunan avrupa'nın en uzun teleferik sistemi.. 726 metreden 2365 metreye çıkan 4350 metre uzunluğundaki bu sistem temmuz 2007'de açılmıştır..
  9.00 - 19.00 saatleri arasında her yarım saatte bir düzenlenen seferlerle 9 dakika 21 saniyelik rüya gibi bir yolculuk yapmaya olanak tanır..
  şehir içindeki konumu:
  http://www.tahtali.com/tahtali_lageplan.jpg

  ayrıntılı bilgi için:
  http://www.tahtali.com/

  (bkz: tahtalı)
  (bkz: tahtalı dağı)
 • telleri koptuğunda tahtalıköye sefer yapan teleferik.
 • eteklerindeki sahil yolundan giderken duvarda soyle bir yazi gormustum.

  tahtali'yi rahat birak

  cevre halki varligindan, cevreye verdigi kirlilikten, guzelim dagin goruntusunu bozmasindan hatta zirvesinden 4-5 m'nin traslanmasindan biraz rahatsiz olmuslar anladigim kadariyla. haklilar da! dunyanin hicbir yerinde hicbir dagin zirvesinin alcaltilmasina, en yuksek kisma insaat yapilmasina izin verilmemektedir. oysa oralarda da secim var, secmen var, poltikacilarin oy derdi var.
 • burdur'dan itibaren tabelasını görmeye başlayınca turistlere yönelik lüzumsuz pahalı bir oyuncak zannettiğimiz ancak kemer yoluna girince ve tepedeki istasyonla birlikte aradaki direkleri görünce mutlaka gidilecek listesine eklediğimiz mekandır.

  akşam vakitleri olduğu için olimposa gidelim bir iki gün kalalım dönerken uğrarız demiştik. olimposta her denize girişimizde arkadaşımla birbirimize gösterip "şuraya çıkacaz olum çok manyak olacak" yorumları yaptıktan sonra nerden girildiğini arayarak kemer yoluna girdik tekrar. zaten anayolun hemen yanında nizamiye ve güvenlik görevlisi var, ad soyad alıyor kendisi. çok zevkli bir tırmanıştan sonra (1,4 clio olmasa çok daha zevkli olurdu eminim ama buna da şükür tabi) alt istasyona girdik arabayı bırakıp. e tabi yol boyu kaç paradır acaba diye düşündükten sonra girer girmez görevli arkadaş şimdi çıkıyo kabin sizi yetiştirelim isterseniz diyince bizde aceleyle 40+40=80 tl verdik ayaküstü çok sorgulamadan. e tabi "çokmuş ya" repliği refleks olarak çıktı görevliye ama görevli de zaten cevap vermek yerine " bi gidin gelinde ondan sonra çok mu az mı karar verin" bakışı attı bize. kabine bindik çıkıyoruz tabi ama nası yusuf nası yusuf bizde. direklerden geçtikçe zaten bir boşluğa düşme hissi oluşuyor ama adamlar yapmış arkadaş en sağlamından...
  netice itibariyle indik zirveye ama şort ve boxer atlet olunca baya bi üşüyor insan. allahtan çantaya almıştık uzun kollu bişeyler. zaten o manzarayı gördükten sonra titreye titreye biraz daha kalmak için kendini zorluyo insan. finike'den lara'ya kadar ayaklarınızın altında. google earth'den bakıyormuş gibi. biz büyülendik açıkçası. deli gibi fotoğraf çektik zaten. ancak birde tam bahar aylarında gidip karlı halini de canlı olarak görmek istiyoruz şu an. gidip görmemiş olan varsa yemesin içmesin 40 lira versin oraya.
 • detayini isvicre'de tagblatt gazetesinden okuyunca hakkinda hayli meraklandigim olay. http://www.tagblatt.ch/…cher-saentis;art138,1580961
 • taşıma kapasitesi 80 kişi olan teleferik. ayakta gidiyorsunuz. taşıyıcı direklerden geçerken baya sallıyor ki ben gibi yükseklik korkusu bulunanları tırsıtmak için gayet yeterli bir aksiyon. sıkıcı bulanlar da gaza gelip "oley" çekiyor zaten. isviçreli bir firma tarafından yapıldığı rivayet edilir.
 • dünyanın ikinci en uzun ve avrupa'nın en uzun teleferiği. olimpos sapağına gelmeden biraz önce bir sapaktan 8 km kadar gittikten sonra alt istasyonuna varılıyor. 726 metreden 2365 metreye 10 dakikada çıkıyor.

  detaylar için:

  http://satenist.blogspot.com/…tahtal-teleferik.html

  kendi sitesi için:

  http://www.tahtali.com/turkce/luftseilbahn.html
 • iniş çıkışına 50 lira alan ve dolayısıyla binemediğim teleferik. ama üzülmüyorum zira bugün hem sis vardı hem de üstümdeki gömlekle yazı getirmiş, tiril tiril şahsım birden -3'lük dağ havasına adapte olamayabilirdi.
 • kış döneminde fiyatı 35 tl olan teleferik.yazın nasıl oluyor bilmiyorum ama şu dönemde 10-15 kişi civarında çıkıp iniyor her seferde. kalabalık değil ve zirvede kar var. bu arada iklimden fark ediyor mu bilmiyorum ama 12 dakikayı buluyor.
 • benim gibi yükseklik korkusu olanların dahi güven duygusu içerisinde seyahat edebildiği, mutlaka tecrübe edilmesi gereken teleferik.

  zirvenin sunduğu manzara muhteşem.