şükela:  tümü | bugün
 • sonic in sağ kolu
 • cift kuyruklu kirmizi ayakkabili bir tilki. ne beklersin ki boyle bi mahlukattan? sonic'in sag kolu degil de, karizmatik gozleri ile etrafi kesen sonic the hedgehog'un yaninda subyan veledi gibi durmakta. hani subyancilarin ikide bir "gel yavrum kucagimda hoplatayim seni oeyhh.." dedikleri turden.
 • sonic'in tilki arkada$i.. cift kuyrugunu holokopter gibi kullanir yuksek platformlara ucabilir.
 • sonic 2 den itibaren sonic oyunlarında görülen yardımcı karakter. adının tamamı miles tails prower'dır. oyun sonic ile oynandığında ölümsüz olarak sürekli sonic'i takip eder. sonic 3 te sonic'i helikopter hareketiyle uçurarak yüksek yerlere taşıyabilir. ayrıca suda yüzebilir.
 • the amnesic incognito live system.

  debian tabanlı, irlanda menşeli, live cd olarak çalışan bir linux distro'su. internet bağlantısı için öntanımlı olarak tor kullanıyor ve içerdiği browser vb. uygulamalar maksimum gizlilik ayarları ile yapılandırılmış halde geliyor.

  https://tails.boum.org/
 • şu anda 5 dilde hizmet veriyor. çeviri düzeyinde ingilizce biliyor olsaydım mutlaka çevirirdim. https://tails.boum.org/contribute/how/translate/
 • kullananlar gaza gelip artık ölümüne özgürüm sanmasınlar diye, projenin kendisi ile ilgili eksiklikleri ve "bunu kullandığınız halde şu şu riskler hala vardır" tarzı bilgileri dürüstçe ve mükemmel bir şekilde açıklamış oldukları bir web sitesine sahip proje.

  https://tails.boum.org/about/index.en.html

  https://tails.boum.org/…about/warning/index.en.html

  sayfalarını okumadan, tekrar söylüyorum, gaza gelmeyiniz. burada okuduklarınızı anlayacak düzeyde bilgi sahibi değilseniz direk bulaşmayınız.

  metinler teknik olarak gayet yeterlidir. böyle sorumluluk sahibi insanları görmek sevindiricidir.
 • 90'lı yılların başında hayatımıza giren ve günümüzde özellikle sosyal ağların da etkisiyle milyarlarca kullanıcıya ulaşan internet, kuşkusuz ki geçen yüzyılın en büyük icadı… bu yeni mecra, oyun oynamaktan, gazete okumaya, televizyon izlemekten, alışverişe hatta iş yapış şeklimize kadar pek çok alışkanlığımızı bir daha asla geri gelmeyecek şekilde dönüştürdü. şaşırtıcı! artık internet üzerinden alıyor, satıyor, sosyalleşiyor, seviyor, kavga ediyor hatta ayrılıyoruz… maaşlarımızı internet şubelerinden kontrol edip, faturalarımızı ve kira ödemelerimizi bankaya gitmeden yapıyoruz… oldukça hızlı, konforlu bir o kadar da korkutucu ve garip bir dönüşüm, değil mi?

  hayatımızda oldukça önemli yer tutan bu sanal dünyanın, özellikle ulusal güvenlik bahanesi ile devletler tarafından kontrol edilmek istenmesi, “her ne kadar sevimsiz bir durum olsa da” , kısmen anlaşılabilir ve kaçınılması görece olarak zor bir realite. fakat başta küresel şirketler ve servis sağlayıcılar olmak üzere pek çok kurumun internet kullanım detaylarımızı, bireysel eğilimlerin tespit edilebilmesi adına analiz ederek ranta çevirmeyi kendilerine adeta hak olarak görmeleri ve özel hayatımıza destursuz tecavüz etmeleri kesinlikle kabul edilemez bir durum. pek çoğumuz fark etmesek de, günümüzde internet üzerinden yaptığımız hemen her işlem mercek altına alınıyor ve didik didik ediliyor… bir gazete haberine yapılan yorumdan tutun da arkadaşınıza attığınız epostalara ya da arama motorlarında yaptığımız aramalara kadar tüm online aktiviteler, davranışlarımızı alışkanlıklarımızı ve eğilimlerimizi daha iyi anlamak isteyen birileri tarafından ”izinsizce” öğreniliyor ve zaman zaman deşifre ediliyor. kısacası özel hayatın gizliliği ağır derecede işgal altında!

  project tails, tam olarak bu kaygılarla ortaya çıkmış bir çalışma. hızla artan devlet sansürüne ve internet üzerindeki bu izinsiz izlenmeye ilkesel olarak karşı olan proje ekibi, benzer kaygılara sahip her kullanıcıya tam güvenli, taşınabilir, ücretsiz ve kullanımı oldukça kolay bir işletim sistemi vaat ediyor;

  tails’e biraz daha yakından bakacak olursak,

  kendi sitesinden ücretsiz indirebileceğiniz debian linux temelli olan tails, hafıza kartı, cd veya usb hafıza çubuğu gibi taşınabilir medyalar üzerinden “herhangi bir kurulum gerekmeksizin” çalışabilmekte.
  içerisindeki tüm uygulamaların ağ iletişimi tor üzerinden yapılmakta ve bu kuralı ihlal etmek isteyen uygulama sistem tarafından otomatik olarak bloke edilmekte.

  yapılan tüm işlemler ve veriler disk üzerinde kriptolanmış (bkz: luks) şekilde tutulmakta ve kullanmakta olduğunuz bilgisayar üzerinde herhangi bir iz bırakmamanız sağlanmakta,

  standart olarak mac spoofing özelliği aktif. aynı ağ üzerindeki kötü niyetli kullanıcılar tarafından izlenseniz bile trafiğin hangi kaynaktan geldiği tespit edilemez durumda,

  tüm web trafiği “https everywhere” kullanılarak şifrelenmiş olarak iletilmekte ve bir şekilde bu trafik izlenebilse bile içeriği görüntülenemez durumda,

  disk üzerindeki tüm silme işlerine özel bir algoritma sayesinde iz bırakmayacak ve geri alınamayacak şekilde yapılmakta. (bkz: nautilus wipe)

  tüm mail trafiği openpgp ile dijital imzalanmış şekilde yapılmakta. mailler bir şekilde izlense bile 3. kişiler tarafından okunamaz durumda

  web sayfalarında flash kullanımına güvenlik gerekçesiyle izin verilmezken, html5 videolar sorunsuz çalışmakta.

  bu güzel özelliklerinin yanı sıra tails ekibi, meraklı gözlerden kaçınmak ve kullanım kolaylığı sağlamak adına basit ama etkili bir yöntem geliştirmeyi de ihmal etmemişler. işletim sistemi açılırken kamuflaj özelliğini aktif etmeniz durumunda, arayüz tamamen bir windows xp görünümünde açılmakta. hem kullanım kolaylığı hem görsellik hem de kendinizi gizleyebilme açısından gerçekten başarılı olmuş, tebrikler!

  bitti mi, bitmedi... tails ayrıca içerisinde ortalama bir kullanıcının temel ihtiyaçlarını adresleyen hemen her uygulamayı da kendisi gibi ücretsiz ve önceden yüklenmiş olarak sunmakta. örnek vermek gerekirse;
  tor destekli bir internet tarayıcısı, oldukça başarılı bir mail istemcisi, çevrimiçi mesajlaşma uygulaması, imaj düzenleme programı, medya oynatıcı, cd/dvd yazma uygulaması, mp3 dönüştürücü, ofis uygulamaları ve daha fazlası…

  bütün bu özelliklere sahip tails, khttps://tails.boum.org/ adresinden ücretsiz olarak indirilebilmekte. (~900mb).

  unutmayın arkadaşlar, paranoyak olmamanız, takip edilmediğiniz anlamına gelmez!

  kaynak egemen.org
 • internet üzerinde gerçek anlamda anonim olmak isteyenler için güzel bir başlangıç olan linux dağıtımı. yukarıda bahsedilen birçok özelliğinin yanısıra tails kullandığınızda bilgisayarınızdan çalışan herhangi bir uygulama sizin gerçek ip adresiniz ile internete çıkamaz. tails içerisindeki firewall tüm trafiğin tor üzerinden geçmesini sağlar ve eğer tor üzerinden geçmeyen bir uygulama varsa (proxy ayarları çalışmayan, ya da kötü niyetli yazılımlar) bu uygulamanın bağlantısı kesilir. dolayısıyla kazara gerçek adresiniz ortaya çıkmamış olur.

  tor ile birlikte i2p ağına da kolaylıkla bağlanmanızı sağlar. sadece i2p özelliği öntanımlı olarak açık gelmiyor. i2p'yi etkin hale getirmek için usb diski taktığınızda karşınıza çıkan "tails" menüsünde tab tuşuna basarak konfigürasyon parametrelerini çıkarın. sonrasında en sonuna i2p ekleyerek enter tuşuna basın. sonraki açılışta i2p etkin hale gelecek ve "applications -> internet -> i2p" menüsünden çalıştırmaya başlayabilirsiniz.

  tor browser bundle (tbb) her ne kadar birçok platformda rahatlıkla tor kullanmanıza olanak sunsa da bu gerçek bir gizlilik sağlamamakta. bunun yerine tails kullanmayı tercih edebilir ve opsec pratiklerine kendinizi alıştırmaya başlayabilirsiniz.

  (bkz: opsec)
 • 1.2 sürümü yayınlanmış olan live işletim sistemi. bu sürümde göze çarpan en büyük özellik ise iceweasel tabanlı browser yerine, firefox tabanlı tor browser'a geçilmiş olması. bunun dışında tor versiyonu güncellenmiş. bununla birlikte diğer birçok değişikliğe sürüm sayfasından ulaşabilirsiniz.

  eski bir tails sürümü usb diskinizde var ise bir sonraki açılışta size güncelleyeyim mi diye soracaktır. bu soruya evet cevabını verdikten sonra yaklaşık 190mb bir indirme gerçekleşecek ve sonrasında 1.2 sürümüne otomatik olarak güncelleyecek.