şükela:  tümü | bugün
 • avustralya'nin en zehirli yilan turlerinden. ve fakat cok yakin bir zamanda bu yilanin zehirinde tip dunyasina cok yardimci olabilicek bir protein buldular. factor x kanda pihtilasmayi sagliyor. bu vesile ile, buyuk ameliyalarda, kan kaybini onlemek, ameliyati kolaylastirmak amaci ile factor x uzerinde hizli calismalar yapilmakta. bu konu uzerinde ozenle calismalarini surdurmekte olan liam st peter " avustralya yilanlari cogunlukla iki kez saldirir, birinci saldirida bol miktarda kurbanina zehir enjekte ederek, issirdigi yerde genis bir bolgeyi ansizin kapsiyacak sekilde pihtilasma meydana getirir bu birinci cesit zehir bol factor x , ihtiva ediyor. ikinci saldirida nurotoksin iceren zehrini enjekte ediyor ve felce ugratarak hasmini zararsiz hale getiriyor" diyerek aciklamasini veriyor. evet avustralya guzel ulke ve fakat gezmeye gelmek istediginizde boyu 10 santime yaklasmis cimenlik arazilerde sehir ici bile olsa dolasirken dikkatli olmanizda fayda var. sehir icinde ve mahalle aralarindaki parklara dahi cimler biraz uzamis bile olsa ogretmenlerce, bu parklara okul cocuklarini goturmek yasaktir.
 • dünya üzerinde en kuvvetli zehire sahip kara yılanı. toplu iğne başı kadar zehri 1000 tane fareyi öldürür.
 • dünyada kara üzerinde yaşayan en zehirli canlı olarak bilinen avustralya'da yaşayan bir yılan türü. taipanlar 2 m ile 3.6 m arasında bir uzunluğa ulaşabilirler.

  taipanın zehri kas zayıflamasına ve felce sebep olan güçlü presinaptik nörotoksin içerir. zehrin içeriğinde ayrıca pıhtılaşmayı engelleyerek kan kaybına sebep olan prokoagülan ve kas hücrelerinde yıkıma (rhabdomyolysis) sebep olan miyotoksin bulunur.

  http://upload.wikimedia.org/…nus_microlepidotus.jpg

  (bkz: zehirli hayvanlar)
 • dokuzuncu nesil sabirtasi yazar, hoşgelmiştir.
 • bir dönem ayvalık merkezinde bulunan balık halinin yan tarafında yer alan ayvalık tostu büfesiydi. yamulmuyorsam ondan önce de (90'ların ortası) ayvalık lisesi'nin ön çarprazında, sakarya orta okulunun kapısının önünde ikamet ediyordu. avşar büfe ile beraber hatrı sayılır tostçulardandı.
 • bir ısırıkta 110 mg'a kadar, ortalama ise 44 mg zehir zerk edebiliyor imiş kurbanına vikipedi'ye göre. kobra'dan 50 kat, çıngıraklı yılandan ise 200-400 kat civarı güçlüymüş bu zehir.

  bu arada:
  (bkz: inland)
  (bkz: taipan)
 • 11 eylül 2001 günü miami'de bir adam bu yılan tarafından ısırılır. hastaneye götürülür, ancak taipan için antidote'un abd'de sadece new york ve san diego'da olduğu bilinmektedir. malum, ikiz kule vs. saldırılarından dolayı abd'deki bütün hava trafiği iptal edilmiştir. hele ki new york söz konusu bile değildir. ancak adamcağız ölmeden, 2 jet eşliğinde san diego'ya götürülür ve iyileşir. bu uçuş, 11 eylül 2001 günü olan saldırı sonrasında abd'de yapılan tek uçuştur.

  http://dsc.discovery.com/…itten-9-11-snakebite.html
 • çok daha zehirli bir yılan türü için (bkz: tayyipan)
 • bu şirin hayvanın zehri 250 bin fare ve 125 insanı öldürebilirmiş.. son güncellemeler bu yönde.. şarap gibi sanırım..
 • toksik olarak dünyanın en zehirli yılanı oldugu, ama bugüne kadar kayıtlarda bir tane bile insan ölümüne neden olmaması ile şöhretine gölge düşürmüş sürüngen. bu konuda millet russell engereğini tek geciyormuş.

  kaynak: neyşınıl ceografik çennıl.