şükela:  tümü | bugün
 • 26-27-28 mayıs 2010 tarihlerinde odtü fizik çimlerinde ahali gazetesi tarafından yapılacaktır.
  bildirilerindeyse şu yazmakta;
  "saklama getir

  dünyadaki iyi şeyleri isteyen bizler, kimsenin satamayacağı bir şey bulduk. üstelik herkese yetecek kadar var.

  “az” ile yetinemeyiz ve bundan dolayı utanmıyoruz. bir ekmeğin kabuğu ile yetinemiyor olmaktan dolayı utanmamıza gerek yok. yoksulluğun erdem madalyasını taşımaktan boynumuz kopmadı mı?

  kaçınılmaz bir biçimde değersizleşen şeyleri edinebilmek için gösterdiğimiz çabayı düşünelim. düşlediklerimizin yanına bile yaklaşamayacak bir kazanç uğruna vasat işler yaparak öldürdüğümüz zamanı.
  satın alınmadan önce beklediği vitrindeki kutsal yerini başkalarına bırakmış bir nesnenin yeniden tanınabilmesi ve yeniden bizim olabilmesi için yer değiştirmesi gerekir.

  takas pazarının amacı, kapitalizmin bir nimet olarak sunduğu tüketimi ve tüketim ilişkilerini, ulaşabildiğimiz oranda para ve paha benzeri bir değişim değeri olmadan değiş tokuş yoluyla insanlar arası paylaşım yaratarak önüne geçmektir.

  korkuya gerek yok, sizden istediğimiz hatıralarınız değil. piyasanın ağır eli altında ezilmemesi için bir bebeği sakınır gibi sakındığınız son kozunuz değil. başbakanın göz koyduğu yastık altı birikimleriniz değil, kefen paranız hiç değil.

  korkulması gereken, takas edebileceği bir şeye sahip olup olmadığı sorusuyla karşılaştığında, "düşününce, aklıma hiçbir şey gelmiyor" cümlesini nazik bir biçimde kurabilen biri haline gelmektir.

  gerçek bencil, kendisinin olmayan hiçbir şeye kıymet vermeyendir. elinin altındakileri bir başkasının da en az kendisi kadar iyi kullanabileceğini aklı almayan, sahip olduğu her şeyin bir kişiliği olduğuna inanmaya başlayandır.onun kibri, şarkılarını yalnızca kendisine söyleyen bir müzik dehasının davranışları kadar gülünçtür. daha fazlası değil.

  bizim hayırsever kişiler olduğumuzu düşünme ve sen de hayırsever biri gibi davranma. bu pazara gelirken sana yük olanları ya da çöplerini değil, kıyamadığın, hâlâ kullandığın şeyleri getir.

  biz, dünyadaki iyi şeyleri istiyoruz. herkes için."
 • sosyalist feminist kolektif'in 2. düzenleyeceği takas pazarı ile ilgili bilgiler şöyle:

  "benim olan senin olsun !
  paranin sözünün geçmediği panayir ii

  selam kadınlar...

  havalar ısındı. yazlıklar ve kışlıklar yer değiştirdi. bu arada yeni ihtiyaçlar ve artık "bunu da hiç giymiyorumlar" ortaya çıktı. işte biz de tam bu aşamada paranın sözünün geçmediği ama ihtiyaçlarımızın giderileceği bir dayanışma panayırı yapalım dedik. bunu da 12 haziran cumartesi günü yapalım dedik... belli mi olur, belki geleneksel tekne turu gecesi giyecek yeni bir kıyafet buluruz.

  ne yapıyoruz? bizim kullanmadığımız ama başkalarının kullanabileceğ ini düşündüğümüz kinci el kıyafetlerimizi veya her tür eşyalarımızı haziran 11'ine kadar temiz, sökükleri dikilmiş ve ütülü (gerekiyorsa) hale getirip sosyalist feminist kolektif'e bırakıyoruz ve 12 haziran cumartesi günü askılardan beğendiklerimizi alıp gidiyoruz...

  unutmayın, bir kurşun kalem bile olsa panayıra katılmak için birşey bırakmalısınız.

  müziğimiz olsun, yeni yeni ama ikinci el cicilerimiz olsun, bi de keyfimiz yerinde olsun...

  tarih : 12 haziran cumartesi saat: 15:00 - 20.00

  yer : amargi sokağı,

  adres : katip mustafa çelebi mah. tel sok. beyoğlu istanbul"
 • gezi direnişi sonrası ortaya çıkan yeni dünyada değeri artan ve şu sıralar abbasağa parkı forumunda ve diğer forumlarda da kurulan paranın geçmediği şahane pazarlar .ayrıyetten arjantin de brezilya da abartılıp kredilendimeyle takip edilip araba dahi alınabildiği soylenen antikapitalist eylemler butunu ...
 • (bkz: #41111908)
 • bir örneği çiğdemim derneği tarafından bu pazar gerçekleştirilecek eylem.

  "2.el takas-paylaşım-satış pazarı yarın 11:00-18:00 saatleri arasında dernek bahçesinde yapılacaktır. paylaşımın, komşuluğun öne çıkması amacıyla düzenlediğimiz bu etkinliğimize hepinizi bekliyoruz.

  7 nisan pazartesi akşamı da güzel bir söyleşiyle sizlerle olacağız. hepimizin çok ihtiyaç duyduğu bir konu ve başarılı bir akademisyenle yapacağımız söyleşinin konuşu "birbirimizi anlamak ve iletişimde ipuçları" olacak. hepimizin birbirini anlamaya ihtiyacının olduğu bu günlere ışık tutacak bu söyleşiyi kaçırmayın. 7 nisan paartesi 19:00'da derneğimizde."

  kaynak: çiğdemim derneği
 • parasız bir dünyanın da "bir ihtimal" olarak karşılandığı teorilerimizi çok basit olarak pratiğe dökme şansımızın olduğu pazar. ankara'da feministbiz, ahali gibi oluşumlar geçmişte düzenledi. istanbul'da da yine bağımsız oluşumlar çeşitli kereler düzenledi. bir tanesinden bir kare.
 • yarın 14:30'da ankara-kuğulu park'ta yapılacak olan paylaşım pazarı.
 • bazen protesto biçiminde vuku bulabiliyor.
  https://www.facebook.com/events/305656546277670/