şükela:  tümü | bugün
  • hayati boyunca 180'e yakin film cevirmis olan ve japor sinemasinin en önemli oyuncularindan kabul edilen bu amcamiz seven samurai'dan once kaidan ve rashomon ve sonrasinda da yojimbo gibi onemli filmlerde rol almis, japon sinemasinin altini ustune getirdikten sonra 1982 yilinda hayata gozlerini yummustur.
  • bu garip yüzlü, bir çift biberden oluşma ağıza sahip oyuncu, bir çok oyuncunun beceremiyeceği cinsten bir rol çeşitliliğine sahip olmasıyla dikkate değer. yedi samuray'ın kambei'si olarak gösterdiği babacan, kendinden emin, soylu kişilikle bizi yerden yere vurmuş, özlü sözleri kafamıza masal anlatır gibi sokmuştu. ikiru'da iyilik dolu, hiçbir zaman kızmayan, kısık sesli adam olarak, sanki başka bir insan olarak vardı. sarhoş melek'te ota boka kızan doktor olarak nasıl sert olabileceğini ve yaşlı bir adamı oynamakta başarılı olabileceğini gösterdi. rashomon'un oduncusu olduğunu, şu anda bile kabullenemiyorum. insan bu kadar mı farklı rollere girebilir? ayrıca yojimbo'da tokuemon(muydu?) rolünde olduğunu anımsattıklarında da yere düşecek gibi oldum ve sonucu da zaten bu yazdıklarımdır. her ne kadar hep akira kurosawa'nın en sevdiği oyunculardan olarak bilsem, sugata sanjiro, macbeth çeşitlemesi kanlı taht ve o gibi filmlerden hatırlasam da, zamanında televizyonda çıkan japon filmlerinde de görmüş olmamız muhtemel, zira amcamız zatoichi hakkında çekilmiş bir sürü filmden birikisinde oynamış. zaten yüzünü unutmak imkansız. yirminci yüzyılın bu eşsiz karakter oyuncusuna saygılarımı sunuyorum.

edit: daha izleyemdiğim kagemusha'da da oynamış, kimbilir nasıl bir rolde. şaşırtmaya devam edecek gibi gözüküyor ölümünden onyıllar sonra.
  • (bkz: stray dog)
  • sosyal sinif olarak ciddi ciddi samuraymis ailesi. tabi 1900'lere kadar kalmamis bir olaylari ama gene de ilginc bir tesaduf.
  • toshiro mifune ile birlikte uzak doğudan çıkmış en yetenekli oyuncudur.
  • japon niggası. bu amcayı kafamda zencilerle özdeşleştiriyorum. dudak yapısından sanırım.
  • üstteki giriye katılarak kendisini japonya'nın morgan freeman'ı gibi gördüğüm büyük oyuncu.
    yukarıda birkaç filmi yazılmış ama yazılmayanlardan ikiru'da muazzam bir performans göstermiştir.
  • japonya'nın münir özkul'u.