• ön son değişimi.
  • sunuşun tehir edilmesi...
    olmadı spoonerism!
  • (bkz: takdim) (bkz: tehir)
  • (bkz: kadim)
    (bkz: ahir)
  • (bkz: dyslexia)*
  • özellikle muhasebe kayıtlarında rakamları ters yazıldığında söylenen deyimdir.

örnek:
    yazılmak istenen : 6931
    yazılan : 3196
    ... gibi
  • sayıları toplarken rakamların yerlerini yanlış yazıp/düşünüp hatalı sonuca varma olayı.
    muhasebe ve bankacılıkta olur genelde. esasen eski bir kullanım olsa da ara ara kullanan vardır hala.
    örneğin 326 yerine 362 yazabilirsiniz. hatta yazmanız da gerekmez kağıtta 596 yazar ama siz dalgınlıkla/bilinçaltında bunu 569 okursunuz gibi...
    bir de daha detaylı analizi var. mesela 542 ile 125 i toplayacaksınız. sonuç doğal olarak 667 dir. ancak siz yanlışlıkla 524 ile 125 i toplarsanız sonuç 649 çıkar. sonra bir bakmışsınız kasanızda 18 tl açık var. ara dur...
    işte arada çıkan bu fark 9 ve 9 un katıysa burada takdim tehir olabilir derler.
    aklınızda olsun.
  • bazen şunun gibi şeyler olur;
    sabahleyin, uyku sersemliğiyle, yüzünü yıkayıp banyodan çıkarken, yüzünü kuruladığın havluyu banyo lambasının kapama düğmesine doğru uzatırsın oraya asacak gibi...
    normalde havluyu astığın askı, çivi vs.ye de elini uzatırsın sanki lambayı kapatacaksın gibi...
    böyle olunca "takdim tehir" yaptım derim kendi kendime...
    kafa gitti aq derim bi de...
  • muhasebede rakamların yerlerinin yanlış yazılması veya eksik yazılması ile oluşan fark. bazı hataların takdim tehirden mi kaynaklandığını tespit etmek için farkı 9'a bölmenin faydası olabilir. örnek olarak 540 gibi bir fark oluşmuş olsun, 540 sayısını 9'a bölersiniz çıkan sonuç 60 olur. kayıtlarda 600 yerine 60 yazılmış mı diye kontrol edersiniz. illa böyle olacak diye bir şey olmamakla beraber, bazı zamanlarda hatayı hızlı tespit etmenize olanak sağlar.
  • boyle katman katman ve birbirine bagli modellerle calisiyorsaniz, her katman sonucu bir sonrakinin inputuysa, her katmandaki algoritma hayvani boyuttaysa ve tum bunlarin sonunda elde edeceğiniz sonuc stratejik bir karara destek olacaksa modelin derinliklerinde yapilmamasi gerekendir.

senin yapacagin isi de, o tuslara basan parmagini da seveyim diye soylenme sebebidir.
hesabın var mı? giriş yap