şükela:  tümü | bugün
 • begeni.
 • (bkz: tasdikname)
 • on üzerinden not veren sistemlerde 8,5 ortalama gerekiyor bunun için... bugun hesapladım 8,1 geldi, insanların nasıl takdir alabildikleri de benim için büyük bir muamma olarak kalmaya devam ediyor...
 • üstünde, öğrencinin okul içi ve dışında, fazilet kabul edilen örnek davranışlarından ve derslerindeki üstün başarısından dolayı verildiği yazan ama sadece not ortalamasına bakılarak verilen yalandan belge.
 • genel olarak yazılışı taktir ile karıştırılan bir kelimedir ki taktir damla mı ne demekti, takdir de malumu aliniz olduğu üzere etmek yardımcı fiiliyle insanoğlunu gaza getiren bir duygu durumu, ben tasvip etmiyorum böyle şeyleri o ayrı.
 • riza.
  takdir i ilahi derken, tanri'nin takdiri, onun rizasi, istegi olarak belirir.
  bizimki olunca begeni veya iltifat manasina gelir oysa.
 • (bkz: takdir etmek)
 • çoğu zaman çalışanları paradan daha fazla motive eden. bir nevi psikolojik yakıt.
 • sık karşılıyorum. bol bol takdir ediliyor. ya etrafta elimizi sallasak alan uzmanı var ya da doğru kullanılmıyor.
  beğeni belirtmek istiyor belli ki
  (bkz: tebrik)
  lakin şecaat arz ederken merd-i kıpti sirkatin söyler durumu oluşuyor çoğu zaman.

  takdir dediğimizde bir şeyin değerli olduğunu, o şeyin değerinin iyi olduğunu belirtmek isteriz. o zamanda şu soruyla doğal olarak karşılarız: sen kimsin? hangi pozisyondasın? hangi yetkiyle o şeyin değerini belirleyeceksin? konunun uzmanı mısın?
  bunun için uzmanlık gerekir. hatta uzmanlık yeterli değildir konuya ciddi hakimlik gerekir. yetki verilmiş olması gerekir.
  (bkz: takdir yetkisi)
  (bkz: takdir-i ilahi)
  (bkz: hakimin takdir yetkisi)
  (bkz: takdir komisyonu)

  örneğin bir tablo. değerini, ederini takdir edeceğiz. tablonun değerini o sanat dalının uzmanı, yetkilisi, otörü belirler ve o tabloyu beğeniye sunarak sergi alanına koyar. beğenenler de tebrik ederler. sergi salonu sahibi ressamı takdir eder, tabloyu sergilemeye değer bulur. sergi gezenler ressamı takdir etmezler, ressamı tebrik ederler.

  lisede verilen takdir için de aynı durum geçerlidir. müdür, okul yönetimi (hiyerarşik olarak değerlendirme pozisyonunda olanlar) öğrenciye takdirname verir. diğer öğrenciler vermez, onlar takdir alan öğrenciyi tebrik ederler.

  denkler arasında takdir olmaz örneklerden görüldüğü üzere. eğer takdir varsa biri denkliği kafasında bozmuş, hiyerarşiyi çoktan kurmuş ve lütfedip sizi değerli bulmuş demektir.

  bu haliyle takdir beğeni içerir ama kendini beğenen birinin beğenisidir.

  a'nın b hakkında söyledikleri a hakkında çok şey söyler.
hesabın var mı? giriş yap