şükela:  tümü | bugün
  • düğün merasiminin en can alıcı noktalarından biri olan takı merasiminde yeni yeni popülerleşen sistem.
    eski tarz kim ne takmış öğrenelim anlayışı ile yeni tarz masa masa dolaşıp takıları sepete alalım görüşünün karışımı sistem. bana göre eski sistemde ki, mikrofon ile anırarak ''damadın amcasındannnnn bir adet'' çirkinliğini yok ettiğinden güzel bir sistem. düğüne gelen akrabalarınızın/dostlarınızın ne taktığını öğrenmenin şimdilik en az çirkin duran yöntemi.

ben 2 kere karşılaştım bu uygulama ile bir tanesi olması gerektiği gibi her masaya, kalem ve zarflar bırakılmıştı. herkes takısını bu zarflara koyup, arkasına adını yazdı. gelin damat gelince, takı sepetine attı.
    diğeri biraz eski usul ile karışık, gene zarflar hazırlandı ve sahneye zarflar teslim edilmeye gidildi (tebrik sırasında)

bence en uygunu, zarf vs olmadan gelin damat masalarda dolaşırken, arkadan gelecek bir kişinin takı sepetini milletin gözüne sokmadan ve kameralarla çekmeden toplaması. kim ne takmış merak edene yada akrabalarının takı takmasını kontrol etmek isteyene lafım yok tabi.
  • benim de savunduğum sistemdir.
    ne o öyle sıra olmak falan? insan para vermek için sıra olur mu?
    ancak halkımız henüz hazır değil. ben arkadaş arasında birkaç kez girişimde bulundum, kabul görmedi. "ayıp" olarak nitelediler, üstelemedim.

hele bir de takı merasimini bağırarak yapanlar var ki içler acısı.

yazarsın zarfın arkasına adını, koyarsın içine parayı, atarsın sepete, çuvala neyse... takı için geçecek sürede de oturur pasta börek yersin, halay çekersin.