şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kız ve erkek taraflarının çifte taktıkları para, altın vs kullanarak birbiriyle aşık attıkları toren...
 • uzak afrika'da yasayan ergen taki'lerin, yetiskin taki olabilmek adina katilmak zorunlulugunda olduklari toren*
  (bkz: safarinin faideleri)
 • bazı yönleri her ne kadar gülünç olsa bile yeni bi ev kurmaya çalışan bi çifte fazlasıyla yardımı dokunan, hatta bazı çiftlerin sırf bu tören için düğün yaptığı, çok takı takılsın diye 300-400 kişilik salonlara 1000 kişi doluşulmasına sebep olan olaydır.
  tören çiftin en yakınlarının hediyeleriyle başlar ve bazen saatlerce sürebilir. dedikodusu bol olur. ailenin dedikoducu yaşlı teyzeleri olayı yerinde canlı izlemekle yetinmez, erman hoca'ya ilham veren bi şekilde video kayıtlarını saatlerce analiz ederek kim kime ne takmış, altınların yapım tarihinden tutun, bileziklerin ayarlarına kadar herşeyin kaydını yapısı hala çözülememiş olan supreme memorylerine kaydederler. ve takıyı takan şahsın kendisinin ya da onun hanesinden birinin düğününde bu kayıtları rehearsal ederek "neriman hanımlar bize yarım altın yakmışlardı, biz de yarım götürelim diyerek" bu saadet zincirinde kendi halkasının görevini başarıyla yerine getirmesine yardımcı olurlar.
  bazı düğünlerde çığırtkanlar eşiliğinde yapılması olaya iğrençlik katan gereksiz bi davranıştır. bütün salonu tanıması imkansız birisinin eline mikrofonu alıp "gelinin amcasından bir adet burma bilezik!" diye bağırması, hele hele "damadın alamanyadan gelen teyze oğlundan 500 yüro, evet alkışlıyorus" diye kalabalığı gaza getirmeye çalışması, insanların bu anonsları dinleyip alkışlaması hatta ve hatta "damadın babasının komşusu necmiye hanımdan bir miktar para" anonsunda paranın miktarının belirtilmemesine kızıp olay çıkarması böyle durumlarda çok muhtemel ve işkence verici olabilir.
  takılar damadın boynuna asılan geniş ipek bi kumaşa, gelinin ise gelinliğine iğne yardımıyla tutturulur. her takı takanın resim çektirmesi gelenek olduğu gibi olayı kayda alan kameraya da fotograf çektirir gibi poz vermesi kesinlikle es geçilmez. takılar için iğne tutan ailenin gençlerinden birisinin o gece çekilen yüzlerce fotoğrafta boy göstermesi de akılda kalan bir diğer ilginç detaydır. (bkz: tanımadık insanların fotoğrafında gözükmek)
 • bazen ekmek kuyruğunu andıran sıraların oluşmasına sebebiyet veren merasim. takılan ziynetin deşifrecisi olan anons görevlisi kişi, ki bu yakın akrabalardan biri olur genelde ve kendisi takı takmadan sıvışmayı da düşünüyor olabilir (aman dikkat), piyanist şantörün önündeki mikrofonu kapar ve startı verir:"se a se ses bir ki se a... evet sayun misafirlerimiz şimdi dakı dakma törenine geçiyoruz. evet efenim buyrun dakınız...". hadi bakalım.
 • düşük yoğunluklu risk sermayesi birikimi.
 • düğünlerde damat ve geline verilecek para, altın, ziynet eşyası gibi hediyelerin verildiği tören.
  yurdumuzun çeşitli yerlerinde değişiklikler göstermekle birlikte amaç yeni evlilere bir miktar maddi destek sağlamaktır.
  türkiyemizin hemen her yerinde takı merasimine başlanacağı mikrofonla duyurulur.
  ancak iç anadolu'daki düğünlerde takı merasimi sırasında mikrofon kullanmaya devam edilir, takılan her hediye, salon görevlisi ya da bu işlere yabancı olmayan bir akraba tarafından herkesin duyacağı şekilde ilan edilir. örneğin:
  - gelinin amcasından bir sarı liraaa.
  - damadın dayısından zarf içinde bir miktar paraaa... gibi.
  ege bölgesinde bu işler daha kısa ve sessiz halledilir. çoğunlukla aile büyükleri ile yakın akraba ve arkadaşlar takılarını takar düğüne kaldığı yerden devam edilir. hediyeler, genellikle ev hediyesi olarak düğünden sonra gelin hanımın evine götürülür.
  trakya bölgesinde ise neredeyse düğün yerine yalnızca takı merasimi yapılır.
  gelin ve damat salona girer, kısa bir dansın ardından masanın önüne geçerek takı kabulune başlar. takıya, gelinin tanıdıkları * ile damadın tanıdıkları * ayrı ayrı gruplar halinde çıkar. iki saatten az sürmediği gibi 4 saate kadar çıkanları olduğu da söylenmektedir. kolay değildir tabii, arada ya altın ya da altının takıldığı minik çengelli iğne düşer, bulmak için gelinin eteği kaldırılır, para takılacaksa, gelini şişlemekten korkan titrek eller iğneyi düşürüp aramaya kalkar. hepsi halledildikten sonra ille de gelin ve damatla birlikte fotoğraf çektirilir.
  güneydoğu bölgemizde, takı merasimi çoğunlukla ailelerin zenginlik gösterisi halinde geçer. gelin, takılan altınların ağırlığı altında iki büklüm olsa da "ne paha biçilmez karıymışım" deyip mutlu olur. damada ise metrelerce yabancı para takmak en makbul olanıdır. bu paralar, günümüzde amerikan doları olsa da bir zamanlar ırak dinarı ve suudi arabistan riyali de cazip takılar arasında idi.
 • fiili olarak bir tarafin diger bir tarafa birsey takmasi...
  metasal degeri olan para, altin vs.
  ....yil 2005, mekan turkiye... bilmem kacinci donem vekillerimizin secim bolgelerindeki dugunlerde taki takmak icin meclisten odenek istedikleri
  durum. zamanimizda evlilikte geleneksel anadolu yardimlasmasinin iskenceye donusmus olan formu...
  bu secimlerde kime ne taksak diye bir dusunuyorsaniz iyi olcun bicin... sonra dugunde size ne takarlar yoksa...