şükela:  tümü | bugün
  • modern insan kaynaklarının "ulan ne yapar ne eder de üç kuruş daha az maaş veririz çalışana" kaygısıyla yarattığı saçmalıklardan biridir. adama müdür desen, şef desen vereceğinden daha az para verirsin her ay böylece.

patron açısından iyidir güzeldir. takım vardır, lider vardır, ekip ruhu dayanışma, bağlılık, motivasyon vs vardır. üstelik üç kuruş daha az ödenmektedir.

takım lideri için maaşının düşüklüğünden daha da beteri anneannesine ne iş yaptığını anlatmaya çalıştığında kadının yüzündeki ifadedir.

-evladım ne iş yapoyorsun
    -takım lideriyim

oldu mu? olmadı...
  • organizasyonunu yapip takiminda yer alan insanlara is yaptiran, takiminin yapamadigi islerin sorumlusu olan insan.
  • gerçekten komik bir ünvan.
  • (bkz: team leader)
  • gel arkadasım takım lideri oldun derler iki gün önce beraber aynı kıdemde olduğun insanların burun farkıyla önündesindir.huyun suyun aynıdır ama herkes sana farklı davranmaya başlar hele ki girdiğin firmada 3.ayınsa o farklı davranışların altında hıh nidasını hissedersin her saniye.yönetimdesindir ama yenisindir kendini ispat etmek için kasılır kalırsın.

sorunlulara çözüm bulmak,raporlar,yönetim hepsini bir anda hizaya sokmanı beklerler.

sorumluluk senindir artık sırtını dayayıp bir başkasına,sığınmak sorunların karşısında...yapamazsın.geç kalamazsın örneksindir.sinirlenip patlayamazsın kimseye çünkü sen sinirlenmeyecek kadar profosyonelsindir.

evet güzeldir takdir edilmek yeterli görülmek ama ya kıvıramazsam diye bir endişe..terfinin tadına bile varamazlar genelde takım liderleri.yazık insancıklardır.
  • lider dendiğine bakmayın, genelde lider değil idarecidirler. zaten kimsenin de gerçekten lider olmalarını beklediği yoktur.
  • ks. tl
  • şirketlerde elemanın bir üstü olan, bağlı olduğu takımdan sorumlu alt ile üstün arasında sürekli ezilen orta dereceli yönetici.
  • takım başarılı olursa üst yönetimin karşısına çıkıp gururla başarıyı sahiplenen, başarısızlık durumunda ekip personelini üst yönetim karşısında yalnız bırakarak kayıplara karışan orta düzey yönetici, idareci. terfi edememelerinin hırsını kendilerine bağlı ekipten çıkarmak isteyen yönetim politikalarıyla ünlüdürler. patrondan çok patronculuk oynarlar. kurumun hedefleri için sadece kendileri çabalıyormuş gibi davranmaya bayıırlar. kapitalizmin şeytan ayeti ''kurumsal kültür'' mavrasını en çok benimseyen idareci tipine örnektir ekip lideri.

işini hakkıyla yaparak personelin moral motivasyonunu yukarı çekmek için yırtınan, adaletli bir idarecilikle takımı derlemeye toplamaya çalışan, terfi aldığı zaman yerine geçecek personeli kartvizitle değil performansla belirleyen, yukardan baskı geldiğinde altında çalışanları ''ulan ben eziliyorum onlar sürünsünler'' mantığıyla un ufak etmeyen ekip liderlerinin hakkını teslim ediyoruz. diğer başarısız örneklere ise; ''ekipten ayrılan ve başka işlere geçen arkadaşlar beni arayıp sormuyorlar'' diye vefadan dem vurup ağlamamalarını öneriyoruz. beraber çalıştığınız süre içinde adama hayatı zindan edersen, patron karşısında sahiplenmezsen, en ufak başarısızlıkta aradan çekilip patron yanında saf tutarak altında çalışanı suçlarsan, kimse seni aramaz sormaz. rüzgar eken fırtına biçer.
  • takım lideri olmak bir nevi 'artık ben hiçbir şey yapmayacağım' demek olup yan gelip yatmanın, küstahlaşmanın karizmatik deyimi.