şükela:  tümü | bugün
 • herhangi bir spordan hoşlanan bir bireyin herhangi bir takıma sempati duyması ve başarısını istemesi durumudur. dünya popülasyonun çoğunun içinde bulunduğu durum olduğu göz önüne alınırsa sözlük bünyesindeki aykırı sosyoloji profesörlerinin aleyhinde manifesto yayınlama sebebi de açık bir şekilde görülecektir.
 • türkiye de gese,febe,bejeke gibi üç varsıl(zengin) istanbul takımından birini tutmak sanki zorunluluk ve gereklilik gibi sunulduğuna ve toplumun büyük çoğunluğuna uygulatıldığına göre , büyük bölümü yoksulluk sınırının altında ezilen türk ulusunun sosyolojik analizi nasıl bir sonuç verir acaba?
 • akılla değil daha ziyade gönülle ilişkili bir hadisedir.önce severiz,ondan sonra aklımızın da onaylayacağı makul gerekçeler hazırlarız.
 • bir arkadaşın evindeyiz, ortam rahat, biralar falan var, arkadaşın babası geldi, onla da birer bira içildi, muhabbet futbola geldi:

  -peki x amca, yenge hangi takımı tutuyo?
  -o benim takımlarımı tutuyo
 • memleketimde bir insanın diğer insana göreceli bir üstünlük kurmasını sağladığına inandığı bir olgudur. şöyle bir takım ismi içerikli entry'lere bakacak olursak "en büyük", "en süper" gibi tanımlamalrla ilişkilendirilen spor klüplerimiz bir şekilde kişise orgazma, çük büyümesine vesile olmaktadırlar. bu özelliğinden dolayı takım tutma olgusu geniş sosyolojik bir incelemeye muhtaçtır. zira takım başarısız olduğunda "en harbici" taraftar, sporcuya saldırabilmektedir. bunun altında sanırsam takımın başarısızlığını kendi başarısızlığı ve hatta ezikliği olarak görmek yatmaktadır. bunun yanında maçın skoruna bağımsız bir şekilde misafir takıma saldırmak, misafir takım taraftarlarına saldırmak, canlarına kastetmek de çeşitli ruh bilimsel sorunlardan kaynaklanmaktadır. bu durum daha sonra "olm şu heriflere bi saldırdık geçen maçta" ve türevi cümleler ile yandaşlarına aktarılmakta, "ulan maçtan sonra ne dayak yediniz, üzerinize yanan meşalelerden götünüz kızardı" ve türevi cümleler ile de rakip taraftarlara karşı dik durma arzusu doyuma ulaştırılmaktadır. insan gibi, saygılı, bir tarafının uzamayacağını bilerek, egosunu daha mantıklı şekillerde tatmin ederek bir taraf olma diliyorum cümlemize.
 • türk halkının önemli bir kısmının yanlış şekilde gerçekleştirdiği eylem. metin üstündağ ülkemizde insanların futbol takımı tutmak yerine takıma tutunduğunu yazmıştı bir keersinde. işte takım tutmakla takıma tutunmak arasındaki fark da futbol fanatizmi olup çıkıyor karşımıza sonra.
 • (bkz: #9266585)
 • usta ve işçi sınıfının sıkça yaptığı eylem.