şükela:  tümü | bugün
  • bunu yapan kişilerin, trafikteki en büyük orospu çocuklarının başında geliyor olduğunu söyleme sebebim, kesinlikle dün adamın birinin amına koymamla alakalı değil.

hışır ettim ibneyi, insan içine çıkacak surat bırakmadım, toparlanamayacak şekilde dağıttım yüzünü ve onu ailesine bağışladım. ha bir de yüzüne telefonla vurduğum için iphone'u da kullanılamaz hale gelmiş, bilemiyorum, ben androidçiyim,

hayır ben takip mesafesi bırakmış yardırıyorum, sen ne sikime araya dalıp, trafiği tehlikeye atıp bir de "gitsene amına kodumun yerinde!" diye bağırıp kenara çekmemi istiyorsun kornayı yiyince? hoş mu oldu şimdi? kime nasıl anlatacaksın bunu? dovo ococom mohmokomolordo sorondorocom...

bunu yapan orospu çocuklarını allah'a ya da türk yargısına havale etmeyi ben de isterdim ama ikisine de inanmıyorum ne yazık ki. yanlış günüme denk geldin, mars venüsle bacak omza yapıyorken, süper ay evimin çatısından çıplak götle görünüyordu ve beşiktaş'a yenilmiştik. arabada da wish you were here çaldığı için evren sana oyunlar oynamış oldu. az dayansaydın bir sonraki şarkı over the rainbow'du lan iki km daha sıkamadın dişini.

geçmiş olsun.
  • bunu yapan eğer ki sağdaki ya da soldaki çıkışı kaçırmamak için yapmiyorsa orospu çocuğudur net ben artık bıktım. tali yoldan çıkıp son anda frene basan piclerden de bıktım. ulan pic ben senin o hızla gelirken durup durmayacagini nasıl bileyim. senin pamuk yüzlü babaanneni sikeyim. allah topunuzun bin belasını versin.
  • yanlıştır.
    insana ya da hayvana ne olursa olsun saldırmak daha da yanlıştır.
    birazcık insaf, birazcık vicdan !!
  • haksız olup üstüne küfür edip kenara çek diyen adamı dövebiliyosan döveceksin. pelinsuların ya da meriçlerin "ne olursa olsun insana saldırmak yanlıştır ühühü"lerini geçiniz efendim.
  • özellikle istanbul'da sürekli olarak başıma gelen ve inanılmaz rahatsız eden bir durum.

son zamanlarda iyice tadını kaçırmaya başladılar otobanda, akıcı trafikte 5 m mesafe bırak selektör atan oluyor.
    yani o araya girmek isteyen kişi istiyor ki 1000 kmh ile gitsen dahi öndeki arabayla aranda 1 m mesafe olsun.

edit: imla
  • ben de boyle adamları indirip dovmek istiyorum ama hep içimde bir silah cekerler, ne bileyim dayısı olan birinin yegenine denk geliriz korkusu oluyor. her ne kadar atip tutsak da bu korku belki de bizi hayatta tutan. ben de isterdim sahsen makasa giren birini indirip tokatlayayim ama memur cocuguyuz abi, hocam biraz dikkatli olalim deyip geciyoruz.

(bkz: aman tadımız kacmasin)
  • trafik güvenliği açısından hatalı bir eylemdir, ceza gerektirir.

fakat işin bir de başka bir boyutu var. insanların diğerlerine karşı saygılı olmayı yeteri kadar içselleştirdiği bazı ülkelere* gittiğinizde şunu görüyorsunuz:

herkes yolun en sağından gidiyor. dört şeritli otoyol dahi olsa otomatik olarak yolun sağına meylediyor sürücülerin büyük çoğunluğu. aynı şeyi kaldırımda, yürüyen merdivende, vs. gözlemek mümkün. bunun sebebi ihtiyaç duyabilecekler için yolun sol tarafını geçişe açık tutmak. acelesi olan olabilir, bir yere yetişmeye çalışan olabilir. kaldırım, yürüyen merdiven, yol fark etmez. adamlar bu saygıyı içselleştirmiş. yol vermiyorum diye bir şimarıklık gözlemleyemezsiniz pek.

hadi bu örneği bir kenara bırakalım. trafik kurallarına baktığınızda yolun en sol şeridinin öndeki aracı geçmek üzere ayrılmış olduğunu görebilirsiniz. o şeridi kullanıyorsanız yapmanız gereken öndeki aracı geçip sonra sağa çekilmektir. bu yine yukarıda bahsettiğim mantığa dayalı olarak oluşturulmuş bir sistem.

gelelim türkiye'ye. yolda, kaldırımda, yürüyen merdivende baktığınızda bir 'yayılma' hali olduğunu görürsünüz. sollu-sağlı, rastgele bir yayılmışlık, bir rahatlık hali. hele trafikte, yolun sol kısmına doğru bir yığılma oluyor. eh bu durumda hızlı geçmek isteyenler ne yapacak? kaldırımda ya da yürüyen merdivende -otomatik olarak yapmasalar da- müsade isteyince genellikle çekilir insanlar, yolu açar. ancak trafikte kimse bunu yapmak istemiyor.

adam yolun en solunda, yanındaki aracı da geçmiyor. arkadan gelene yol da vermiyor. sanki ehliyeti aldığı gün kendisine 'sol şeridi canının istediği biçimde kullanma beratı' verilmiş. kibarca yaklaşıp sinyalle yol istiyorsun, vermiyor! eh o halde soruyorum: bunları ne yapacağız? ben de kendi işimi görmek durumundayım. mecburen sağından geçip sonra önüne girip yoluma devam etmek zorundayım. bu durumda bana kızabilir misiniz?

yanlış anlaşılmamak için şunu tekrar belirteyim. yol tıkalıdır, geçecek yeri yoktur, amenna. bu durumda arkadan gelip yapışıp selektör atan, sağdaki daracık yerden geçip önüne kıran haksızdır. kural ihlalidir, ayılıktır, vs.

ama sol şeridi keyfi olarak kullanıp geçişe müsaade etmemek de çok büyük bir saygısızlıktır. ve maalesef, özellikle ankara'da, sürücülerin çok büyük bölümü bu şekilde keyfi araç kullanıyor. insanlar da bir şekilde başının çaresine bakmak zorunda kalıyor.

karşılıklı saygı ile çözülebilecek şeyler aslında. ama diğerlerine saygı duymayı içselleştirme macerasında çok iptidai aşamadayız henüz.
  • eğitimsizlikten kaynaklanmaktadır.

yalnız eğitim olarak trafik eğitimi olarak algılamayalım lütfen. ufaklıktan itibaren başlaması gereken aile kaynaklı eğitimden bahsediyorum. ülke olarak bunu vermekten aciz bir konumda olduğumuzdan dolayı kaynaklanıyor bu durum.

başkalarının haklarına saygı duymasını bilmeyen bir insana siz trafik kurallarını anlatsanız ne olur anlatmasanız ne olur? bu şahıs makasta atar önünüze de geçer, kaldırıma da park eder, yaya geçidinde insan da ezer.
  • neden yapildigini bir turlu anlayamadigim eylem.

e-5'te sikisik trafikte giderken bos buldugu her seride girecegim derken bir gaz bir fren yapip arabanin frenlerini, debriyajini bos yere yorup yakit tuketimini arttiran dallamayla 30 km boyunca hemen hemen ayni hizada gitmis oluyoruz. gercekten bunun kime ne faydasi var anlamis degilim.
  • başkalarının kurallara uyan topluma saygılı insanlar olmasını istismar eden orospu çocuklarının yaptığı harekettir. tek zeka küpü sen değilsin amcık ağızlı biz de biliyoruz arabanın girebileceği kadar boşluklara sürüp girmeyi. milletin hakkını yiyip enayi yerine koymaya çalışanları çükünden tavana aslmak lazım belki de bilemiyorum, akıllanmıyorlar çünkü. adam kaza geçiriyor arabada çocuğu ölüyor, ne bileyim eşi ölüyor, sakatlanıyor vs. göt lalesi bir ay sonra gene hatalı solluyor gene takip mesafesi aralığına giriyor gene makas atıyor. keşke yan ve arka koltuklardakilere ve trafikteki diğer araçlara bir şey olmasa da yalnızca sen ölsen.