şükela:  tümü | bugün
 • takip talebi, alacaklının icra dairesine yönelttiği ve icra organları aracılığı ile hakkına kavuşma istemini dile getiren irade açıklamasıdır.

  icra ve iflas kanunu madde 58'de düzenlenmiştir.

  her ne kadar kanunda takip talebinin yetkili icra dairesine sözlü veya yazılı yapılabileceği belirtilmişse de, mütemadiyen yazılı yapılır.

  takip talebi için yasa ve yönetmeliklerce belirlenmiş hazır matbu formlar vardır ve bu formların doldurulması suretiyle takip yapılmaktadır.

  peki nasıl yapılır ve nelere dikkat edilir?

  1-alacaklının kimliği ve adresi

  2-borçlunun kimliği ve adresi

  3-alacak tutarı

  -alacağın veya istenen teminatın, türk parasıyla tutarı, faizli alacaklarda faizin miktarı, faizin işlemeye başladığı gün takip talebinde gösterilmelidir.

  -alacak yabancı para ise, alacağın hangi tarihteki kur üzerinden istendiği ve faizi de gösterilmelidir.

  4- senet, eğer senet yoksa borcun sebebi

  5- takip yollarından hangisinin seçildiği ( haciz ya da iflas olabilir)

  6-imza

  zor ama bunu doğru olarak hazırladınız diyelim. ne yapacaksınız şimdi. efendime söyleyim, bunun için önce yetkili icra dairesini tespit etmeniz lazım. onu bulduktan sonra, alacak belgeye dayanıyorsa şayet, belgenin aslını ve fotokopisini de alarak -borçlu sayısından bir fazla - dosyalayarak icra müdüründen görüldü alırsınız (imzalar).

  sonra da, maktu başvurma harcı, binde beş(nispi) peşin harç ve ödeme emrinin tebliği için masraf verirsiniz.

  sonra, icra müdürlüğü sizin talebiniz üzerine borçluya ödeme emri gönderir. (bkz: ödeme emri)

  icralık işiniz olursa, yapacağınız hatalar hak kaybına neden olabilir ve çoğu zaman geri dönüşü de imkansızdır bu nedenle avukata danışınız.
 • icra takibi başlatırken doldurulan, icra dairesine sunulan taleptir. örnek no:1 olarak da adlandırılır. bu talepte neyin, hangi nedenle talep edildiği yazılır ki, icra dairesi de ödeme emri, icra emri gibi emirlerini bu talep doğrultusunda doldurarak borçluya gönderir. ancak günümüzde icra dairesinin kendi doldurduğu birşey yoktur. herşeyi avukat yapar. sonra icra dairesi eliyle işleme koyar.

  (bkz: icra dairesi)
 • medeni usul hukuku dersimize giren hoca okulda bize ''takip talebi''ni ezberletmişti.

  alacaklının adı, soyadı, varsa vekilinin adı soyadı, yerleşim yeri, şusu busu...biz de bunu deli gibi ezberlemeye çalışırdık.

  okul bitti. staja başladım. ve ilk kez takip talebini gördüm. bildiğin matbu form lan bu. bilgisayarda bir program var. (bkz: icra pro) ona borçlunun adını, borç miktarını falan giriyorsun komple çıkarıyor sana takip talebini.

  matbu formu ezberletti bize kadın ya.
 • alacaklının, icra dairesi borçluya ödeme emri göndersin de alacağını tahsil edebilsin diye başvurduğu usul adımı.