• bir süredir yoktum. neler dönmüş neler. yine ortalık karışmış. yönetim bombayı yazarların kucağına bırakıp kaçmış. sözlük entropi ilkesini yine, yeniden işletmiş. düzenden düzensizliğe, düzeyden düzeysizliğe artık çok çabuk geçiyor sözlük. ekşi değil de, başkalaşım olsun adı.

elbette değişimin kaçarı yok. nerede çokluk, orada foseptiklik felsefesi burası için de geçerli. fakat bu süreç kaplumbağa hızında yaşansa, resmi devlet evrakının aylarca bir yandaki odaya ulaşamaması gibi olsa ne iyi olurdu. ama yok. baştakiler illa yeni bir şeyler yumurtlayacak. her kuşu aradan çıkarıp leyleğe hallenecek. leylekle olan flörtleşmeleriniyse özel mesajda belirterek, yazarlara seçin veya seçmeyin diye dayatacak. ortamlarda katılımcı sözlük dersiniz. yapılanların kakalamacı sözlük mantığına uyduğunu bilmeden.

sosyal medya kullanmadığımdan bu takipçi meselesine pek aşina değilim. takipçilerin görünmesi meselesinin iyi mi kötü mü olduğuna dair fikrim yok. kafamda bir boşluk. kirli çamaşır sepetine bakıyorum sanki. yıkasam mı, yıkamasım mı. o kadar çamaşır için makine döner mi, dönmez mi ikilemindeyim.

galiba iyi oldu; "takibe takip" sözünü bir arkadaştan duyduğum için beni takip eden herkesleri takip edeceğim artık. "ben seni takip ediyorum, sen niye beni takip etmiyorsun hayvan" münakaşaları yaşamayacağım. "ilkçağdan beri seni takip ediyorum. ebesinin nikahı kadar uzun yazmaktan vaz mı geçsen artık" diyenlerin beni takip edip etmediği anında bulacağım. ayda bir yapacağım düzenli kontrollerle takipten çıkanları görüp, ben de hepsini takipten çıkararak tavır yapacağım. sessizce çekip gidenler hakkında takipsizlik kararı vereceğim.

sözlükte gönlünce yazmam gerekirken böyle şeylerle uğraşmak ne kadar sağlıklı onu bilemiyorum. bu bile sözlüğün özünün yara aldığını kanıtlıyor. belki de ben büyütüyorum. çünkü ben'e bastığımda 198-200 orantısızlığını gördüğümde bunu takıntı yapabilirim. galiba kötü oldu bu takipçi işi.

neyse gideyim de, beni takip herkesi takip edeyim. canlarım beni yhaaa. ne koca yürekliler var şu sözlükte. çünkü ben olsam beni takip etmezdim!?!?!?! var olsunlar.
  • twitterda sahip olmassanız dövüyorlarmış.
    gerçek hayatta tam tersi.
  • kimdir ve nedendir sorularini aklinizda pekistiren sozluk ozelligidir...
  • bazen tedirgin eden bir durumdur. siyasi içerik yazacağım zamanlar hep acaba diye düşünmeye sevk ediyor. kimler olduğunu görebilmek iyi olurdu.
  • 36 takipçim varmis.kim onlar?keske görebilsem.tek tek teşekkür ederdim hepsine.
  • yetişmek, yakalamak veya bulmak amacıyla birinin arkasından giden, izleyen, ardınca gidip gelen kimse.

bir tane takipçim tek varmış. ona sevgilerimi iletiyorum, her nerede yaşıyor ve yaşatılıyorsa.
  • izmir'de çalışıp, istanbul'da muameleci adıyla bilinen mesleği yapan kişi.
  • oradan oraya sürüklenen şuursuz milyonların yapı taşı. sosyal medyadaki kuru kalabalık.

olmaması gereken insanları şöhrete kavuşturan, zengin eden kişi.
  • izleyen.

eskiden fan denirdi. fanatik sözcüğünün kısaltması olan, bir zamanlar sadece ünlülerin sahip olduğu sıkı hayranlara verilen bu isim, takipçi sözcüğüne evrildi. çünkü artık -siber devrim sağ olsun- neredeyse herkes bir bakıma ünlü.

takipçi sözcüğü ile fanatik sözcüğü anlam bakımından birbirleriyle tam olarak örtüşmüyor olabilirler fakat takip edilen açısından bakıldığında birbirlerini epey karşılıyorlar.

fanatik, fransızcada fanatique; asabi, din ve parti gayretiyle gözü dönmüş, latincede fanus; tapınak, fanaticus; tapınağa ait olan, "tanrı çarpmış", "cezbeye tutulmuş" anlamlarına geliyor.

günümüz takipçileri, bu kalıbın içine eskisi kadar girmiyorlar. aksine, takip ettiklerini kalıba sokuyorlar. tabii ki bazı kişi, kurum ve kuruluşlar alkışlarla yaşar fakat eskiden sadece alkışlanır yahut yuhalanırdınız, başka sesler nadiren çıkardı. şimdiyse söz ve yorum hakkı olan takipçiler, takip edileni rahatlıkla sirayet altına alabiliyorlar. etrafımızda, takipçilerinin cezbesine tutulmuş, takipçi takibinde olan yığınlar var. artık kim kimin takipçisi ya da fanatiği, pek belli olmuyor.

edit:mla.
  • takipçi arttırmak gibi bir derdim yok ancak birisinin beni takip ettiğini biliyorsam nezaket icabı o kişiyi takip etmek isterim. takipçilerimin kim olduğunu göremediğim için ben de onları takip edemiyorum ve mahçup oluyorum. takipçilerini artık görebileceksin denilmişti bir ara ancak sanırım uygulamaya konmadı henüz. beni takipten çıkaran arkadaştan özür diliyorum. inan kim olduğunu görebilsem takip ederdim seni. bir işaret ver yeterli olur. burnu havada ukala bir tip değilimdir. saçma sapan mesajlar almamak için de sadece takip ettiğim kişilere mesaj alımım açık bu yüzden iletişim kurmuyorum kimseyle...
hesabın var mı? giriş yap