• hemen nerden cikti bu kalip onun temeline inelim. nihal daha kucuktur ve bir turlu tatlim diyemememektedir. babasi tatlim dedikce o da tatlim demek istemektedir ama diyip diyebilecegi en fazla taklim olur. bunun uzerine adnan da kizinin dedigi gibi tatlim (taklim) demeye baslar. nihal elbet artik tatlim diyebilmektedir ama eski gunlere ithafen babasiyla bu gelenegi surdururler.
  • aşk-ı memnu dizisinde arkalarından herkesin taktığı iki karakterin birbirlerine hitap şekli. taklım; takmaktan, takmağı yemekten gelmekte yani kelimenin kökenine inersek.
  • birbirinden antipatik iki karakteri (adnan ve nihal) daha ne kadar antipatikleştiririz diye düşünen senaristlerin bok yemesi afedersin.

-taklım gittin mi aramadıın?
    -geldim taklım şimdi yemeğe iniyoruz.

nasıl bir üstünüze kusasım var ki sorma.
  • bir hitap kelimesi.

allaaam deliricem. taklım diyorlar birbirlerine. kocaman selçuk yöntem. karizmatik bir adam falan. şiir okuyor, sesi tok karizmatik. orta yaşlı kadınlar hastası. o ne diyor kızına. taklım. abi yakışmıyor ya. hadi nihal gerzek, tiineyc falan o bir derece kurtarıyor. ama sen selçuk abi. oldu mu hiç? kocaman ednan ziyagil ya. yediremiyorum kendime. taklım dans edelim falan diyor. valla deliricem.
  • veda bölümünde nihal'in yakın arkadaşı sarı kız tarafından taklısı şeklinde çekime uğratılmış kelime. taklım taklın taklısı taklımız taklınız taklıları.
  • her bölümde "lan ben mi yanlış duyuyorum yoksa gerçekten k ile mi söylüyorlar" paranoyası yaşatırdı. şimdi anladım ki yalnız değilmişim.
  • takım taklavat anlamına gelmesi muhtemel sözcük.
    (bkz: pipi isimleri)
  • eğer her bölüm ısrarla yanlış duymuyorsam ve nihal telefonuna yanlış kaydetmediyse -ki eer öyleyse kocaman bi' dizi hatası olur bu sanırım- aşk-ı memnu dizisinde ednan bey ve nihal birbirlerine böyle sesleniyorlar. tatlım değil, taklım..
  • link

siniri zayif olanlar izlemesin.
  • dizinin bir yerlerinde şöyle bir açıklama getirilen ifade: rivayet o ki, nihal çok küçükken, 2-3 yaşlarındayken babasına "tatlım" diye hitap etmek ister, ama o yaşta dili dönmediği için "taklım" dermiş.
hesabın var mı? giriş yap