şükela:  tümü | bugün
  • ek$i sozluk yazarlari ile ilgili en cok tercih edilen yergi formati. ne zaman boyle bir aciklamaya denk gelsem kafama en cok takilan bunu soyleyen insanlarin bu sitede gercek ismiyle kaydolmak zorunlu olsaydi bunun en az nick kadar takma olacaginin farkina nasil olup da varamadiklaridir.

$imdi benim her entry'min altinda gercek adim olan "saik fikret baybars" yazsa ne farkeder? ya da dunyadaki 500 bin mehmet ozturk'ten birinin adi yazsa. "mehmet ozturk" diye. o zaman ne olacak? tahmin ediyorum o zaman bu insanlar kalkip "gercek ismine sahip 150 bin ki$i olmasinin arkasina saklanan ezik insanlar" formatina buruneceklerdi. $oyle beyanatlarda bulunacaklardi: "arkada$im bunlar dogum tarihini ve nufusunun kayitli oldugu ili beyan etmekten aciz ezik zavalli bunyelerdir.. nick'in yanina onu da yazsalar o zaman ben yapacagimi bilirim" diyeceklerdi.

o zaman entry'ler $oyle gorunecekti tahmin ediyorum:

15. ibne cocugu
    (sait fikret baybars, 21.12.1976 mardin, tckimlikno:432782372373, 10.05.2003 22:45)

hadi bu kadar spesifik bilgi verdik. hatta tckimlik numarasindan da teyid ettik gercekten o. e peki o zaman bu ismin hakikaten o ki$iye ait oldugunu nasil teyid edecegiz behey! adam ya arkada$inin kimliginden not alip onun bilgilerini verdiyse yakalanmamak adina o zaman siz zavalli yazarimiz sait fikret baybars'i mezarinda ters cevirmeyecek misiniz? ya da gercekten dogru bilgilerini yazmi$ birinin account'unu calmi$ alakasiz biriyse? o zaman adamin samimiyetini istismar etmi$ olmayacak misiniz?

kisaca sanal ortamda kimlik bilgilerinin kimlik tespitinde zerre degeri yoktur. en saglam yol o saatlerde o kullanicinin kullandigi bilgisayari kimin kullandigi bilgisine ula$maktir. onun da nick'le isimle dogum tarihiyle veya annesinin kizlik soyadiyla i$i olmaz.

dolayisiyla "oraya gercek ismini yazsaydi bilirdim ben yapacagimi" demenin de aslinda "bilemedim" demekten farki yoktur.

imza: michael jackson (vallahi billahi)
  • takma ismin saklama özelliği zaman geçtikçe azalıyor. herhangi birisi bir siteye (bkz: ekşi sözlük) üye olduğunda bilinmeyen, yabancı birisi. ne o kimseyi (nickiyle de olsa) tanıyor ne de kimse onu.
    zamanla insanlar birbirlerini tanıyor herkesin kişiliği aşağı yukarı belli oluyor, artık kişi o kadar da saklanamıyor. çünkü artık bir kimliği (nüfus cüzdanının yerini tutmasa da) var ve onu koruması gerekiyor.

günlük hayatta da böyle; bir ortama ilk girdiğinizde her şey yabancı, insanları tanımıyorsunuz ve onların arasında nasıl ilişkiler olduğunu bilmiyorsunuz. zamanla her şey ortaya çıkıyor. onlar sizi siz de onları tanımaya başlıyorsunuz.

ama nickin belli bir koruyuculuğu da yok değil son tahlilde.
  • benzerleri (takma isimlerin arkasina saklanan ezik insanlar sekilinde suclama yapan tipler ve cesitli formlari) irc'de vardi bi zamanlar en son ne oldu bilemiyorum ama buyuk ihtimalle hala yasam formlarini oyle ya da boyle devam ettiriyorlardir, aynen kopekbaliklarinin milyon kusur yildir ettirmesi gibi..

-ulan monitorun arkasindan konusmak kolay ipneeaaa!!
    -adresini ver lannn!!
    -saat 12de gel lan taksim burger'a!!
    -emuga kodumn anana al ulan it!*
    -monitor delikanlisi!!

-<yagiz22m>slm asl??
    -sittir lan...
    -<yagiz22mberserk>sen sittir blablabla(ve bir ton duyulmamis kufurler daha) ...son nokta olarak da tabi ki adres istenir, gelip dovecek ya..

allaha sukur artik ugrasmiyorum hicbiriyle, zamaninda hayatimi yedi bitirdi bunlar..
  • basin kartinin, kurum isminin, unvaninin, kadinliginin, erkekliginin, ulke kosullarinin arkasina saklanan ezik olmayan(??!!) insanlardan farklari ne yaptiklarinin ve neden yaptiklarinin bilincinde olmalaridir, bu insanlarin...
  • sözlük bünyesinde bulunanlar, *
    çeşitli nedenlerden dolayı (utangaçlık/kendini beğenmişlik, ukalalık/ hıyarlık) sosyalleşmeye ilk defa sözlükte başlamış, sözlükte varolmuş kimselerdir. sözlükte çok popüler veya az popüler, sevilen/ nefret edilen olabilirler. yalnız geçirdikleri uzun zaman sonunda sözlükte gördükleri ilgi sonucu sarhoş olabilir,kimileri kendilerini yalnızca sanal dünyaya adapte bulabilirler,ancak "daimi utangaç" grubuna dahil olmayanlar için bu noktada summitz devreye girer. zirveydi boktu derken ortam yapar 3-5 insanla tanışır yenileri geldikçe eskilerini unutan bi kimse olurlar. kişi artık kendi ismini unutmuş nickini kullanmaktadır, derken bi gün bu sevgi seli iki taraflı veya tek taraflı olarak sona erer. örnek kişi "geçmişte yalnız ve ezik" olma sebebinden dolayı yine yalnız kalmış, eski günlere dönmüştür ancak az buçuk popülarite tadını bi kere alan genç eski formunu yakalamak üzre sapıtıp saçmalayıp kaybettiği insanların yanında sempatiden de olabilir.
  • birlestikleri irc kanali icin (bkz: irc ezik org)
  • "kazak abdal söz söyledi
    cümle halkı dahleyledi*
    sorarlarsa kim söyledi
    soranın da avradını..."

(kazak abdal, eşeği saldım çayıra)
  • dort yil once bir web sitesinde takma isim ya da gercek isim kullanilmasinin kimlik tespiti acisindan teknik olarak herhangi bir fark barindirmadigindan, bir $eylerin ardina saklanmak isteyen insanlarin isterlerse takma isim yerine isimlerin kullanildigi sitelerde de saklayabileceginden, kimlik tespiti surecinin nick, takma isim, mahlas, gercek isim, tc kimlik no gibi bilgilerden bagimsiz oldugundan bahsetmi$tik.

bu sayimizda, bunun etik olarak da bir yanli$lik barindirmadigindan, bilakis ce$itli ko$ullarda fikir beyan ozgurlugunu kuvvetlendirici etkiye sahip olmasindan bahsedecegiz.

takma isim, ek$i sozluk'e sagli sollu geciren pek cok yazarin da bahsettigi uzere bir "maske"dir. yanli$ olarak algilanan bu maskenin her zaman gercek kimligi ortmek amacli kullanildigidir. halbuki maskeler sadece arkasindaki bireyi saklamak degil ayni zamanda yeni bireyler ve yeni karakterler yaratabilmek icin de vardir. bir he man maskesi takarak he man olabilecegimiz gibi ba$ka maskeler takarak, gercek hayatin bize saglamadigi bir luks olan "ba$ka biri olma" imkanina eri$iriz.

bunun neresi iyi? yani bir insanin oynadigi bu hayal oyunu, yarattigi sahte imaj neden onemli olsun? cunku, ek$i sozluk gibi sadece fikirlerin kayna$tigi platformlarda maskemiz aslinda o platformdaki gercek kimligimizdir. zira fikirlerin onlari sunan insanin gercek kimligiyle hicbir alakasi yoktur. bir fikrin dogrulugu ve yanli$ligi sahibinin kim olduguyla degil fikrin kendisine bakarak belirlenir. bu acidan maskeler bize fikirleri aslinda dogruluklarina katkisi olmayan ciki$ noktalarina bakmadan degerlendirebilme imkani verir. ayni zamanda da dogu$tan negatif sosyal puanlara sahip ya da kimligi yuzunden hor gorulen insanlarin da fikirlerini golgeleyen gercek kimlik ortusunden cikmalarina olanak tanir.

bu ozellikle turkiye'de cok onemli bir konu. sadece yamuk gozumuzu ka$imizi saklayabilmemiz icin degil, dile getirdikleri icin ya da sirf belli bir etnik kokene ait diye oldurulen insanlar diyarinda fikirlerimizi vurulmadan oldurulmeden payla$abilmemiz icin de gerekli. "hamitcim $u arkada$ bir $eyler yazmi$ onunla bir ilgilenin" uzerine i$inden kovulan, projesi iptal edilen, parasini alamayan magdurlar yaratmamak adina, fikirleri ya$atabilmek adina da gerekli.

peki magduriyet? takma isminin ardina saklanarak saydirma?

boyle bir $ey yoktur. internet uzerinden maddi ve manevi magduriyet yasalarla korunma altindadir. sizi magdur eden bir yazi hangi kimlikle yazilmi$ olursa olsun (gercek/sahte) yapilan ara$tirmada gercek sahibi kolayca tespit edilebilir. cevap hakki da son cikan yasayla netle$tirilmi$tir. cevap hakki doguran her yaziya yanit verme hakkiniz vardir.

haliyle bir platformu ele$tirmek icin "takma isim kullaniyorlar" argumaninin gunumuzde hicbir elle tutulur tarafi yoktur. ne teknik ne de ahlaki bir gecerliligi vardir. bugun hala bu argumanla ele$tirmeye kalkan adamin olsa olsa bu konulara pek akli ermiyordur.
  • $imdi yusuf kaplan'in yeni $afak'taki ko$esindeki yazisina tekrar goz gezdirirken gozum fotografina ili$ti.

fotografin alin hizasindan yukarisi kesilmi$? yani yusuf kaplan'in saclarini goremiyoruz?

bir insan neden bir gazete ko$esine koyacagi fotografta saclarini gizlemek ister, kaygisi nedir? garip degil mi bir insanin kafasinin tepeden kirpilmi$ olmasi, ozellikle vesikalik $ablonunda olmasi gereken fotografta? foto$op'un crop ozelliginin arkasina neden saklaniliyor?

yoksa o kafasinin o bolgesiyle yargilanmak istemiyor mu? onu o yapan, dna'sindan, her hucresinden onu in$a eden parcanin, yani nufustaki isminden dahi daha gercek olan kimliginin, o tepedeki kismindan memnun degil mi? kendi kimligini oldugu gibi sunmaktan cekiniyor mu? "aa koca yusuf dedik, tipe bak" onyargisiyla yazilarina golge du$mesinden mi korkuyor?

olabilir elbette. hatta bunda makul olmayan bir yan da yok. zaten ko$e yazilarinin yanina resim koymak genel olarak sacmadir. adamin yazisini tipine gore mi begenecegiz?

ama saclariyla veya kafasinin o gozukmeyen tarafinda her ne varsa onla yargilanmak istemeyip kendisini 80x90 pixel'in arkasina saklami$, saklamayi tercih etmi$ bir insanin, sonra ba$kalarini "takma isimler" ardina saklanmakla, maskeler takmakla ele$tirmesi bence yuzyilin ironisi olmu$.

umarim bir gun kendisi de farkeder.

tarihe not du$eyim istedim.