şükela:  tümü | bugün
 • beter olsunlar efendim.

  henüz balonun patladığı yönündeki görüşler konusunda şüpheliyim ancak en azından fiyat artışlarının artık yavaşladığı kesin.
  yıllık olarak yüzde 6 düşüş var.

  en son 1996'da yeni plaka verildi ve bugün turistler vs dahil 20 milyonluk istanbul'da sadece 18 bin taksi plakası var. istanbul'da taksiye binerek -özellikle iş saatlerinde- bir yere gitmek imkansız çünkü bulamazsın. şoför bey teşrif eder gideceğin yer yolunun üzerindeyse ve biraz da şanslıysan belki binebilirsin...

  aslında şoför de haklı. açıklayayım:

  önce sistemi anlatmak lazım. bir futbolcu, doktor ya da sanatçı taksi plakası satın alır. (ki gerçekten de çoğunlukla bunlar alır). sonra plakayı aylık 6-7 bine yakın bir fiyata kiraya verir. kiralayan da döner şoför tutar ve günlük para alır. kabaca taksi şoförü günde 200-250 lira kazanmak zorundadır ki kiralayan parasını çıkarsın ve biraz da şoföre versin.

  şimdi şoföre kalan paraya bakar mısınız? neredeyse karın tokluğuna. o da mecburen müşteri seçerek, belli yerlerde yolcu taşıyarak günü kurtarma derdinde. oldu ki bir yerde trafiğe takılırsa o günü kaybeder. o yüzdendir taksicilerin birçoğunun deli gibi araç kullanması. o yüzdendir ki kötü yola sapıp sadece turistleri kabul eder ve kazıklamaya çalışır. (bu yaptıkları ahlaksızlığı elbette haklı göstermez sadece sistemin bunu nasıl uygun hale getirdiğini anlatmak istiyorum)

  aynı anda taksi plaka sahibinin gelirine bakalım. 10 yıl önce plakayı alan biri kabaca 5 kat kazanmış durumda (şu anda 1.6 milyon lira). ve aylık da 7 bine kadar ulaşan aylık kira! allah bereket versin, yok böyle kaymak yatırım de mi!

  hasılı, sistemin tek kazananı plaka sahibi, kaybedeni toplumun geri kalanının hepsidir.

  fiyatlar düşüşe mi geçmiş?

  beter olsunlar bile az!
 • bir de uber yayginlasinca gorelim hallerini. teknoloji hepinizi maymun edecek. beter olun pislikler. (bkz: science bitch)
 • 19 yaşındayken (sene 2005) babasından kalan taksi plakasını sattığı için depresyona giren kuzenim belki bu haber ile biraz gün yüzü görür. adam kötü giden her şeyi o plakayı sattığı güne bağlıyor.

  bizim ailede tek bir gerçek var.
  (bkz: her şey o taksi plakası satıldığı gün başladı)
 • tam patlamamıştır.

  belediye tüm ruhsatları iptal edip, sadece ruhsat sahibinin ve onun işletmesine kayıtlı şoförünün çalıştırabileceği taksi ruhsatına geçer ve taksi ruhsatını devredilemez bir hale getirirse bu rant sistemi o zaman çöker. işte o zaman dümbük plaka sahiplerini görmek isterim. belediye bu ruhsatı verirken sana demedi ki bu ruhsat kazanılmış haktır, iptal edersem sana bunu piyasadan satın aldığın parayı verecem. adı üstünde ruhsat bu iptal de olur, yenilenmez de gerekirse. ama nerde onu yapacak belediye.
  ruhsat dediğin şeyi belediye verirken (rakamı tamamen atıyorum) 30-40 bin tl'ye veriyor, ama ruhsatın tezgahüstü piyasa değeri 2 milyon tl'ye kadar çıkıyor zamanla. çakal sürüsü rantçı pezevenkler ellerindeki parayı buna gömüp kira geliri elde ediyor. bazı uyanık girişimciler de bu taksi ruhsatını paylara bölerek kira geliri getirecek bir şey satın almaktan başka yatırım yöntemi bilmeyen ama fazla da parası olmayan yurdum insanına bijon diye tabir edilen sistemle sanal olarak satıp dolandırıyor.
 • şoförlerin sırtından kazanan rant düzeninin bozulmasıdır. çalışmadan, terlemeden, emek vermeden kazanan her sektör birgun mutlaka hak ettiği sonu bulacaktır.
 • benim bir arkadaş da bunların arasında kendisi plaka kiralayıp iki şoför çalıştırıyor ama kazançtan memnun değil, kira süresini bitirip bu işten kaçmaya bakıyor.
 • istanbul'daki taksi plakalarının toplam piyasa değeri 30 milyar liranın üzerinde.
  yani istanbul'da taksicilik bir şirketin tekeline verilseydi, o şirket türkiye'nin en büyük şirketi olurdu.
 • taksi plakası sınırlamasının sebebi, taksiciliği yapan kişinin ve aracın bu işe uygun olduğunun belgelenmesi olmalı. oysa ki şu anda ipini koparan taksici olabiliyor, araçlar ise tam allahlık.
  olması gereken taksi plakasının değil, aracın ve sürücünün ruhsatlandırılması. araç belli standartlarda olacak, sürücü belli özellik ve bilgi birikimine sahip olacak. kısıtlama bu şekilde değişirse, hem bu saçma sapan rant ekonomisi sona erer, hem bu işin emekçisi hakkını alır, hem de bizler çok daha iyi hizmet alırız.

  tanım: taksicilerden muzdarip kişilerin çok sevineceği patlama
 • kısa zamanda patlamasını beklediğim balondur. 1.750.000 tl desek ortalama ve 18.000’de taksi varsa yaklaşık 8.5 milyar dolarlık bir hacmi var taksi plakasının. (veriler başlıktan alındı) bu para az değil, düşünün ki über serbest oldu, taksi ayrıcalıkları ortadan kalktı. nereye gider bu para, buhar olur. şu kadar taksi plakam var diyenlerin de parası yalan olur.
 • dinsizin hakkindan imansizin gelmesidir. (bkz: yaratici yikim)