şükela:  tümü | bugün
  • matematikte n taksi sayılar olmak üzere, ta(n) olarak gösterilir, n farklı şekilde iki farklı pozitif tamsayının toplamı şeklinde gösterilen sayılardır. ilk olarak 1657 yılında bernard frénicle de bessy tarafından ortaya atılmış, 20. yüzyılda srinivasa ramanujan ile ilgili bir öykü ile ünlü olmuştur. godfrey hardy: [puntey'de] hasta yatarken bir keresinde onu* ziyarete gittiğimi hatırlarım. 1729 plakalı bir taksi kullanmışım, sayının sıradan bir sayı olduğunu söyledim ve bunun kötü bir işaret olup olmadığına dikkat çektim. 'hayır' diye karşılık verdi, 'çok enteresan bir sayı; bu iki farklı şekilde gösterilebilen iki küpler toplamına karşılık gelen en küçük sayı.'

    vikipedi'deki taksi sayılara bir göz atınız.

    (bkz: hardy ramanujan sayısı)
  • hintli matematikçi ramanujan tarafından bulunan sayılardır. bu sayıların ismi ünlü matematikçi hardy ile ramanujan arasında geçen yaşanmış bir hikayeden gelmektedir.

    ramanujan'ın ingiltere'de bir sanatoryumda zatürre tedavisi gördüğü zamanlarda hardy, ramanujan'nın ziyaretine gider. ramanujan'a 1729 numaralı taksiye bindiğini ve bunun kötüye işaret olduğunu söyler. ramanujan ise bunun yanlış bir inanış olduğunu söyler. ramanujan: "bu çok enteresan bir sayı; iki pozitif kübün toplamı olarak, iki değişik şekilde yazılabilecek en küçük sayı." ifadesini kullanır.

    n. taksi sayısı genel formda ta(n) olarak sembolize edilir.