şükela:  tümü | bugün
  • 1.istanbul'u bilmiyorsaniz veya gideceginiz yeri bilmiyorsaniz...
    ne kadar kendinizden cok emin, gideceginiz yeride yolu da biliyorum gorunumune burunseniz de nafiledir, taksinin penceresinden yeni gordugunuz mekanlara hayran hayran ve merak icinde bakan gozleriniz veya sofor beni kaziklayacak mi acaba endisesi ile dikiz aynasindan soforun ifadelerini incelemeniz herseyi ortaya koyacak ve kucuk bir istanbul turu atacaksiniz...
    2. yeni asker olmussunuz ve otogarda sizin gibi vatan borcunu odeyecek 3 kisi daha bulmussunuz. alayiniza taksi ile gitmek icin ideal dortlu... taksiye binilir, alaya kadar taksimetre 5 milyon (entry silinmez baki kalir ise bu fiyati kendi zaman biriminize cevirin bugun yaklasik 1$=1.650.000 tl civarinda) yazmistir ancak zeki cevik ve ahlakli* taksi soforleri taksiye binen 4 askerden de 5'er milyon alir, cunku onlar koyden, dogudan gelmislerdir... salaklardir... yolunmalidir...
  • en fiks olanı:
    -"abi bozuk yok!"
    en fiks olana verilecek şahane cevap:
    -"iyi o zaman olan bozuğu ver,geri kalan kadar da turla şöyle bi mahallede!"
  • gunduz vakti caktirmadan gece tarifesi acmak..
  • istanbulda bol bol "orayi bilmiyorum" lafini siz sacma sapan bir yere dogru giderken "nereye gidiyoruz kardesim?" dediginizde duyarsiniz. bir de istanbulu bilmiyorsaniz ya da dalmissaniz coktan kazigi hazmetmissinizdir.
    o bilmedigi yeri bulmak icin bir milyon tur daha atarak kaziklar kazigi da saginizda solunuzda patlar.
  • ben o yoldan geldim şu yoldan gidelim diyerek yolu uzatmak. o arada bu derede s kavisler çizip durmak vs..
  • verdiğiniz büyük miktarlı bir banknotu*: veya*
    o paraya en çok benzeyen başka miktar bir para ile değiştirerek sizin dalgınlığınızdan yararlanmak
    isterler akılları sıra.size bu paranın taksimetrede yazan miktarla alakası yok numarası çekecek ve
    ücreti ikiye katlayarak büyük bir iş* yapmış olacaklardır.bu numarayı yemek
    istemiyorsanız öne oturun ve parayı verirken "10 milyon veriyorum, 20 milyon veriyorum" gibi
    taksicinin bir numara yapmasını engelleyici, kanıt unsuru taşıyan cümleler patlatın suratına.
    bir diğer başka numara ise, yine aklı sıra sizin katedilen mesafeyi hesaplayamayacağınızı varsayarak, taksicinin taksimetreyi sıfırlamasıdır.bu durumda polise gitmekle tehdit edin,
    götü yemeyecektir.bunların dışında bilmediğiniz ulu orta yerlerden taksiye binmeyin, akıllı olun.
  • otogar taksilerinde çok yaşandığı anlatılan bir yöntemdir ve bir taksici tarafından şahsıma intikal etmiştir...
    istanbul otogarı'ndan yeşilköy havalimanı'na gitmek üzere taksiye binen müşterinin istanbul'u ne kadar bildiği engin zekalı, laf cambazı ve insan sarrafı kazıkçı taksici tarafından irdelenir... sonrasında ise en kısa yoldan havaalanına gidilir... takriben beş/altı milyon lira tutması gereken tarifeyi bilmeyen müşterinin cehaletinden de yararlanılarak, havaalanına varmak üzere iken müşteri lafa tutulur, taksimetre çaktırmadan sıfırlanır ve hedefe ulaşıldığında taksimetrede bir buçuk/iki milyon civarında bir ücret gözükmektedir... dalgın müşteri zaten daha önce beş milyonu taksimetrede gördüğünden ücretin bir sıfır fazla olduğuna inandırılır...
    otogar taksicileri pek sevilmez...
  • taksimetre kontrollerine buyuk capli janta sahip tekerleklerle gitmek.
    akabinde kontrolden sonra kucuk janta sahip tekerlekleri takmak suretiyle taksimetrenin normalden daha fazla yazmasini saglamak.
  • özellikle termilanden binmişseniz tarifeye dikkat etmenizi öneririm. açılışı gündüz olarak yapmış olsa bile siz farketmeden tarife geceye veya şehir dışına dönebilir. siz taksimetrede yazan miktarı görür görmez sıfırlanacaktır taksimetre. böyle bir durumda hemen müdahale etmezseniz çirkef bir taksiciyle gününüze renk katabilirsiniz. öneriler: kalıbınıza güveniyorsanız sert çıkın ve ücretin yarısını atıp inin. işi temiz halletmek istiyorsanız taksiciyi en yakın polis noktasına kadar götürün, direnemez ve ikna olur. tipinize güveniyorsanız eyvallah diyerek devam etmesini söyleyin. istikameti taksici cinayetlerinin en fazla işlendiği muhitlerden biri olarak gösterin. ankara'da siteler, yenidoğan, çinçin; istanbul'da orman kanunlarının hakim olduğu herhangi bir yer(şehrin yarısına tekabül ediyor zaten) ama sakata da gelebilirsiniz, taksici o muhitin çocuğu çıkabilir örneğin.