şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'de en itibarsız meslekler arasına doğru yol alan taksiciliği kurtaracak bir uygulama olabilir. malum herkes haklı olarak taksi şoförlerin şikayetçi ve alternatif arayışında, taksi şoförleri ise alternatiflere sonuna kadar karşı gene de bu hizmetin bir şekilde olması gerekiyor. burada iki ucu boklu değnek gibi karşımıza bir sorun çıkıyor. buna çözüm olacak bir kaç yol bulunmalı. benm aklıma gelen en önemli kriterler;

1. olarak eğitim ve gösterir belge. taksi şoförü olmak isteyen herkesin geçmesi gereken bir eğitim olmalı ve merkezi bir sistemle sınav yapılmalı. bu eğitimin çeşidini ben bilemem ama temel olarak taksicilerin en büyük problemi araba kullanmamayı ve trafik kurallarını bilmemek olduğundan dolayı ona yoğunlaşılabilir. elbette bir diğer hususda düzenli aralıklarla lisans yenilemesi. örneğin sınava ve eğitime 5 yılda bir alınmak gibi.

2. olarak taksi plakası sorununa çözüm. şu an trafikte küfrettiğimiz taksicilerin çoğu başkasının aracında çalışan kişiler. kira öder gibi çalışıyorlar ve bu durum büyük oranda stres ve sıkıntı yaratıyor. ilk olarak taksi plakası şehrin nüfusuna göre oranlanmalı. geçenlerde istanbul'un nüfusu 4.000.000 iken olan plaka sayısının hala devam etiğini okumuştum bir yerde. bol bol plaka çıkartılsın piyasaya ve bunlar kura ile dağıtılsın. eğitimini tamamlayan adaylar plaka çekilişine katılsın ve şansını denesin.

plaka'ları sadece plaka sahipleri ve 1. dereceden yakınları (yada kaydettireceği 1 kişi) kullanabilsin. bir kişinin adına sadece 1 plaka olabilsin, fazlasını almaya izin verilmesin. bu şekilde kiralayarak kazanç sağlanmaz. o mesleği yapacak kişiler kendi kazançlarını başkasına yedirmez.

3. araçlarda modern bir sistem kurulsun ve ona uygun şoförler yetiştirilsin. bir taksici kaç saat çalışmış, kaç km yol yapmış, yorgun mu gibi şeyler takip edilebilsin. araçta zorunlu iç ve dış kamera ile kayıt tutulsun (yolcu dan ziyade şoför ve çevre) trafik kurallarını ihlal etmişse belirlensin. (benim eski şirket arabamda hız ölçer vardı, 90'ı geçince patrona mail gidiyordu, o şekil bir sistem)

taksiler uber'de olduğu gibi büyük araçlar yada geniş alana sahip binekler olsun. araç'ın ön koltuğuna oturulmasın. arka koltuğa sığsın 5-6 kişi

uber de kullanılan sistemle fiyat bilgisi ve ödeme yapılabilsin yada yolcu araç içerisinde ki ekrandan ödeyeceği tutarı görebilsin ve yol seçeneklerini görüp seçebilsin. taksici uymazsa hem trafik ekiplerine bilgi verilsin (cezai işlem) hemde yolcu fazla parayı ödmesin

4. denetim. zaten teknolojik araçlar bir çok şeyi kayıt edeceğinden denetim olacak, olası bir şikayette anında müdahale edilebilir. kuralları çiğneyenler ceza alır yada temelli trafikten men edilebilir. kurallara uymayanın cezalandırılması çok önemli.

bunlar ve benzeri radikal önlemlerle taksici sorununa çözüm sağlanabilir.
  • insan gibi davransınlar yeter
  • şehirli ağalar, plaka sahiplerini ortadan kaldır. süren adama ver plakayı. gerisi kendiliğinden gelir. (bkz: uber)

istanbul’da 17.000 x 10.000tl aylık rant var plaka sahiplerine ait. yani düzelmiyorsa bu iş, işte bu rantın yüzünden.
  • oc olmak.
  • kesinlikle ama kesinlikle " tekstil sektorunden iflas etmis olmak" in başı çekeceği keiterlerdir.
  • - sabıkalı olmak
    - sigara, alkol ve türevlerini kullanmak
    - sinirli ve asabi olmak
    - yolları tam olarak bilmemek
    - kaybedecek bir şeyi olmamak...