şükela:  tümü | bugün soru sor
 • belli bir regülasyon olmadığı için var olan sorundur.bu regülasyon nasıl olmalı?
  2012-2015 tarihlerinde new york'ta taksicilik yaptım. şimdi oradaki sistem burada kurulsa, oç taksici kavramı rahat %80 azalır. öncelikle tlc (taksi limuzin komisyonu) denen bir kurum var. taksi veya limuzin kullanmaya karar verdiğiniz an, bu kuruma başvuruyorsunuz. sonra bir taksi şoförü olmak için bir kursa kaydoluyorsunuz. 1 haftalık kurs sonrası ingilizce, kanunlar ve harita bilgisi konusunda sınava giriyorsunuz. sınavı geçtikten sonra taksi kullanma ehliyeti (tlc license) size veriliyor. taksi kullanırken bu ehliyet arka panelde asılı durur.
  taksimetrelerde gps sistemi vardır. tlc isterse sizin hareketlerini takip eder. yolu uzatma konusunda bir şikayet aldınız, tlc geçmiş rotanızı hemen inceler.
  müşteri araca binmeden nereye gideceğini soramazsınız. sordunuz ve müşteri kanunları biliyor, hooop tlc'ye bir şikayet, anında mahkeme.
  bu tür şikayetlerde hem yüksek miktar para cezası alırsınız, hem de 2-3 şikayet sonrası tlc ehliyetinden olursunuz. ehliyeti almak kolay değil, kaybetmek çok kolay.
  yani diyeceğim o ki, her ehliyeti olan taksicilik yapamasın. kazanması zor kaybetmesi kolay bir taksi ehliyeti olsun. bu işi sabıkalı biri (sabıkaya göre değişebilir) yapamasın.
  tabi bu sistem bizde kurulduğu zaman ne kadar işler? denetleme mekanizmaları işlerini ne kadar düzgün yapar? zor...