şükela:  tümü | bugün soru sor
 • *bu eylemi organize etmesi için tüm sivil toplum kuruluşlarına ve bireylere açık bir çağrıdır bu entry.

  (bkz: 8 nisan 2018 kadıköy'de yaşanan taksici dehşeti) entry'sini okuduktan sonra aklıma gelen, yapılmasının artık bir zaruret olduğunu düşündüğüm eylem.

  taksicilerin onlarca benzer rezaleti var ararsanız.
  özellikle istanbul'da yaşayanların çektiği taksi problemi artık arşa ulaştı.

  trafik var der istediğiniz yere gitmezler. müşteriyi dolandırmaya kalkarlar.
  araçları rezil, pis ve güvensiz. taksi değişim saati gibi bir saçmalık yüzünden saat 2 ile 4 arasında taksi bulmak imkansız hele gelmiş. geceleri alkollü olduğunuz için aracınızı bırakırsınız ama sarhoş bir şoförün arabasına binersiniz. turizme attıkları balta, turistleri ahlaksızca kazıklamaları başlı başına bir mesele. yağmur yağdığı anda taksi bulmak imkansız. daha neler sayayım bilmiyorum.

  ama en büyük sıkıntı cahil, terbiyesiz, ahlaksız, rezil taksi şoförleri. işi dramatik bir şekilde rezil yapan ise bu müessesenin hem tekel oluşu hem de sıfır denetime tabi oluşu.

  taksiciler herhangi bir seçime tabi tutulmazlarsa, denetime açık olmazlarsa ve aynı zamanda devlet eliyle bu adamlara mecbur bırakılırsak olacağı bu!

  azıcık ucundan uber denilen firma bu tekeli kırmaya kalktı taksiciler hop oturup hop kalkıyor. madem uber yabancı sermaye vs. diye karşı çıkıyorsunuz bu sistemin yerlilerine müsaade edin. taksileri ciddi denetime sokun.

  bütün avrupa'da call taxi denilen telefonla çağırılan, yarı taksi alternatifleri var. taksiler sıkı denetime tabi. kaliteleri yüksek.

  istanbul gibi 15 milyon nüfuslu, kalabalık ve park problemi olan bir şehirde taksi bir lüks değil günlük hayatın bir parçası ve bu parçanın acilen yaşanılabilir seviyelere gelmesi lazım.

  yapılacak eylem iki talepli olmalı

  1- sarı taksiler denetlensin ve ciddi, resmi ve kolay ulaşılabilir bir şikayet mekanizması kurulsun
  2- sarı taksilere alternatif "yerli ve milli" dahil alternatiflerin önü resmen açılsın

  ben fikri sunuyorum. ne zaman, ne şekilde isterseniz bu iki talep için eyleme katılmaya hazırım. yeter ki beraber hareket edip yer, zaman ve eylem şekli belirleyelim. tamamen resmi şekilde ne gerekiyorsa yapalım.

  *bu eylemi organize etmesi için tüm sivil toplum kuruluşlarına ve bireylere açık bir çağrıdır bu entry.
 • en önde bayrak tutacagim eylemdir.
 • (bkz: up)
 • uber'e şu yaratıklarla uğraşmayın.