şükela:  tümü | bugün soru sor
 • özellikle istanbulda her gün trafik içerisinde yaşanmakta olan, biz amatör şoförlere (onlar profesyonel ya) ve yayalara korku dolu zamanlar yaşatan taksicilerin yarattığı durumdur. taksicileri özellikle incelediğinizde şunu görürsünüz; duraklarındayken veya seyir halinde değilken oldukça mülayimdirler. sohbet ederler. hatta yolunuzu kaybedip bir taksi durağına yanaşıp yardım sorarsanız bir anda bütün durak size yardım etmek için canla başla çalışır. ama o arabalarının tekerlekleri dönmeye dursun... bir anda başka biri oluverirler. arabalarının freni yoktur. yol vermek?! o nu bilen de yoktur... sinyal.. zaten lüzumsuz bir icattır, sonuçta bu bir taksidir, her yere gidebilir. dönülmezden dönülür, tek yöne tersten girilir ve hatta çıkış kaçırılmışsa geri vitese takılıp yardırılır. tüm bunların arasında favorim, bütün taksi şoförlerinin ağzına da doladığı bir lafla destekledikler, herhangi bir zaman ve mekanda zank diye durabilmeleridir. taksici dilinde buna "kardeşim bu araç taksi, yani her yerde durabilir demektir" diyorlar. iki ayrı taksiciden şahsen duydum bunu. lakin, pek sevgili taksiciler, işin doğrusu öyle değil, 4 yol ağızlarında duramazsınız, otobüs duraklarının, trafik lambalarının 30 metre ileri ve gerisinde de duramazsınız.. normal bir aracın tabi olduğu bütün kurallara siz de tabisiniz. hiç bir ayrıcalığınız yok. ... aslında bence var... bu işin profesyonelleri olarak herkesden daha çok sizlerin dikkat etmesi gerekir. ahada burdan mesajımı da verir, 70 milyona selam ederim.

  araştırma konuları:
  (bkz: trafik terörü)
  (bkz: trafik canavarı)

  çevrimiçi bağlantılar:
  http://www.trafikmagandasi.com/
 • her gün bir düzinesini yaşayıp artık şaşırmıyoruz bile. daha bu akşam dümdüz yolumda giderken en sağdan en sol şeride pencereden elini çıkararak bodoslama dalabileceğini sanan ve bütün yüzsüzlüğüyle bana ait yolda önüme kıran taksi şoförü bununla da kalmayarak sinirlendiğimi görünce pencereden bana orta parmağını gösterdi. bunu yaparken suratında şahane bir gurur ifadesi vardı, yaptığı şeyden ne derece memnun olduysa artık. tabi bunun üstüne benim pencere açık maçık demeden sen al onu geri, sizi bana sayıyla mı yolluyolar allahın hıyarı diye saydırmam ve yanımdan geçen yayanın eğlenceye doyması ise apayrı bir konu.
 • arkadan, önden, yandan çarpıp suçlu, suçsuz, hatalı, hatasız ayrımı yapmadan arabalarında bulunan haydarla karşı tarafa zarar verme, dövme, tartaklama, suçluyken suçu karşısına atma gibi olayların tümüdür. taksiyle kaza yapmışsanız bilinki siz hatalısınızdır. çünkü siz bir kişiyi dövebilirsiniz ama yoldan geçerken "abi noldu bi durum mu var?" diyen abilerin birleşip voltranı oluşturmasıyla kaza ne olursa olsun sizin üstünüze kalacaktır. ta ki bir trafik poli gelene kadar. gerçi bu abiler hiç bir zaman hatalı bir kazaya karışmazlar neredeyse. nereden çarptılar mı kusurlu, nereden vurdular mı hatalı olacaklarını iyi bilirler. o yüzden zank diye yol ortasında durabilirler, önünüze zınk diye kırabilirler. çünkü onlar taksiciler. elbette sizden, bizden herkesden daha profesyoneller. niye? o arabanın içinde hayatlarını geçiriyorlar. artık o direksiyon onların bir parçası. trafikte giderken arkalarından gitmemeye dikkat ederim. eğer önümdeyse de başka şeride geçerim. aman aman bi tatsızlık çıkmasında...
 • benim açımdan taksicinin seninle olur olmadık muhabbet açma çabasıdır. adamla topu top bir kaç dakika aynı ortamda bulunacağız, ardından ben parasını verip, iyi işler dileyip arabasından ineceğim, bir daha hiç görmeyeceğim. ama o ne yapıyor? radyosunda duyduğu bir haber üzerine hemen muhabbet etmeye çabalıyor. tamam canı sıkılıyordur belki ama, adama ettiğin ilk cümle içinde *yarak olmasın be adam.

  --- spoiler ---

  taksici: t
  ben: b
  radyo: r

  r: .... galatasaray'ın bugün kolombiyalı kaleci zapata'yla anlaşması bekleniyor.
  t: galatasaray'da zapata, beşiktaş'ta tabata, fener'e de yarrata kaldı.
  b: ???!!!! *namk

  --- spoiler ---
 • biraz önca ataköy olimpiyat evi ışıkları önünde uzaktan izlediğim terör çeşidi. allahtan terörünü uygulamaya çalıştığı vatandaşta peygamber sabrı varmış da, olay çıkaramadan kapandı. mevzubahis olaydaki taksici için kısaca orospu çocuğu lafını kullanacağım.
  bilenler bilir (sinan erdem spor salonu'nun açılmasıyla daha da bilinir hale gelmiştir) e-5 ten ataköy'e girdiğinizdeki ilk ışıklarda genelde trafik olur, ve orospu çocukları aramızdaki en akıllı insanlar oldukları için sağdan 9. kısıma giden yola girer ve ilerden sıranın en önüne geçerler. işte biraz önce yaşadığım olay da bir orospu çocuğunun yandan önümüze girmeye çalışması ve önümdeki aracın ona yol vermemesi üzerine, orospu çocuğunun doğası gereği haksız olduğu halde sinirlenip, gaza gelip arabadan inip diğer vatandaşa saldırma girişimidir. yanımda eşim olduğu için kendimi gerçekten çok zor tuttum. vatandaş nasıl tuttu anlamıyorum. hala sakin sakin adama haksız olduğunu anlatmaya çalışıyordu. orospu çocuğumuzun ise yaptığı tek şey küfretmekti. çok şaşkın ve üzgündü çünkü karşısında bir insan vardı ve ona saldırmıyordu. ne yapacağını şaşırmıştı orospu çocuğu. adamın mantıklı cümlelerine küfürle karşılık veriyordu. tehditlerini savurdu ve arabasına binip defolup gitti.
  bu olay benim başıma gelseydi olay sadece iki yerde sonuçlanırdı, ya hastanede ya da karakolda. şimdi sana soruyorum be hey orospu çocuğu işimden çıkmış evime düzgün bir şekilde giderken, neden bir orospu çocuğunu öldürme veya orospu çocuğu tarafından öldürülme ihitimalim olsun?
 • taksiciler tarafindan da kabul edilmis terordur. gercekten esnaflik yapan dogru duzgun taksicilerin agzindan duyabilirsiniz bunu.

  taksicilerin is alanlarini sahiplenmeleri ve bu alanlar uzerinde hakimiyet hissetmeleri asil problem olan. cunku is alanlarini diger tum insanlar ve araclarla ortak kullaniyorlar. bu sahiplenmenin ardindan ne bir trafik kurali, ne de baska bir insani hakka saygi kaliyor.

  insanlari dovuyorlar. insanlarin ceplerinden paralarini caliyorlar. motorsikletlilere bilerek carpiyorlar, yolda sikistirip dusmeleri icin ugrasiyorlar, ictikleri suyun kolanin sisesini, yedikleri biskuvinin dolu paketini ustlerine firlatiyorlar. gordukleri motorsikletlilere kufur ediyorlar. ters yola girmek, donulmeyen yerden donmek, asla sinyal vermemek, orta seritte yolcu indirip bindirmek, 70 km ile giderken yolcu gordugu an durmak gibi basit trafik kurallarini ihlal etmelerini saymiyorum bile zira eds olmadigi surece herhangi bir trafik kuralina uymuyorlar.

  taksici terorunu sadece su ornekle bile izahlanabilir; onunde yolcu indiren taksiye korna calan taksici. evet bu kadari yeter. bu insanlarin ne trafikte ne kadar vahsilestigini birbirlerine anlattiklari taksi duragi sohbetlerinden de anlayabilirsiniz. ya da bir taksiye binin ve bir motor gordugunuzde "bu motorcular da trafikte takilmiyor aradan kaciyorlar diyin". kac motor dusurduklerinin sayisiyla baslasinlar sohbete.

  3 dakikalik google aramasi:

  --- haber ---

  http://www.motordelisi.com/…a-bir-yerde-olamaz.html
  http://www.yakamozyakut.com/…azasi-2-olu-h1648.html
  http://www.internethaber.com/…-taksici--408622h.htm
  http://www.sabah.com.tr/…lumu-kamerada-534576166905

  --- haber ---
 • işsizin işi olmuş ise bir sektör, fazlasını beklemek absürd oluyor. bu terör bireysel tepkiden öteye gidemez, yol vermeyeceksin, önüne kıracaksın ki tımar olsun kaskosuz arabasının masrafını öderken.

  sıkıntı trafiğin genelinde var ve tam olarak şu; benzer yaşam standartlarına sahip insanlar benzer mekanlarda vakit geçirir, tatil yapar, eğlenir, hastalığını tedavi ettirir ama bunların hepsi aynı e-5'e çıkar. çünkü o e-5 ile köprüye de ulaşırsın, kuştepe'ye de. bütün tantana terör bundan dünyalı kardeşim.
 • bugün yine gündeme gelmiş terördür.

  http://video.ntvmsnbc.com/…sici-1-kisiyi-dovdu.html
 • tüm taksi terörü videolarını toparlayıp listeleyecek birisi aranıyor.