şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şöyle cereyan eder:

  örneğin taksimetre 12 lira 60 kuruş yazdı, cebinizde de bir 10'luk bir 20'lik kağıt ve 2,5 liralık madeni para var
  taksiciye 20'liği uzatırsınız ve şu yanıt gelir:

  -bozuk yok muydu abi/abla?
  +12,5 var valla, tam çıkışmadı...
  -hadi ya, şöyle veriyim ben size o zaman

  der, ve size 7 lira para üstü verir. ve 40 kuruş uçar gider...

  öyle ya, bir tek taksicinin çocuğunun rızkı vardır o parada. çok karşı çıkmaya gelmez, haydar koltuk civarında olabilir zira..
 • "sen o 7 lirayı aldığına dua et" dedirtir. zira kuruşları yuvarlamakla yetineni bulmak zordur, 15'e yuvarlar yurdum taksicisi.
 • sırf bu nedenden ötürü 10 lira altındaki tüm meblağları otomatik olarak 10 liraya yuvarlayan taksimetre bile icat etmişlikleri vardır.

  ama en ciddi nitelikli hırsızlıkları minimum 50 krş max 95 kuruş çakma hastalığıdır!. hesap 15.20 tuttu diyelim, 15 versen yeter abi diyen taksici nadir denk gelir. 16 verirsin, para üstü gelmez. gözünün önünde para üstü vardir, üstelersin 50 krş verir, 30 krş daha vereceksin dediğin zaman ise gurur yapar ve 1 lira verir, ardından "senin 1 lirana mı kaldık tavrı" sergileyip, "herkes taksiye biniyor arkadaş, paran yoksa niye biniyorsun" şeklinde üzerine hiç vazife olmayacak beylik lafları eder. bu tarz durumlarda sakinliğinizi kaybetmeyiniz. iste sırf bu nedenle "bi taksi" gibi ödeme güvenliği olan, nitelikli hırsızlığın olmadığı seçeneklere yöneliyor insan.

  not; taksilerle ilgili sosyal deneylere katılabilecek kapasitede taksi kullanan biri olarak elbette para üstümü tam veren, abi ben evime haram lokma sokamam diyen efendi-adam taksiciler de denk geldi. ama oran %5 civarı. taksiciler acilen ıslah edilmeli.
 • o plakalar, o paraları ederken, daha ne hastalıklara gebe o meslek kimsenin haberi yok henüz.
 • evet, taksiye binen herkesi zengin zannetme durumu var bu meslek grubunda. mecburen binmiş ve cebindeki son parayı veriyor olamazsın onlara göre. o yüzden canları ne kadar isterse o kadar yukarı yuvarlayıp parayı eline tutuştururlar ve genelde gık diyemezsin.
 • 21 lirayı 30'a tamamlayanı gördüm
 • 6'nın 5'e yuvarlandığını bilemeyenler var, öyle bir kurnaz hastalığı.
 • hastalıklarını itina ile tedavi ettiğim durum. taksimetre de yazan miktara göre para üstünü almadığım sürece taksiden inmiyorum ve konuşmadan taksicinin gözüne öyle bakıyorum. tabi ki ne istediğimi üstün zekasıyla hemen anlıyor ve bozuk yok abi diyor.

  aranızda taksicilik yapıp böyle huyları olan kişiler varsa buradan hepinize seslenmiş olayım, benim problemim değil amına koyim siktir git paranı bozdur öyle çık o zaman taksiye!