şükela:  tümü | bugün soru sor
    edit: şunu açıkça söyleyeyim takside kazanılan paranın plakaya gitmesi, taksicilerin belirli bir seviyede olmaması, her önüne gelenin taksici diye yola çıkması, taksicilerin müşteri odaklı olmaması, taksici kisvesi altındaki sahtekarların temizlenememesi hepsi taksiye ruhsat verilmesi yerine plakaya ruhsat verilmesinden kaynaklanmaktadır. tabi artık kısır döngü ve çıkmaz oldu o ayrı.

taksilerin gerçek sorunu plakadır daha doğrusu plakanın bu şekilde satılıp kiralanan bir şey olmasıdır.
    taksiciler übercilere dalacaklarına, plaka uğruna yapmak zorunda oldukları köleliğe baş kaldırsınlar.
    bütün medeni ülkelerde taksicilik lisansı kişiye verilir plakaya değil.
    kişinin gerekli koşulları sağlaması beklenir.
    belediyenin 40 sene evvel verdiği lisanslar(plaka) ondan ona aşırı yüksek fiyatlarla satılıp bir yatırım aracı haline getirilmez.
    taksicilerin eline kazançlarının küçük bir kısmı kalıyor. büyük para ise plaka sahibine gidiyor araba taksicinin kendisinin olsa bile.

taksiciler überci dövmek yerine 40 senedir bu çarpık düzene dur deselerdi bugün bu meslek de belki saygın bir hal alırdı.
    çünkü hem kazandıklarını plakaya kaptırmayacaklar hem de kalifiye olmak durumunda kalacaklardı.
  • taksicilerin tek gerçek sorunu insan olamamaları gerisi teferruat
  • bence asıl sorun nufus planlamasi ve eksik cinsel eğitim. bu arkadaşların babaları zamanında kondom kullansaydı hiç bu sorunlarla uğraşmazdık.

edit: condom kondom olarak düzeltildi.
    uyaran @bokyemekiyidir
  • plaka ihalesi açılsın.
  • taksilerin bundan 5-10 yıl evveline kadar ikamesi yoktu.dolayısıyla plakalar pahalıydı ve tekel gibi takılıyorlardı.şirketler araba vermiyor,araç kiralama şartları daha çetrefilliydi,uber yoktu,itaksi yoktu.kısacası borularını istedikleri gibi öttürüyorlardı.şimdi ikameleri birden fazla..artık insanların taksiye olan ihtiyaçları eskiye nazaran azaldı.geçmişte yapmış oldukları saygısızlık,usülsüzlük,turist dolandırmalarının bedelini ödüyorlar.ödeyecekler.
  • katıldığım düşünce. plaka bedeli 1,6 milyon tl imiş. adamlar bunu ödüyor sonra emeğimizi çalıyorlar diye uber'e saldırıyor. dön bir arkana bir bak, emeğini kim çalıyor. bok gibi hizmet verse de taksici isyan etmekte haksız değil, ama yanlış yere ediyor. kendisi plakaya 1,6 trilyon ödemiş, uberci böyle bir şey ödemiyor. ben niye ödüyorum demiyor da, onlar niye ödemiyor diyor. tam türk işi. şimdi plaka başı 1,6 trilyon gibi bir bedeli devlet hayatta bırakmak istemeyecektir. taksicileri memnun etmek adına uber'cilere de böyle bir şey geçirmeye çalışabilirler ama o zaman uber'in bir anlamı kalır mı bilmiyorum. falan filan. merakla bekliyorum ne yapacaklar.
  • evet taksicilerin böyle bir sorunu olabilir. peki şu soruyu sorduğunuz zaman aldığınız ceap sizi tatmin edecek mi?

taksi plakası uygun olsa taksiciler: düzgün hizmet veren, efendi, kibar konuşan, dürüst insanlar olacaklar mı?

"evet arkadaşım plaka sorunu olmasa taksicilerimiz örnek insan olur" diyorsan hak veriyorum sana.
  • sadece taksicilerin değil çoğu işletmenin sorunu plaka / kira / hava parasıdır.
    hava limanında bir omlet bugün 30 lira. sebep kira.
    bodrum'da fiyatlar uçuk. bana çekilen bir fiyat için buraya giren herkes gerizekalıdır diye bağırdım. mekan sahibi oradaymış. içeri buyur etti. karpuz ikram edip anlatmaya başladı.
    bu düzen mal sahibi düzeni. tabii ki kira olacak. tabii ki dolmuş, taksi için de bir günlük kazanç verilecek. ama işçi / kullanıcı üzerine basılırsa insanlar normal olarak insanlıktan çıkar.
    içinde o.ç. luğu olanlar başka. o her şartta annesini belli edecek tabii.
    ama bugün minibüs dediğiniz köy taşıtı bile bana 300 lira vereceksin üstü senin dendiği için trafiğin mına koyuyor. 150 alsalar adam da insan gibi gider veya balık istifi yapmaz.
    olayın başı bu.
    ayrıca stopaj diye bir olay var. ona hiç girmeyelim.
  • plakada basılsa bedava da verilse , ilk önce eğitim ve denetim
  • sen "hiçbirşeyimiz değişmesin" kafasıyla hareket edersen, piyasa kendi ihtiyaçlarına über'le olmazsa müber'le, müber'le olmazsa züber'le çözüm bulur. sen de o 2 milyonluk plakaya bakar bakar ağlarsın.

lavuk çıkmış devleti milleti tehdit ediyor. istedikleri olmazsa şöyle olurmuş da böyle olurmuş da... gerizekalı, sağa sola çemkireceğine "biz daha iyisini yapacağız" diye bağırsana, hayvan.

hadi bakalım; göreceğiz değişmeden ne kadar direnebileceksiniz.