şükela:  tümü | bugün
 • eşimin başına defalarca gelmiş durumdur.

  özetle;
  yol 32 tl tutuyor, taksiciye 50 tl veriliyor, abla 10 liram var deniyor ve 8 lira hiç oluyor. trafiğin olduğu bir güzergah olduğunu düşünürsek psikolojik olarak 10 tl kabul ediliyor.

  bir de taksimetreyi açmayı unuttum versiyonu var.
  taksimetre bilerek açılmaz, yolun yarısında açmayı unuttuğunu söyler ve x rakam tutuyor genelde der. taksicinin insafına kalmıştır rakam.

  not: kötümser olmak istemiyorum ancak genelde yaptıkları durum. tamamına itham etmiyorum ama durum bu.
 • istanbuldaki hemen hemen tüm taksicilerin yaptığı şerefsizlik..
  haram zıkkım olsun..
  10 sene önce düzgün olan taksiciye rastladım, 9.87 mi ne tutmuştu, adam kuruşu kuruşuna çıkardı verdi para üstünü..
  sizin yallah arabistanadiye dalga geçeceğiniz, cübbeli sakallı bir gençti..
 • bitaksi veya uber gibi uygulamalar kullanıp kredi kartı ile ödeme yaparak önüne geçilebilecek bir durumdur.
 • ilginçmiş, ben mesleğim gereği çok sık taksi kullanmak zorunda kalıyorum farklı farklı illerde; bende de neredeyse sürekli para üstünü fazla verirler mesela; 73 lira tuttu, adam 30 lira verir ya da ne bilim işte abi der 3 liran varsa yok derim tamam canın sağolsun derler.

  hani birisi bozuk yok dese o zaman küsüratını sen ver ya da bozdur derdim herhalde. çünkü zaten taksi lüks birşey, pahalı yani. hem lüks bir tüketim yaptırıp hem de böyle paraların üzerine konmalarını doğru bulmam eğer bozuğu yoksa o versin küsüratı.
  ben mesela lüks lokantada da bahşiş bırakmam ama bunun konumuzla ilgisi yok.

  bir de taksimetre açmayı unutmuşum benim de başıma geliyor, abi beni ilgilendirmez açsaydın ya da çek kenarda ineceğim ben diyorum. kardeş gidelim şu kadar ver diyor o zaman ben zaten mesafeyi biliyorsam genel ödediğim parayı o paranın üzerinde söylemiyor adam, hatta ben öyle gerginlik oluşturunca eksik bile söylüyor.
 • istanbul taksicileri olarak değiştirin. ankarayı bilmiyorum ama diğer anadolu şehirlerinde adamlar kuruşu kuruşuna paranı verir hatta 10,50 bile yazsa 10 tl alır, ben eskişehirde 11,5 yazan yere 10 lira alanı bile gördüm.

  istanbulda abartmadan yazıyorum, para üstünü tam aldığım taksi yolculuğu yok denecek kadar azdır. 20'de 1 desem çok iyimser bir orandır, inanın abartmıyorum.
 • kısa mesafe ücreti olan 8.75 tl'nin 25 kuruşunu dahi istiyorum. minibüsçüler enayi mi 5 kuruş para üstü verirken? tarifeyse tarife.

  bozuk parası yoksa durup bozduracak ya da fazlasını verecek. ama olması gereken bunu kendisinin teklif etmesi. o zaman boş ver abi kalsın diyebiliyorum.
 • eve yemek siparişi verirken telefonda "pos cihazım bozuk" geyiği yapılan orospu çocuğu mekanların lacivertinin geyiği.