şükela:  tümü | bugün
  • şimdi bana kızacaksınız ama öyle. taksi plaka bugün 2 milyon ytl. eski para ile 2 trilyon.

kirası desen aylık 5 bin ytl'yi geçiyor. üstelik plaka kiralarken de 50-60 bin ytl hava parası ödüyosun.

adam bu işi yapmak için alın terini ortaya koyuyor. para harcıyor ömrünü basıyor bu işe. uber de dağdan gelip bağdakini kovuyor.

taksicilik yapacaksan plaka satın alacak veya kiralayacaksın. öyle sahtekarlığa yer yok bu alemde.

sarı taksiden başka taksi kullanan da emek hırsızıdır. kul hakkıdır yaptığı. bu mantıkla her panelvanı olan da iett otobüslerinin işlerini yapsın emeğini çalsın.

yok öyle yağma. minibüs taksi ve dolmuşlara plaka parası ve de kirası ödeniyor. devletten satın alınmış bi hak bu.

taksinin rengi buğday rengi,

sermayemiz alın teri,

kiminin parası kiminin duası,

durmadan koştur ekmek parası.
  • ytl den sonrasını okumadım. ytl ne lan? y si mi kaldı kaç yıl oldu piyasaya sürüleli
  • (bkz: taksici yakınının açtığı başlık)

haysiyetli, onurlu kişileri savunun biraz da, denilesi hede.
  • bilmem ne kadar para verip plaka alıyormuş. benim ulaşım hakkımı kim nasıl satıyor?

emek veriyor sonra gidip olaydan hiç haberi olmayan birine kazancının %80 ini teslim ediyor. niye diye sormak aklına bile gelmiyor adamın.

plaka kiralamak nedir kardeşim? eğer bu bir ruhsatsa bunu şöföre verirsin. kiralamak, devretmek diye bir şey olmaz.

memlekette insanlar ulaşım için alternatif arayışındaysalar demek ki senin taksin hem sayı olarak hem de hizmet olarak yetersiz. tek çözüm piyasanın ihtiyacı kadar plaka sürmek. ama sürmezler. neden? çünkü 17500 kişi var bizim beslememiz gereken. daha fazlası değil.
  • şunu bir oku koç. kimse taksicilerin geçmişini sikeyim demiyor. adam olsunlar. yatırım yapsınlar mesleklerine diyor

(bkz: #74893159)
  • hiç de haklı değiller. müşteriyi fazla para almak için dolandıran, kazıklayan veya kısa mesafeye gitmek için burun kıvıranlar kimler? ya da tacizci, kaba davrananı kimler? uber şoförleri mi?
  • serbest piyasa dostum.

über eğer taksicilikten daha fazla kazandırıyor ise, ona göre atılım yapacak, taksini plakanı mlakanı satıp sen de überliğe başlayacaksın. illa geçmem diyorsan überin altında ezilmeye mahkumsun. hak mak söz konusu değil burada, kimsenin taksilere minnet borcu yok plakaya milyon lira verdiler diye. verdi de benim için mi verdi ulan? bana mı verdi? bana sordu da mı verdi? yoo, kendi çapında bi yatırım yapıp kendine para kazanmak için verdi. çuvalla para kaldırırken bana para mı verdi? bana zerre miktarda bi faydası mı dokundu bu yatırımın? yoo. e o zaman artık zarar etmeye başladıysa bu yatırım, dağların arkasında sikkime doğru uzanan bir patika var, hakkını orada arasın bi zahmet.