şükela:  tümü | bugün soru sor
 • taksicililerin icra ettigi meslek. ticari taksi i$letmek, o takside $ofor olarak (ba$ka bir kadrosu da yoktur zaten) cali$mak meslegi.
  (bkz: taksi)
  (bkz: taksici)
  (bkz: taksi $oforu)
  (bkz: ticari taksi)
  bir hizmet olarak, $oforleri olarak, rituelleri olarak sozlugumuz taksiciligi cok irdelemi$tir. olmayan bir konu olarak burada taksicilik i$inin "ekonomik gosterge" yonune tum arkada$larimin dikkatini cekmek isterim.
  bir ulke ekonomisinde, o ulkenin lokomotif kentlerindekiler ba$ta olmak uzere "taksicilik" kadar iyi, ekonominin mevcut durumunu, canliligini yansitan bir arguman benim gordugum kadari ile ya yoktur, ya da cok azdir.
  vatanda$in tuketim egilimi, cebindeki para miktari haftalar bazinda taksicilerin cirolarindan anla$ilabilir.
  bence akilli ve planli bir ekonomi yonetimi olan devlet, cok da basit olan bu olcumu bir endekse cevirip takip etmelidir.
 • kadrosunda taksi şoförünün yanı sıra çoğu zaman bir de işletmeci barındıran meslek.
  işletmeci taksinin sahibi olan amcalardır. sahibi denince öyle şahin arabayı almış şoföre vermiş kişiler değil. şahin arabanın yanı yanı sıra bugün itibariyle yaklaşık 300 milyar liralık ticari taksi plakasının sahibi, dolayısıyla bir ticari işletmenin sahibi kişidir bu amcalar. bu amcalar iş veren pozisyonunda şoför ise çalışan pozisyonunda olur. sonuçta taksi de vergisiyle, siciliyle bir ticari işletme. plaka sahibi amcalar genelde şoförlük yapmayan günde iki şoför çalıştıran ve onların her gün ödedikleri istanbul için ortalama 50 milyonluk yevmiye ile geçinen kişilerdir.

  taksicilik olayına yakın durmayanlar için çalışanın patrona para ödüyor olması biraz ters gibi gelebilir. bu da böyle bir meslek işte. patrona vereceğin günlük miktarı ve taksinin deposunu tamamıyla dolduracak yakıtı kazandıktan sonra tüm kazanacağın para senin kendi hesabına yazılır. patrona verilen para bölgeye ve durağa göre değişir. durağın getirisine ve bölgenin kazancına göre istanbul için 30 ile 60 ytl civarı bir rakam söz konusu. ayrıca taksi eğer bir durağa bağlı çalıştırılıyorsa, durağın işletmecisine de her gün belli bir miktar ödeme yapılır.

  sonuç itibariyle taksicilik genelde bir işletmeci ve iki şoför ile icra edilir. entryden ders çıkarmak isteyenler bu iki şoför mevzusuna dikkat etmelidir. zira bu şoförler vardiyalı çalışır. şoförlerin değişm saati istanbulda 15:00 ve 16:00 arasıdır. yani 15:00 ve 16:00 arası hangi semtte olursa olsun istanbulda taksiye binmek bir işkenceden başka bir şey değildir. yolcusu olmadığı halde yolcu almayan taksiciler işte bu şoför değiştirmeye giden taksicilerdir. 15:00-16:00 arası önce bir lpg istasyonuna uğrayıp depoyu doldurmak sonra diğer şoförün bulunduğu yere gidip arabayı teslim etmesi gerekir. ayrıca yeni şoför de kendisini evine bırakacaktır ve çoğu zaman günlük ödemesini de yine aynı saatlerde patronun evine gidip yapması gerekir. dolayısıyla 15:00-16:00 arası taksi bulmak zor iş.
 • zor iş . öyleki taksici deyince akla yanına oturduğunuzda can sıkıntısını karı-kız muhabbetiyle geçirmeye çalışan , kısa süren yolculuğa yaptığı geyik muhabbetiyle renk katan , bazen de yol ortasında bir başka aracın sürücüsüne söven bir insan geliyor . ancak türkiye'nin başbelası gasp olayları onların başına geldiğinde , 3-5 lira için canlarına kıyıldığında , geride bıraktıklarının hayatları paramparça olduğunda pek kimse farkında olmuyor olanların . bu mesleği icra edenlerin 10 dakika trafiği durdurup yaptığı eylem bile anlayışla karşılanmıyor hatta kimi zaman . belki akşam haberlerindeki 2 görüntü , belki de okuduğumuz gazetede iki satır yazı dikkatimizi zar zor çekiyor .

  geride bıraktığımız gün bir arkadaşımın komşusunun başına gelen hadise epey canımı sıktı . taksicilik ile geçimini sağlayan sözkonusu şahıs mesleğini icra ederken 3 müşteri biniyor taksiye . havanın karanlık olması ve olayın taşrada yaşanması şoförü korkutmuyor çünkü 3 müşteriden birisinin bayan olduğunu görüyor . aradan zaman geçmesiyle sözde müşteriler niyetlerini açık ediyorlar ve adamdan para istiyorlar . muhtemelen adamcağız buna karşı çıkıyor , binaenaleyh şahıslardan biri etrafta kimsenin bulunmayışını fırsat bilerek taksicinin kafasına 2 el ateş ediyor . adamcağızın kafasından süzülen kanlar , kafasının omzu üzerine düşüşü bu üç psikopata hiçbir endişe vermemiş olacak aşşağılık katiller adamın cansız bedenini şoför koltuğundan kaldırıp en yakın ormanlık alanda bırakıyorlar ve -yakınlarının anlattığı üzere- o saat gibi , şerefli adamın belki de hayatta sahip olduğu-olabileceği tek değeri ; sarı taksiyi alıp kaçıyorlar . elbette yakalanıyorlar , belki en ağır cezalara çarptırılacaklar ama neye yarayacak bu vehamet sahnesinden sonra ..

  arta kalan gözyaşları ve rahmetlinin , eşiyle 3 gün önce 37. evlilik yıldönümlerini kutlamaları gibi taze anıları kalıyor . ben , sen , o ; bu mesleğe saygı duysak ne olacak böyle iğrenç vakalarla karşılaştığımız vakit . kolaylıklar dilemekten başka çaremiz yok ne yazık .
 • eğer maddi kazanç kaygınız yoksa süper eğlenceli meslektir.
 • is ahlaki olmayan meslek grubu
 • esenyuttan yenikapıya taksi yaklaşık 75 lira yazıyor.
  ben korsanla 25 e gittim,
  vergisini de vermiş olsam 30 lira olacaktı.

  istanbulda taksi plakası nerdeyse 1 milyon.
  yani zengin olmayan adam taksicilikten ekmek yiyemez.

  onun yerine; bunları düzenleyen bi merkez olsa
  taksicilik yapmak istiyorum diyen herkese
  1000 lira karşılığı taksimetre ve kamera verilse
  ayda bir de uğrayıp vergisini vermesi aksi halde plakanın elinden alınacağı ve ceza kesileceği gibi yasal düzenlemeler yapılıp uygulansa,
  bir de adam gibi yerden alınmış bi ruh sağlığı raporu istense

  sonucunda da;
  millet taksiye şimdikinin 3 te 1 i para ödese,
  sadece 1 milyonu olan adamın değilde 30 bini olan adamında legal bi işi olsa,
  insanlar da kendi aracıyla trafiğe daha az çıksa... vs..
  daha iyi olmaz mı?
 • milliyet.com.tr'deki habere göre istanbul'da yakın zamanda ciddi sıkıntılar yaşayabilecek sektör.

  zira ibb'nin aldığı karara göre 50 araçlık filosu olan şirketler taşımacılık yapmaya başlayabilecek, keza 30 tane 2000cc üzeri aracı olan şirketler de vip taşımacılık yapabilecek.

  haberde detayları yok ancak anlaşıldığı üzere bir şirket, 50 tane araç alıp üzerine kendi armasını basıp duraklarla ya da direkt yoldan alarak yolcu taşımacılığı yapacak. ya da 50 tane araç sahibi bir nevi kooperatif gibi birleşip bir şirket kuracak ve bugün "korsan taksi" olarak addedilen ve illegal olan taşımacılık modeli yasal bir zemin kazanamış olacak.

  tabi linkteki haberden de görülebileceği üzere taksiciler bu işe tepkili. konuyla ilgili derneğin başkanı aşağıdaki gibi bir açıklamada bulunmuş;

  "bugün istanbul’un en büyük sivil toplum örgütü taksicilerdir. günde 1.5 milyon insan taşıyoruz. taksicilerin bu sorunlarını yetkililer masaya yatırsın. taksici esnafı bu direksiyondan inerse bir daha binmez. kimse de bunu bindiremez. kimseye buradan gözdağı vermiyoruz. düşünebiliyor musunuz geliyor hususi otomobil otelin önünden müşteri alıyor."

  ben de bir an böyle bir şey düşündüm, the marmara'nın önünde sarı sarı taksiler dönüp dururken özel bir otomobil yanaşıyor ve otel misafirleri taksiler yerine bu otomobile biniyor... ter bastı bir an... şaka bir yana, her şeyden önce buradaki "taksici esnafı bu direksiyondan inerse bir daha binmez" şeklindeki -her ne kadar öyle olmadığı iddia edilse bile- gözdağı da taksiciliğin mevcutta bahsi geçen yasa olsun olmasın ciddi düzenlemelere ihtiyaç duyduğunu gösteriyor. ayrıca "madem taksici esnafı bu kadar örgütlü, neden içindeki zararlıları temizlemiyor" diye de sorası geliyor insanın.

  taksi ve taksicilerden şikayetlerin ayyuka çıktığı ve sektörün ısrarla kendisine çeki düzen vermediği düşünülürse böyle bir yasanın çıkmasını desteklememek elde değil. kapitalizm kötü ama rekabetin ve düzenlemelerin olmadığı kapitalizm en kötüsü. meydanı boş bulan taksicilerin yolcuları taciz ettiğini, alkollü araç kullandığını, hiçbir güvenlik önlemini dikkate almadığını, çeşit çeşit yöntemlerle (yolcuyu gezdirmek, tırnakçılık yapmak vb.) dolandırıcılık yaptığını sözlükteki başlıklardan görebilirsiniz. zaten korsan taksi diye bir kavramın oluşması da en başta ticari taksilerin maddi külfetinden olduğu kadar yukarıdaki olayların hoşnutsuzluğundan. bunu bir türlü anlamayan, umursamayan taksi esnafının bu tür yasal düzenlemelerin ardından verdikleri tepkiler de komik olmaktan öteye gidemiyor.
 • gelecekte taksiler sürücüsüz hale getirileceğinden dolayı tükenmeye başlayan meslekler arasında kendine yer edinecek olan meslektir. özellikle başta japonya'da olmak üzere tüm dünyada robot taksiler konusunda bir çok ciddi çalışma yürütülmekte.
 • taksi plakalarının ücretleri, yüksek rekabet koşulları, sürekli stress'li ve gergin iş ortamı koşulları içerisinde icra edilen zor bir meslek. zordur, sadece direksiyon sallamak zannedip mesleğe bulaşmış sonra da kafayı sıyırıp o bildiğimiz "arıza ve iğrenç taksici" modeline dönüşmüş insanlarla doludur, kolay gelsin ne diyelim.
 • havalimanında bu mesleği icra ederseniz gülünç tespitlerde bulunabilirsiniz. eğer yolcu kendi bavullarını bagaja yerleştirmekle uğraşıyorsa yakın mesafede inecektir ve şoförün kendisine lanet etmemesi için çaba sarfediyordur.

  bu mesleği icra edenlerin en çok karşılaştıkları iki soru memleket neresi ve işler nasıldır. ortalama yirmi dakikada bir yolcunun bunları sorduğu düşünülürse günde yaklaşık kırk kere aynı sorulara cevap verirler.