şükela:  tümü | bugün
  • böyle bir kampanyanın yapılması zorunlu hale gelmiş durumda, nasıl olsa “bu ülkede hiç kimse bedavadan para kazanamaz”.

bunu yapmak için illa çalıştığımız şirketin yol masraflarını karşılamasına gerek yok.
  • kesinlikle, bir de plaka ifşa başlığı açalım.

kısa mesafe diye almadı mı?
    fazla para mı istedi?
    araba mı pisti?
    şoför mü kabaydı?
    kötü mü kullandı?
    sigara mı içti?
    kaba mı davrandı?
    arabada göze çarpan teknik bir sorun mu vardı?

yaz plakayı, toplu şikayet edilsin.

madem uber’i istemiyorsunuz, yükseltin bakalım hizmet kalitesi standartlarınızı.
  • devletten harcırah almak için ispat etmemiz gereken eylem nedeniyle isteriz.
  • aşırı derecede zor olay. sanki adamdan anasını istiyoruz, en son istediğimde taksici ters ters bakım ne yapacaksın diye sormuştu. g.tüne sokacam diyemedim ukte kaldı içimde.
  • aman dikkat kaşeli olsun
  • kibarca şirkete vereceğim diyerek istenebilir. hatta abicim sen onu yuvarla düz 50 tl olsun da denebilir.
  • bildiğim kadarıyla ödedikleri vergi tutarı değişmemektedir.
    (bkz: https://www.muhasebenet.net/haber.php?haber_id=687)
  • katıldığım ve şartlarını arttırdığım kampanya.

madem şehir hayatı içerisinde yaşıyoruz, seviyeyi yukarı çıkarmakla mükellefiz. bu taksiciler için de böyle.

1. trafikte işlenen suçların cezası her ne ise taksiciler için iki katı uygulanması gerektiğini düşünüyorum. çünkü onların işi 'trafik' ve onlar daha pür dikkat araç kullanmak zorundalar. hız sınırını aşmanın cezası 100 lira mı? taksiciye 200 lira. eminim dünyada bu şekilde uygulama yapan ülkeler kesin vardır.

2. iyi işleyen bir kontrol mekanizması lazım. sadece taksi/dolmuş/otobüs şikayetleri ile ilgilenecek. yaya geçidinde yayaya yol vermedi. şikayet. sarı yandı kornaya bastı. şikayet. ağzına küfür araba kullanıyor. şikayet. ve tabi bu şikayetlerin onlara negatif dönüşleri muhakkak olacak ki bir işe yarasın.

3. fiş alma fikri bence en güzel hareketlerden birisi. 5 km yol gittin. fiş. 50 km yol gittin. fiş. işin ucu paraya çıkan herşey caydırıcıdır bu dünyada. sapiens kitabında da yazdığı gibi, koca dünyayı birbirine bağlayan çok enteresan bir araç bu para denen mevzu.

4. sigara kullanan birisi olmama rağmen bu güne kadar hiç bir uber aracında sigara içmedim, içmeyi teklif edince de gayet net bir şekilde reddedildim. taksici içirdi mi? şikayet. kendisi mi içti? kesin şikayet.

5. şehre yabancı olduğunu anlayıp, dolaştırarak tur mu attırdı? net lisans kaybı. memurun görevi kötüye kullanmasıyla eş değer bir harekettir bu. bir daha trafikte işi yok bu adamın.

6. yol vermek zoruna mı gitti şoförün? uyarı cezası. trafik puanı cezası. adını siz koyun. bu insanlar trafikte nazik ve sükunet sahibi olmakla mükellefler.

7. öyle bir seviyeye gelmeli ki kendi meslektaşlarını şikayet edebilmeleri lazım. çünkü bir başkasının yanlış tutumunun kendi işine gölge düşürdüğünü idrak etmesi gerek sürücünün.

8. toplanıp adam dövme ekolünün lügatta yeri yok. meslek grubu musunuz, eşkiya topluluğu mu belli değil.

9. taksicilik kursları açılsın. okumadım, elimde zanaat de yok, e o zaman ben de taksiye çıkayım da 3-5 yolumu bulayım devri sona ersin. ayrıca plaka sahiplerinin de tüm bu cezalardan nasibini alması lazım. çalıştırdığı insanın sorumluluğunun da bir şekilde elinde bulunması zaruri.

eminim ki bu liste uzar da gider. netice itibariyle rekabeti ortadan kaldıran bir sistem mevcut şu an ülkemizde ve bu sadece oy beklentisiyle yapılan, tek taraflı çıkar gözeten, gözü gelecekte değil a'na odaklanmış basiretsiz bir vizyonun sonucu.

düşündükçe beynim yanıyor bu konuyla ilgili. para verip aldığımız hizmetten memnun kalmıyoruz, paramızı başka bir hizmet markasına vermeyi tercih ediyoruz. sistem kendi paramızı beğenmediğimiz ürüne harcatmaya zorluyor. böyle de saçmalıklar diyarı vesselam. ingilere çıkıp 'ulan bu thy çok iyi hizmet veriyor, bizim british airways'in işleri kesada bağladı, şunlara bir hava sahasından men verelim de bizimkiler rahatça para kazansın' mı der; yoksa, 'bu adamlar bu seviyede hizmet verebiliyorsa bizim de en az o mertebede hizmet verebilmemiz lazım, o zaman işe şu mevcut ceo'yu şutlayarak başlayalım ve biz de çıtayı yükseltelim' mi der?
  • taksi fişinde kdv yoktur.
    eğer tutar az ise "vermesem olmaz mı" ayağı çekebilirler.
    ha şirket adına istiyor gibi yapıp fiş isterseniz büyük ihtimal size bir zararı dokunur. çünkü "siksem uğraştırmaz, nasıl olsa cebinden çıkmayacak." diye düşünen taksici, 46.50 liralık tutarı görünce 50 liralık fiş keser, size para üstü vermez.
  • fiş istediğiniz zaman, şirket ile alakalı istediğinizi bildiği için üstüne 2-3 lira koyarak keserler. böyle de iğrenç insan grubudur.